Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Górnicy zagrali w piłkę dla Pawła Reka [ZDJĘCIA]

Zimowa aura nie stanęła na przeszkodzie i w niedzielne południe na Orliku w Krostoszowicach rozegrany został Barbórkowy Turniej Piłkarski "Gramy dla Pawła". Dochód z organizacji turnieju plus dobrowolne datki powędrują na rehabilitację Pawła Reka. Chłopiec wymaga stałej opieki, po tym jak kilka lat temu doszło u niego do zerwania drenu i ucisku płynu mózgowo-rdzeniowego.

Górnicy zagrali w piłkę dla Pawła Reka [ZDJĘCIA]
1. miejsce Polonia Łaziska

Choć w noc przed turniejem, którego rozegranie zostało zaplanowane na 11 grudnia, doszło do opadów śniegu, które zresztą nie ustawały przez całą niedzielę, nie zniechęciło to zawodników do udziału w zmaganiach. Najpierw w ruch poszył jednak łopaty do odśnieżania, bowiem trzeba było oczyścić ze śniegu nawierzchnię Orlika. Potem w ruchu była już jednak tylko pomarańczowa piłka, bo jako się rzekło - śnieg nie odpuszczał. Uczestnicy też nie. Łącznie wystąpiło 10 drużyn, które zostały podzielone na dwie grupy. W grupach grano każdy z każdym. Drużyny z drugich miejsc rozegrały spotkanie o 3. miejsce, zaś zwycięzcy grup zmierzyli się w finale.

Zanim przejdziemy do podsumowania zawodów, kilka słów wyjaśnienia dotyczących zasad i celu turnieju. Otóż, jako że był to turniej barbórkowy, w każdej drużynie, wśród maksymalnie 10 zgłoszonych zawodników, musiało być co najmniej 4 czynnych górników. Wymóg ten nie stanowił większego problemu. Choć pewnie badań statystycznych nikt w tym temacie nie wykonywał, to jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa, graniczącą z pewnością, można stwierdzić, że wśród piłkarzy, grających w rozmaitych klubach amatorskich w naszym regionie, ci zajmujący się na co dzień profesją górniczą, stanowią zdecydowaną większość.

Początkowo organizator - klub Poltent Inter Krostoszowice - planował, że w turnieju wystąpi 8 drużyn. Zainteresowanie okazało się jednak tak duże, że pulę drużyn zwiększono do 10. - Kilka innych drużyn nie zdążyło się zapisać. Być może zebrało by się nawet 20 drużyn, ale ze względów organizacyjnych musieliśmy ograniczyć tą liczbę - mówi Marcin Piwoński, działacz klubu z Krostoszowic.

2. miejsce Pędzące Imadła

Każda drużyna uczestnicząca w rozgrywkach musiała uiścić 200 zł wpisowego. Te pieniążki oraz dobrowolne datki zawodników trafią na rehabilitację Pawła Reka, 17-latka, który musi być stale rehabilitowany, odkąd w 2018 r. doszło u niego do zerwania drenu i ucisku płynu mózgowo-rdzeniowego na czaszkę. Być może efekty tego zdarzenia byłyby mniej dramatyczne, gdyby poprawnie zareagował lekarz pogotowia ratunkowego, który uznał, że mdlejący i tracący siły Paweł symuluje.

Wracając zaś do stricte piłkarskich stron turnieju, to w meczu o 3. miejsce drużyna Nevells Old Boys po zaciętych zmaganiach pokonała 2:1 ekipę 1 Maja. W finale zaś Polonia Łaziska pewnie wygrała 2:0 z Pędzącymi Imadłami. Kapitanem zwycięskiej ekipy był znany z ligowych boisk Przemysław Szkatuła.

- Pogoda może nie była zbyt dobra do rozgrywania turnieju, niemniej jednak cieszę się, że udało nam się zebrać, spotkać się i pograć w takim gronie, z dawno niewidzianymi kolegami. To było fajne, dobrze spędzone popołudnie, a przede wszystkim cel był szczyty i warty tego by go propagować - powiedział po finale Szkatuła.

Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrano Michała Bidzińskiego, zaś najlepszym bramkarzem został Miłosz Krzywodajć. Zawody sędziowali Krzysztof Gembalczyk i Jan Brocki.

3. miejsce Nevells Old Boys

- Cieszę się, że mimo śnieżnej pogody udało się zorganizować imprezę charytatywną dla Pawła Reka, którego tata znany jest z boisk podokręgu Rybnik i który zresztą również dziś pojawił się na boisku. Pomimo zimowej pogody na turnieju zjawiło się stu zawodników, rozgrywając turniej na bardzo wysokim poziomie. Byli zawodnicy na co dzień grający nawet w 1 lidze. Byli również obecni trenerzy i byli zawodnicy Odry Wodzisław - podkreśla Marcin Piwoński.

4. miejsce 1 Maja

Sponsorem turnieju były firmy JSW S.A. oraz POLTENT.

(art)

O historii Pawła Reka i jego walce o zdrowie możecie poczytać TUTAJ.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].