Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Sportowa rywalizacja bez względu na wiek. Kuźniański Półmaraton Leśny Rafamet po raz dziewiąty [ZDJĘCIA]

Marcin Ciepłak z Rybnika, reprezentujący klub "Ja cię kocham, a ty biegasz" oraz Magdalena Giet z Dziergowic - to zwycięzcy dziewiątej edycji Kuźniańskiego Półmaratonu Leśnego Rafamet, który odbył się w sobotnie przedpołudnie, 13 kwietnia na stadionie miejskim w Kuźni Raciborskiej. Tym razem sportowej atmosferze towarzyszyła piękna pogoda, co w poprzednich latach nie zdarzało się często.

Sportowa rywalizacja bez względu na wiek. Kuźniański Półmaraton Leśny Rafamet po raz dziewiąty [ZDJĘCIA]bart
Żaneta Dziadura i Agnieszka Gradzińska z przestrzennym medalem z motywem wilczej łapy

Na początku był półmaraton

Kuźniański półmaraton to impreza inna niż wszystkie. Początkowo uczestnicy pokonywali leśną trasę wyłącznie na dystansie 21.097,5 m. By urozmaicić wydarzenie, w czwartej edycji dodano "Dyszkę z kija", czyli czyli 10-kilometrowy marsz nordic walking. Rok później przedsięwzięcie wzbogacono o jeszcze jeden punkt, którego celem jest rekreacja ruchowa: "Kuźniańska Leśna Zadyszka" (bieg na dystansie 10 km), co sprawiło, że w skład jednej imprezy biegowej wchodziły łącznie trzy konkurencje. W tym roku organizatorzy zdecydowali się pójść o jeszcze jeden krok dalej i do biegania zaangażowano dzieci - od przedszkolaków po uczniów klas szóstych. - Odzew nas bardzo miło zaskoczył, gdyż udział w nim wzięło ponad 50 młodych biegaczy. Jesteśmy więc mega zadowoleni i już nie możemy doczekać się kolejny edycji - mówi dyrektor MOKSiR Anna Gasidło.

Nowością w tym roku był bieg dla dzieci. Do udziału zgłosiło się ponad 50 młodych biegaczy

Wilczy medal

Nie licząc biegu najmłodszych, którzy swoje możliwości sprawdzali na płycie stadionu miejskiego, trasa wszystkich trzech konkurencji wiedzie przez las, dzięki czemu biegacze mają możliwość podziwiać przepiękne okoliczności przyrody. A, że co jakiś czas powraca temat wilków, które były już niejednokrotnie widziane w okolicznych lasach (kilka lat temu na jednego osobnika natknął się zawodnik), przy tworzeniu tegorocznego medalu postanowiono położyć akcent na obecność tego zwierzęcia, dając w centralnej części przestrzennego krążka obrotową wilczą łapę. - Staramy się, żeby ten medal co roku zaskakiwał i był naprawdę wyjątkowy. Patrząc na to, co w tym roku udało nam się stworzyć, już dziś zastanawiamy się, co zrobić za rok, tym bardziej że czeka nas okrągła, bo 10. edycja półmaratonu - zaznacza szefowa Kuźni Kultury.

Organizatorami imprezy były: Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej, Fabryka Obrabiarek Rafamet S.A., Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rybniku, Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Rudy Raciborskie i TEB Edukacja

"Piątka z pazurem"

Pozostając w temacie drapieżników, organizatorzy myślą, by kuźniańską imprezę jeszcze bardziej wzbogacić i istniejących leśnych biegów dodać tzw. "Piątkę z pazurem", czyli bieg na dystansie 5 km. Jak powiedziała nam Anna Gasidło, byłby to ukłon w stronę osób, dla których zarówno półmaraton, jak i "dyszka" są zbyt dużym wyzwaniem, a "piątka" byłaby już w sam raz. To samo dotyczy biegu dla dzieci, który mógłby przybrać formę małego runmageddonu. - Pomysłów mamy dużo. Dziś bieg kończymy zbieraniem sugestii, co do terminów, w których organizować to wydarzenie. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje - mówi dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej, nawiązując do sytuacji, które miały miejsce w minionych latach, kiedy w jednym terminie w promieniu 30-40 km było kilka imprez biegowych, co miało wpływ na niższą frekwencję.

W biegu głównym pobiegło 91 zawodników. W sumie we wszystkich trzech kategoriach udział wzięło 168 osób

Poniżej zwycięzcy wszystkich trzech konkurencji sportowych:

PÓŁMARATON - KOBIETY:

1. Magdalena Giet, Dziergowice (01:31:19)

2. Dominika Pacak, Rybnik (01:34:28)

3. Adriana Zemlak, Kędzierzyn-Koźle (01:46:51)

PÓŁMARATON - MĘŻCZYŹNI:

1. Marcin Ciepłak, Rybnik (01:13:50)

2. Mateusz Wolnik, Lyski (01:14:49)

3. Tomasz Palt, Katowice (01:21:06)

KUŹNIAŃSKA LEŚNA ZADYSZKA - KOBIETY:

1. Agnieszka Kobierska, Gliwice

2. Marie Suchanková, Sudice (CZ)

3. Katarzyna Pelan, Rudy

KUŹNIAŃSKA LEŚNA ZADYSZKA - MĘŻCZYŹNI:

1. Łukasz Kretek, Lyski

2. Arkadiusz Kubik, Lubomia

3. Łukasz Groborz, Ruda

DYSZKA Z KIJA (MARSZ NORDIC WALKING) - KOBIETY:

1. Joanna Kołodziej, Ruda Śląska

2. Gabriela Niederlińska, Chybie

3. Łucja Franciszczak, Bytom

DYSZKA Z KIJA (MARSZ NORDIC WALKING) - MĘŻCZYŹNI:

1. Tomasz Sadowski, Sosnowiec

2. Marian Małka, Gliwice

3. Artur Pytlak, Knurów

Ponadto nagrodzono:

- Najszybszy mieszkaniec Gminy Kuźnia Raciborska: Sebastian Sadło (Ruda Kozielska)

- Najszybsza mieszkanka Gminy Kuźnia Raciborska: Katarzyna Belkius (Rudy)

- Najszybszy leśnik: Bartosz Małka

- Najmłodsza uczestniczka: Agnieszka Holewa

- Najlepszy pracownik Rafametu: Krzysztof Broża i Łukasz Groborz ("Leśna zadyszka") oraz Mateusz Głowski i Andrzej Ratajszczak ("Dyszka z kija").

Pełne wyniki znaleźć można na stronie:

1. Półmaraton - TUTAJ

2. Kuźniańska Leśna Zadyszka - TUTAJ

3. Dyszka z Kija - TUTAJ

Bartosz Kozina

Ludzie

Anna Gasidło

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].