Sport w rybnickiej dzielnicy Maroko-Nowiny
Mieszkańcy dzielnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, nie mogą narzekać jeżeli chodzi o ofertę sportową przygotowaną przez rybnickie kluby i skierowaną do młodzieży z Maroka-Nowin.
Ci trenować mogą m.in. koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną czy sporty walki w tym judo i ju jitsu.
Piłka nożna
W Zespole Szkół nr 3 działa Gimnazjum nr 6 Mistrzostwa Sportowego z Oddziałami Integracyjnymi. Tam młodzi ludzie mogą budować swoją karierę piłkarską. – Pierwsza klasa sportowa powstała u nas w 2000 roku. Od tego czasu wyszło od nas kilku zawodników, którzy grają obecnie nawet w ekstraklasie. Myślę tu chociażby o Marcinie Wodeckim z Górnika Zabrze czy Michale Buchaliku z Lechii Gdańsk. Głównie jednak chcemy zasilać w zawodników rybnicki klub. W obecnej chwili w Energetyku ROW grają Marcin Grolik, Mateusz Szatkowski czy Jasiu Janik. Z pierwszą drużyną trenują również wyróżniający się młodzieżowcy – mówi Grzegorz Janik, dyrektor ZS3, w którym działa również liceum z klasami piłkarskimi dla chłopców i siatkówki dla dziewczyn.
Paweł Kaszyca, wicedyrektor Gimnazjum nr 6 Mistrzostwa Sportowego nie zgadza się z zarzutami, że w klasach sportowych zaniedbywana jest nauka. – Nie zgodzę się z tą tezą, ponieważ klasy sportowe w gimnazjum osiągają najlepsze wyniki w nauce, najlepiej piszą egzamin gimnazjalny. Nauka nie jest więc zaniedbywana. Jeżeli zawodnicy nie osiągają wyników w nauce, na które ich stać, są odsuwani od treningów lub gry w meczach mistrzowskich do czasu poprawy. Proszę mi wierzyć, że dla chłopaków to bardzo dobra motywacja – twierdzi Kaszyca.
Judo i ju jitsu
W tej samej szkole swoją filię ma klub Polonia Rybnik. – Prowadzę treningi judo z dziećmi i młodzieżą w wieku od 6 do 9 lat w pierwszej grupie i od 13 do 17 lat w grupie drugiej. Nabór odbywa się cały rok, a w nasze szeregi może wstąpić każdy chętny – mówi Ariel Kuśka, trener i jeden z najwybitniejszych zawodników Polonii. Twierdzi również, że judo uczy dyscypliny, zapewnia konstruktywny sposób spędzania czasu dla dzieci i młodzieży. Ruch przyczynia się do prawidłowego rozwoju fizycznego i pozytywnego rozładowania emocji.
Podobnie jest w ju jitsu. Rybnicki klub specjalizujący się w tej sztuce walki również działa w dzielnicy Maroko-Nowiny. – Mamy własną salę w Rybniku przy ulicy Wandy 17, która jest wyposażona w maty, worki, czy ring. W tym budynku trenują zawodnicy dorośli oraz gimnazjaliści. Pozostałe grupy mają zajęcia w SP nr 34, gdzie dzięki uprzejmości dyrektor Beaty Mielczarek możemy trenować z najmłodszymi adeptami naszego klubu. Aktualnie klub liczy 160 zawodników. Mamy również klasy sportowe w Gimnazjum nr 2. Prowadzimy je od trzech lat. Trenerem jest tam Rafał Wygonowski. Dzięki klasom sportowym dzieci mają możliwość trenowania łącznie z treningami południowymi, co daje prawie 16 godzin tygodniowo – tłumaczy Mariusz Wowra, prezes i trener w Rybnickim Klubie Ju Jitsu Sportowego.
Siatkówka i rekreacja
W Gimnazjum Sportowym nr 2 działają również klasy sportowe z siatkówki. Prowadzi je klub TS Volley Rybnik. – Staramy się pracować na najwyższym poziomie i chcemy wyszkolić siatkarzy, którzy będą w stanie rywalizować na poziomie międzynarodowym lub grać w klubach szczebla centralnego. Dobrym przykładem jest Rafał Szymura, który obecnie jest uczniem SMS PZPS w Spale i reprezentuje nasz kraj w mistrzostwach Europy.
Nam nie chodzi jednak tylko i wyłącznie o wynik sportowy. Ważne jest również to, aby młodzież miała dobre warunki do rozwoju sportowego. Nie wszyscy przecież zostaną zawodowymi sportowcami. Ważne jednak, aby polubili sport i promowali go w swoich środowiskach – mówi Lech Kowalski, trener siatkówki i nauczyciel z G2.
Volley organizuje spotkania, na których trenerzy przyglądają się kandydatom do klas sportowych. Odbywają się one w każdą środę od godz. 17.30 na sali MOSiR przy ul. Powstańców w Rybniku.
Od 1996 roku mieszkańcy osiedla Maroko-Nowiny mogą korzystać również z usług świadczonych w ośrodku Bushido. – Na początku byliśmy w strukturach MOSiR. Od 1998 roku działamy już jako samodzielna jednostka. Skupiamy się na szeroko rozumianej rekreacji, ale także na fizjoterapii – tłumaczy Arek Skowron, dyrektor Bushido. Podczas letnich wakacji oraz ferii zimowych jego pracownicy skupiają się na pracy z dziećmi i młodzieżą. – Co rok prowadzimy akcję lato i akcję zima. Korzystają z nich uczniowie głównie z osiedla Maroko-Nowiny. Do tego organizujemy wyścigi MTB oraz Bieg Barbórkowy, który obecnie jest naszą sztandarową imprezą, z największą frekwencją – mówi dyrektor.
Utalentowana sportowo młodzież ma więc gdzie kontynuować naukę, uprawiając przy okazji sport. Można też ruszać się rekreacyjne. Na osiedlu działają m.in. dwie piłkarskie drużyny, które są zrzeszone w rybnickich ligach amatorskich.