Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kiedy boisko w Kornowacu otworzy się dla piłkarzy?

Inwestycja w nowe boisko w Kornowacu, zlokalizowane u zbiegu ul Zacisze i Rekreacyjnej, jest na finiszu, o czym mówi Nowinom wójt Grzegorz Niestrój. - Obecnie trwa proces odbioru. Istnieją niewielkie poprawki, które wykonawca ma zrealizować do 15 marca. Otwarcie obiektu planujemy na 21 marca - wyjaśnia. W tle panuje jednak atmosfera niezadowolenia. O co chodzi?

Kiedy boisko w Kornowacu otworzy się dla piłkarzy?mad
Nowe boisko w Kornowacu kosztowało nieco ponad 3 mln zł

Boisko, jakiego nie było

Samorząd pozyskał nieco ponad 2.6 mln zł bezzwrotnego wsparcia z Polskiego Ładu na zadanie. Koszt robót wynosi nieco ponad 3 mln zł, zgodnie z warunkami Grumix, zwycięskiego wykonawcy z Preczowa, który wygrał przetarg. Projekt objął budowę pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią, trybuny i kontenera obsługowego.

- W Gminie Kornowac nie ma tego typu boiska. Teren wokół powstałego obiektu zostanie zagospodarowany roślinnością, co pozytywnie wpłynie na zrównoważony rozwój. Projekt ma na celu rozwój infrastruktury o dużym znaczeniu dla lokalnej społeczności oraz pozwala na niwelowanie różnic w poziomie dostępu do podstawowych usług na obszarach miejskich i wiejskich - poinformowano.

Wójt Grzegorz Niestrój, mówiąc Nowinom o oficjalnym otwarciu, zapowiedział, że wydarzenie będzie miało wyjątkowy charakter, z udziałem uczniów ze wszystkich szkół w gminie Kornowac. - To będzie wielkie wydarzenie - dodaje.

Obiekt będzie miał gospodarza

Zapytaliśmy wójta o KS Kornowac, klub sportowy, który obecnie nie może korzystać z boiska. Klub zresztą poinformował na swoich kanałach w mediach społecznościowych, że odbywa swoje spotkania w innych lokalizacjach.

- Klub sportowy będzie miał swoje pomieszczenie, będzie bezpłatnie korzystał z tego obiektu. Natomiast na miejscu powstanie klub sportowy dla dzieci i młodzieży - stwierdza włodarz. Na pytanie o szczegóły korzystania z obiektu, wójt informuje, że ustalanie harmonogramu będzie należało do gospodarza, czyli Waldemara Wiesnera, dyrektora Centrum Kultury i Biblioteki w Kornowacu, które powstało w wyniku połączenia ośrodków kultury i bibliotek. Jest to związane z budową obok domu kultury, o którym w gminie mówi się od lat, a który – jak zapowiedział wójt – ma być otwarty dla mieszkańców z końcem roku. Obecnie gmina szuka również zewnętrznych źródeł finansowania na wyposażenie tego obiektu, oprócz prowadzonych prac w terenie.

Oświadczenia gonią oświadczenia

Niedawno Klub Sportowy Kornowac publicznie wyraził swoje niezadowolenie w mediach społecznościowych po ogłoszeniu informacji o rekrutacji na oficjalnej stronie gminy w związku z inicjatywą tworzenia nowego klubu sportowego dla dzieci i młodzieży. - Warunki przedstawione przez wójta są faktycznie zachęcające, albowiem zawodnicy KS Kornowac od maja 2023 roku nie mogą korzystać z jakiegokolwiek boiska w Kornowacu - podkreślono. W zamieszczonej na Facebooku informacji sportowcy zaapelowali do rodziców, aby mądrze wybrali klub, w którym będą trenować ich dzieci. KS Kornowac uważa, że powstanie gminnej szkółki piłkarskiej umniejsza osiągnięcia ich klubu z 102-letnią tradycją.

Na oficjalnym profilu gminy na Facebooku pojawiło się natomiast wspólne oświadczenie UKS "Błyskawica" Kornowac, LKS "Płomień" Kobyla i LKS "Strzelec" Rzuchów, będące odpowiedzią na wpisy klubu ze stolicy gminy. W piśmie poinformowano o zawarciu porozumienia między tymi klubami, zaś zgodnie z dokumentem, priorytetowym celem porozumienia będzie wspólne szkolenie dzieci i młodzieży.

Oświadczenie wyjaśnia, że z inicjatywy wójta Grzegorza Niestroja dotychczasowy klub UKS "Błyskawica", działający na rzecz promocji aktywności fizycznej w gminie Kornowac, zostanie rozbudowany o sekcję piłki nożnej, która będzie oferować szkolenie dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 16 lat.

Co do nieprzystąpienia do porozumienia przez KS Kornowac, dodano: "Władze tego klubu, pomimo licznych prób nawiązania rozmów, odrzucili chęć wejścia w ten projekt. Oświadczamy, że nie zamykamy przed nikim drzwi i jesteśmy otwarci na merytoryczny dialog dla dobra ogółu." Co więcej, odniesiono się do krytycznych słów KS Kornowac, wyrażając swoje niezadowolenie.

Co z innymi organizacjami? – pyta radny

Na sesji Rady Gminy Kornowac Arkadiusz Ziental, radny z Rzuchowa, podjął temat pojawienia się wspomnianego oświadczenia. Po jego opublikowaniu radny został zapytany przez mieszkańca, czy to oświadczenie reprezentuje stanowisko całych zarządów klubów, czy jedynie ich prezesów. Nie będąc w stanie udzielić odpowiedzi, skierował pytanie do wójta Grzegorza Niestroja, głównego administratora profilu gminnego na Facebooku, gdzie oświadczenie zostało opublikowane. W odpowiedzi wójt polecił radnemu, by zwrócił się bezpośrednio do prezesa klubu, argumentując to tym, że to on podpisał oświadczenie, posiada pieczątki i podejmuje decyzje. - Ja panu nie odpowiem na to pytanie - powiedział wójt.

W drugiej wypowiedzi rajca wyraził obawy dotyczące klubu sportowego judo działającego na terenie gminy w kontekście powstania klubu piłkarskiego dla dzieci i młodzieży. Zauważył, że różnica finansowa między nimi jest znacząca: opłata miesięczna w klubie piłkarskim wynosi jedynie 20 złotych, podczas gdy w klubie judo składka członkowska wynosi 90 złotych, a do tego dochodzą jeszcze inne koszty. Wspomniał o sytuacji, gdy rodzic, reagując na wysokość opłat w klubie judo, podkreślił dużą różnicę w porównaniu z klubem piłkarskim oferowanym przez gminę. - Jest obawa, że te atrakcyjne, marketingowe podejście spowoduje, że przyszłość tego klubu judo spali się na panewce - poinformował na sesji.

Wójt Niestrój odpowiedział, że od samego początku wspiera klub judo. Mówił: "Pani prezes ma zapewnienia, że będziemy o to dbali, żeby te dzieci się rozwijały. Dzisiaj mamy 54 dzieciaki, po naborze 15. To naprawdę super wynik." Wskazał także, że gmina ogłosiła konkurs ofert w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu na rok 2024, w ramach którego organizacje mogą ubiegać się o wsparcie finansowe. - Na pewno pomożemy - zadeklarował włodarz. Dodatkowo poruszył temat hejtu w kontekście postów na Facebooku publikowanych przez Klub Sportowy Kornowac.

Radna nawiązuje do uchwały

Radna Katarzyna Siedlaczek, odnosząc się do wypowiedzi wójta na temat hejtu, przypomniała o uchwale lokalnej rady, która została podjęta w zeszłym miesiącu w sprawie współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2024, zgodnie z obowiązującą ustawą. Zaznaczyła, że choć uchwała ta weszła w życie kilkanaście dni później i była bodźcem do ogłoszenia konkursu na dotacje, o którym wspomniał wójt, to jednak zgodnie z przepisami ustawa wymagała podjęcia takiej decyzji do 30 listopada roku poprzedzającego. Zauważyła, że podjęcie uchwały miało miejsce dwa miesiące po wymaganym terminie, co uniemożliwiło Klubowi Sportowemu Kornowac, ale i innym, w tym również klubowi judo, otrzymanie dotacji, ponieważ nie został jeszcze ogłoszony konkurs. - I to jest powód, panie wójcie, dla którego KS Kornowac zwraca się do pana, bo nie mają za co opłacić transportu, trenerów - mówiła. Podkreśliła, że zgodnie z przepisami prawa, odpowiedzialnym za przygotowanie takiej uchwały jest wójt jako organ wykonawczy.

Sekretarz Radosław Łuszcz zauważył, że uchwała została początkowo podjęta przez radę gminy już w listopadzie, jednak później została unieważniona przez nadzór prawny wojewody z powodu wykrytych nieprawidłowości. W rezultacie uchwała została dopiero przedłożona radnym w styczniu. Radna Siedlaczek wyraziła zdziwienie, że tematem nie zajęto się wcześniej, zauważając, że w poprzednich latach zdarzało się, że procedury te były przeprowadzane już w październiku. Zapytała, co było przyczyną w przedłożeniu uchwały radnym pod koniec listopada. Łuszcz odpowiedział, że proces przyjęcia uchwały wymaga także przeprowadzenia konsultacji, a dopiero po ich zakończeniu uchwała zostaje poddana pod głosowanie.

Wójt podsumował dyskusję krótko, stwierdzając, że nie będzie komentował tego, co dzieje się w internecie jeśli chodzi o pojawiające się tam wpisy. Natomiast odnosząc się do tworzonego klubu, podkreślił, że powstaje on z myślą o dzieciach i młodzieży.

Ludzie

Arkadiusz Ziental

Radny gminy Kornowac

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.

Katarzyna Siedlaczek

Radna gminy Kornowac

Radosław Łuszcz

Sekretarz Gminy Kornowac

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Runi (188.137. * .179) 03.03.2024 23:20

Dyktatura to panuje tam juz od dawna. I nie jedna osoba nawet z osob tam pracujacych(bylych i obecnych) mogła tego doświadczyć. Ludzie sie boja i dlatego siedzą cicho bo wiedza ze pozaluja tego w zyciu codziennym! A Rada Gminy.. Daje dużo do myslenie za czym tak na prawde tam są! Co poniektorzy radni to zamiast wysluchac i cos ogarnac w temacie to wyśmiewają mieszkancow i to bezposrednio w twarz!! Byłem swiadkiem takiego zachowania i przerazilo mnie to. Ale to z gory jest chyba takie zalozenie ze mieszkancy w tej gminie najlepiej jakby się nie odzywali, cicho siedzieli i najlepiej robili to co sie im karze

~obserwatorgminny (188.137. * .151) 02.03.2024 14:45

(46.134. * .151)
29.02.2024 16:12 Panie Obserwator 67, na drugi raz pomyśl jak się przedstawiasz bo tyn Nickiem odkrył Pan swoje karty. Domyślam się, że pracodawcą kazał Panu to napisać. Niech się Pan wstydzi !!!

~InżGiG (46.134. * .252) 01.03.2024 09:39

Czyżby w Gminie panowała dyktatura? A gdzie Rada Gminy?

~Czytelnik123 (188.137. * .179) 29.02.2024 23:18

Hmm.. Hejtowe wpisy? A to ciekawe bo czytajac je nie zauwazylem żadnego hejtu tylko wyrazenia swojej opini na temat tego co sie tam dzieje. Definicja hejtu jest calkiem inna niz treści wyrazane w komentarzach pod postem tego klubu. Również jako czytelnik przeczytałem że jest chyba trzech kandydatow i odnoszac sie do Obserwator63 tez mozna stwierdzic ze należysz do jednego z komitetu i popierasz swojego kandydata a tamtego poprostu nie lubisz i rowniez próbujesz swoim wpisem oczernic tamtych. Wiec tak sie zastanawiam, w czym niby Ty jestes lepszy..

~Niezadowolonyobserwator (46.134. * .144) 29.02.2024 21:47

Pomysl wójta gminy o stworzeniu jednego klubu może i fajny,szkoda tylko nie potrafi dogadać się z KS Kornowac- więc gdzie tu wspólne dobro o nasze dzieci? Wójt swoje,zarząd swoje a dzieci na tym tracą. Panie wójcie,a moze w.twk jednej kwestii warto odpuścić,jednak KS Kornowac ma już swojego osiągnięcia,.więc czemu niszczyć coś zbudowali,dzieci uwielbiają trenera i klub jak rownoez.maja swojej osiągnięcia.

~Obserwator67 (46.134. * .151) 29.02.2024 16:12

Szkoda że te wszystkie hejtowe wpisy, donosy i skargi tylko po to aby pewna osoba I jej ekipa wybrana została w najbliższych wyborach. Tyle nienawiści - udawanego zatroskania- co w ich wpisach to chyba w całym powiecie nie ma.

~Gmina (46.204. * .168) 29.02.2024 14:44

Czyli gmina zaniedbałam to aby kluby mogły się starać o dotacje ponieważ "trwały konsultacje".
Teraz gdy już nie można się starać o pieniądze to wójt mówi w skrócie "no tak wyszło ale z gminy kasy nie będzie za to będzie klub dla dzieci, a reszta niech się martwi" Można to tak zrozumieć.

Chyba na wiosnę będzie zmiana wójta.