Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ryszard Wolny: Unia to mocna paka, w każdej kategorii wiekowej. Puchar Polski Kadetów w Arenie Rafako

Miejski Klub Zapaśniczy był gospodarzem Pucharu Polski Kadetów. Od 22 do 24 marca w Arenie Rafako rywalizowali zawodnicy w wieku od 14 do 17 lat. To ważny turniej dla zapaśników-klasyków. Wynik tu osiągnięte decydują, kto znajdzie się w kadrze narodowej.

Ryszard Wolny: Unia to mocna paka, w każdej kategorii wiekowej. Puchar Polski Kadetów w Arenie Rafakoma.w
Puchar Polski Kadetów w Arenie Rafako rozegrano w dniach 22-24 marca 2024 roku

Aspirują do medali w Europie

Unia Racibórz ma w swoich szeregach trenera reprezentacji kadetów - Piotra Szczeponioka. Od 14 lat opiekuje się młodzieżą w kadrze. Puchar Polski jest kwalifikacją do najważniejszego turnieju w roku - Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. - Tam wystąpią wyselekcjonowani zawodnicy aspirujący do kadry na Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata - mówił nam Szczeponiok.

WIDEO NA ŻYWO: OFICJALNE ROZPOCZĘCIE ZAWODÓW W RACIBORZU

To młodzież w wieku od 14 do 17 lat. Łatwo się ich prowadzi? - pytamy Szczeponioka. - Jak się spokojnie z nimi rozmawia, to idą i robią co mają robić. Efekty tej pracy są, bo przywieźliśmy złoty medal z ostatnich Mistrzostw Europy. Ta grupa jest bardzo dobra, pracowita - uważa trener. Pamięta, że początki pracy w kadrze były trudne. - Wtedy trener musi szachować, ale potem wchodzi w cykl. Trzeba się napracować, potem są efekty, bo przez 14 lat zdobyliśmy 20 medali zaliczając 9 finałów - 5 złotych krążków, 4 srebrne i resztę brązowych - wylicza pan Piotr.

To dużo jak na pokolenie „z nosem w smartfonie”. - Trochę w tym racji. Ciężko im odejść od telefonu wieczorem, apelujemy o odłożenie sprzętu. Ta młodzież słucha, choć wszyscy medali nie zrobią - zaznacza trener.

Nie wszyscy staną na podium

Unia wśród kadetów na krajowym podwórku się wyróżnia. - Wygraliśmy Olimpiadę Młodzieży, a w tym roku też do tego zmierzamy. Nigdy nie ma tak, że w pierwszym i drugim Pucharze wszyscy ci sami robią medale, ale to są dzieciaki. Raz wygrają, raz nie. Przygotowania te na maksimimum robimy przed olimpiadą młodzieży, bo to tam musimy wykazać się jak najlepszym wynikiem.

Mocna jest zwłaszcza kategoria 60 kg, np. Neckarz czy Treter, a paru nie mogło przyjechać do Raciborza, bo leczą kontuzje. Liczymy, że ktoś z tej grupy wybije się na Mistrzostwach Europy - prognozuje P. Szczeponiok.

170. zapaśników w Arenie Rafako

Prezes MKZ Unia Racibórz - Ryszard Wolny powiedział Nowinom, że Puchar Polski to jedne z zawodów o najwyższej randze w kraju. Do Raciborza przyjechało 170. zawodników z całej Polski. - To bardzo dużo i to nas cieszy, bo znaczy, że populacja sportu zapaśniczego jest duża - podkreśla olimpijczyk z Raciborza.

W ostatnim czasie MKZ Unia organizował Mistrzostwa Polski seniorów, juniorów i kadetów w Arenie Rafako, a w tym roku czekają klub jeszcze krajowe mistrzostwa U-14 w roli gospodarza. - W każdej grupie wiekowej chcemy organizować zawody, bo mamy w nich zawodników, którzy stają na najwyższych stopniach podium. Niedawno byliśmy na Mistrzostwach Polski w Radomiu, gdzie zdobyliśmy dwa złote medale, jeden brązowy i trzecie miejsce drużynowo. Staramy się być na stałe w pierwszej trójce w kraju, w klasyfikacji prowadzonej przez Polski Związek Zapaśniczy - zaznacza prezes klubu.

Za silnym mężczyzną stoi równie silna kobieta

W roli gospodarza Unia ma więcej zadań, niż na wyjazdowych turniejach. - Trzeba zabezpieczyć logistykę, to bardzo ważne, ale ja zrobiłem jako prezes dobry ruch i zaprosiłem do współpracy moją żonę. Dzięku temu sprawy organizacyjne mam w klubie pozamykane na najlepszym poziomie. Dzięki temu ja skupiam się na działaniach z pozyskaniem sponsorów, bardzo potrzebnych w przeprowadzeniu takich zawodów. Mamy dzięki temu i nagrody pieniężne i rzeczowe, a to się z niczego nie bierze. Tu bardzo dziękuję sponsorom raciborskich zapadów. Ważne, że nikt nam nie odmawia wsparcia - oznajmia R. Wolny.

Nie zabrakło prezesa Suprona

W Pucharze Polski wziął udział prezes Polskiego Związku Zapaśniczego Andrzej Supron. - To mój przyjaciel, bo jak wchodziłem do kadry narodowej, to właśnie Andrzej uczył mnie kunsztu zapaśniczego, siedział w narożniku przy moich występach. W Raciborzu był z nami dwa dni. Musiał wyjechać w obowiązkach na jubileusz klubu w Pińsku. Zawsze obecność prezesa związku podnosi rangę wydarzenia - podaje prezes Unii.

Wolny uważa, że raciborski klub jest w każdej grupie wiekowej mocną paką. - Udało mi się stworzyć zgrany team, ale sam tego bym nie zrobił. Żurawik, Wanke, Ersetic, Wolny, Żurawik, Chluba i Szczeponiok to jest bardzo zgrana ekipa trenerska. Każdy z nich oddaje serce, oni są dla tej młodzieży. Dlatego są wyniki, bo my wiemy o co w tym chodzi. Pomagamy w pasji tych młodych ludzi, mogą tak zrealizować swoje marzenia - podsumowuje R. Wolny.

Ludzie

Ryszard Wolny

Samorządowiec, sportowiec.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].