Czym się różnią narty damskie od męskich?

Rozglądasz się na rynku za nowym sprzętem, który będzie Ci towarzyszyć na stoku podczas białego szaleństwa? Narty damskie znacznie różnią się od męskich, dlatego kobiety powinny szczególną uwagę zwrócić na parametry techniczne przeglądanych modeli. Zobacz, na czym polegają różnice!

Czym się różnią narty damskie od męskich?

Narty damskie i męskie – podstawowe różnice

Nie ma jednej konkretnej listy różnic między modelami męskimi a damskimi. Tak naprawdę wiele zależy od konkretnego producenta i danej serii nart. Trzeba też wziąć pod uwagę styl jazdy, czyli rodzaj desek. 

Wszystkie narty damskie są jednak dopasowane do kobiecej naturalnej anatomii, a konkretniej, inaczej osadzonego środka ciężkości. Dzięki temu znacznie łatwiej się manewruje na stoku. Z reguły narty dla kobiet są krótsze niż te dla mężczyzn. Spowodowane jest to niższym wzrostem i wpływa na łatwiejszą kontrolę ciała na stoku.

Czym jeszcze różnią się narty damskie od męskich? Mogą mieć inne taliowanie (są węższe), niższą sztywność oraz większą elastyczność. Sprzęt przeznaczony dla kobiet może wyróżniać się bardziej miękkim materiałem. Łatwiej się wygina, nawet pod wpływem mniejszego ciężaru ciała. Tak dopasowane deski ułatwiają prowadzenie nart z zakrętu w zakręt.  

Warto też zwrócić uwagę na niższą całkowitą masę. Wtedy znacznie łatwiej jest prowadzić deski na stoku, nie wkładając w to aż tak dużej ilości siły jak w przypadku modeli unisex czy męskich. Lekki sprzęt sportowy jest łatwiejszy w prowadzeniu, a także nie obciąża tak mięśni i stawów. W praktyce można też liczyć na wygodniejsze wejście na stok. Lżejsze narty damskie są powiązane z ich nieco innym profilowaniem, sztywnością, szerokością oraz długością. 

Design nart damskich

Wiesz już, czym się różnią narty damskie od męskich, biorąc pod uwagę parametry techniczne. Jeśli chodzi o design, na pewno jest tu do wyboru więcej modeli. Większość kobiet zwraca uwagę na kolorystykę i wzory, dlatego producenci starają się sprostać wymaganiom użytkowniczek. 

Jak wybrać dobre narty damskie?

Zanim wybierzesz się do sklepu lub zaczniesz poszukiwania odpowiednich nart damskich w internecie, odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań. 

  • Po jakich trasach jeździsz najczęściej? 
  • Jakie jest Twoje doświadczenie na stoku i czy zamierzasz doskonalić swoje umiejętności?
  • Który styl bardziej Ci odpowiada? 
  • Wypożyczasz narty?
  • Jeśli tak, to na których deskach najlepiej Ci się jeździło? 

W ten sposób przygotujesz sobie listę oczekiwań i łatwiej będzie Ci zdecydować, który model jest idealny dla Ciebie.

Przygotuj też informację na temat swojego wzrostu i wagi. To będzie miało bezpośredni wpływ na długość nart damskich i promień skrętu. Wybieraj spośród propozycji od sprawdzonych producentów, aby zimowe szaleństwo było przyjemne oraz bezpieczne jednocześnie. Warto wziąć pod uwagę np. narty Head, Salomon czy Atomic.

Wszystkie modele powyższych marek znajdziesz w sklepie narciarskim Ski Race Center: https://skiracecenter.pl/908-narty-head 

Po wyborze odpowiedniego modelu i wybraniu się na stok możesz zauważyć, że deski przeznaczone dla kobiet dyktują lekkie przesunięcie pozycji do przodu. To dlatego, że wiązania narciarskie znajdują się w nieco innym miejscu niż w przypadku sprzętu dla mężczyzn. 

Czy narty są odpowiednie dla każdego? Przeczytaj o tym tutaj: https://aktywni-plus.pl/czy-narty-sa-dla-kazdego/ 

Materiał zewnętrzny