Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ponad 170 zapaśników w Arenie Rafako. Mniej kadetów niż się spodziewano, ale dużo młodzików

Podwójna impreza zapaśnicza ruszyła w sobotę o poranku. Gospodarzem jest MKZ Unia Racibórz. Po raz drugi w tym roku krajowe wydarzenie w zapasach zagościło w obiekcie przy ul. Łąkowej.

Ponad 170 zapaśników w Arenie Rafako. Mniej kadetów niż się spodziewano, ale dużo młodzików
Do Areny Rafako przyjechali młodzicy i kadeci walcząc o medale m.in. w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski

Materiał wideo:

Międzynarodowy wymiar zawodów zapewnił udział młodzieży z Ukrainy i Czech (zaprzyjaźnione z Unią kluby). Ryszard Wolny, który jest prezesem Miejskiego Klubu Zapaśniczego Unia i jednocześnie wiceprezesem Polskiego Związku Zapaśniczego obserwował walki młodych zawodników, zwracając uwagę na rywalizację Polaków z Ukraińcami. Jego zdaniem zapaśnicy ze Wschodu mają wyraźną przewagę nad miejscowymi i to należy przeanalizować przy przegranych pojedynkach.

Wolny wspomniał, że w przyszłym roku MKZ chciałby być organizatorem krajowego czempionatu seniorów. - Dawno tu takiej imprezy nie mieliśmy, chciałbym żeby najlepsi seniorzy w kraju pojawili się na matach w Raciborzu - stwierdził R. Wolny.

Prezes zapaśniczego klubu przypomniał patrona zawodów w Raciborzu - śp. Wiesława Hanczarka. Był założycielem firmy JAS-FBG i wielkim przyjacielem raciborskich zapasów. - Trzeba głośno mówić o takich ludziach, zapoczątkował coś, co trwa do dziś. Unia i JAS-FBG nadal są partnerami i co roku organizujemy Memoriał dla Wieśka - zaznaczył Ryszard Wolny.

Jak dowiedzieliśmy się od przedstawiciela PZZ, międzynarodowe MP Kadetów mają zyskać wysoką rangę w kolejnej edycji. Ta organizowana w Raciborzu jest premierową.

Szef śląskich struktur zapaśniczego związku Witold Ciemierz był rozczarowany frekwencją kadetów w zawodach. Zapisało się ich ponad 100, a przybyło 70. Powodów upatrywano w intensywnym sezonie. Zawodnicy byli po ME i MŚ oraz na świeżo rozegranym Pucharze Polski. Ciemierz był z kolei zbudowany liczbą młodzików na międzywojewódzkim turnieju, gdzie oprócz Śląska walczyły też Małopolska i Dolny Śląsk.

Rozmawialiśmy z sędzią głównym zawodów pytając go m.in. o różnice w sędziowaniu poszczególnych grup wiekowych. Arbiter przyznał, że najtrudniej jest sędziować młodzików, bo ci zawodnicy mniej są podporządkowani poleceniom. Z kolei seniorzy znają się już na przepisach i sami wiedzą, gdzie tracą punkty. Przywilejem walczących na macie jest możliwość skorzystania z tzw. czelendżu, gdzie na wideo mogą sprawdzić, czy decyzja sędziowska jest właściwa.

Piotr Żurawik odpowiadający - jako jeden z trenerów grup młodzieżowych w MKZ Unia - dzień przed mistrzostwami współorganizował w ZSOMS promocyjne wydarzenie z udziałem Józefa Tracza. Ten trzykrotny medalista Igrzysk Olimpijskich prowadził zajęcia dla uczniów trzech szkół podstawowych w Raciborzu. 

Inny z trenerów Mateusz Wanke cieszył się z dobrych roczników w grupie młodzików, którzy już wygrywają w kategorii starszej, wśród kadetów. A to już bezpośrednie zaplecze dla juniorów i seniorów - przyszłości polskich zapasów.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].