Olimpijska rywalizacja
Z ostatnich zawodów Sekcja Animusz pod opieką Katarzyny Świerczewskiej oraz Bożeny Przybyło-Kalety przywiozła górę medali.
Pierwszą imprezą był XIV Regionalny Mityng Olimpiad Specjalnych w biegach przełajowych, natomiast drugą XII Regionalny Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych. W mityngu przełajowym brało udział ok. 100 zawodników z sekcji terenowych z województwa Śląskiego m.in. z: Bogumiłka, Rudy Śl., Miedar, Rybnika, Lędzin, Tychów, Jastrzębia, Mikołowa i Raciborza.
Zawody odbyły się w parku miejskim przy parafii pw. św. Franciszka i św. Klary w Tychach. Organizatorem była Sekcja Terenowa Pryzmat. Zawodnicy biegali na dystansach: 600 m, 800 m, 1600 m i 2400 m. Grupy finałowe były tworzone na podstawie preeliminacji oraz według kryterium płci, wieku i sprawności.
Medale zdobyli:
1. miejsca:
Sebastian Fleger na dystansie 800 m
Łukasz Popiela 2400 m
Krystian Popiela na dystansie 800 m
2. miejsca:
Mateusz Małys na dystansie 600 m
Maria Kiwilsza na dystansie 600 m
3. miejsca:
Rafał Wczasek III na dystansie 600 m
Joanna Mikołajec III na dystansie 800 m
W zawodach bowlingowych brało udział ok. 150 zawodników z całego Śląska. Zawody odbyły się w Fantasy Park w Plaza Center w Rudzie Śl. Organizatorem była Sekcja terenowa Halembianka z Rudy Śl. Nasi zawodnicy pod opieką Marcina Bednarza dzielnie reprezentowali Racibórz i zdobyli:
I m. Bartłomiej Książkiewicz
I m. Beata Stachurska
Blisko podium byli: Sebastian Fleger i Andrzej Pohl
Zawodnicy zostali podzieleni na grupy sprawnościowe na podstawie wyników treningowych. Rozgrywki były prowadzone w dwóch sesjach po 10 kolejek. Zawodnik uzyskujący najwięcej punktów ze wszystkich kolejek wygrywał.
- Celem zawodów było popularyzowanie biegów przełajowych i bowlingu jako dyscyplinę osób z upośledzeniem umysłowym, podsumowanie efektów szkoleniowych, propagowanie Olimpiad Specjalnych w województwie Śląskim i integracja ze środowiskiem - powiedziała Katarzyna Świerczewska, przewodnicząca sekcji Animusz. - Olimpiady Specjalne zostały stworzone w przekonaniu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią przy odpowiedniej zachęcie i instrukcji trenować, cieszyć się oraz czerpać korzyści fizyczne i psychospołeczne z uczestnictwa w sportach indywidualnych i zespołowych, dostosowanych do ich potrzeb im możliwości - tłumaczy K.Świerczewska. - Zawody organizowane w ramach Olimpiad Specjalnych są dużym przeżyciem emocjonalnym zarówno dla zawodników, rodziców i trenerów. Wszystkie zawody rozgrywane są w duchu olimpijskim, występują wszelkie znamiona olimpijskie: ceremonia otwarcia, hymn, przysięga, ceremonia zakończenia. Każda drużyna otrzymuje za uczestnictwo pamiątkowe dyplomy, medale, a wszyscy zawodnicy nagrody - podsumowuje Katarzyna Świerczewska.