Czwartek, 20 stycznia 2022

imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

RSS

Sztafeta pamięci w Rydułtowach

21.04.2013 11:00 | 0 komentarzy | mas

Prawie 400 biegaczy wystartowało w czwartek w rydułtowskim XXI Memoriale Jana Margicioka i Leopolda Hałaczka - harcmistrzów i poruczników Armii Krajowej.

Sztafeta pamięci w Rydułtowach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W biegu wzięły udział 64 sztafety ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z naszego regionu, a także z zaprzyjaźnionej z Rydułtowami Orlovej w Czechach. Trasa o dystansie 2,4 km podzielona była na 5 odcinków, bo tylu zawodników liczyła każda ze sztafet. - Do tego biegu trenuję dopiero od dwóch tygodni. Bieganie jest przyjemne, zdrowe i daje dużo satysfakcji. Oprócz tego trzeba się dobrze odżywiać - podkreślała jedna z uczestniczek, Natalia Rosiek z Zespołu Szkół w Gogołowej. Razem z ostatnim biegiem sztafetowym odbył się bieg otwarty kobiet i mężczyzn na dystansie 2,4 km, do którego zgłosiło się 7 zawodników.

Z powodu przenoszenia z Placu L. Konarzewskiego pomnika „Walki i Zwycięstwa” w nowe miejsce, zrezygnowano z uroczystości składania pod nim kwiatów. - Wrócimy do tej tradycji w kolejnych latach - zapowiada Michał Kondrot z rydułtowskiego urzędu miasta. Przed startem pierwszego biegu nastąpiło przybliżenie sylwetek Jana Margicioka i Leopolda Hałaczka, którzy czynnie działali na rzecz ojczyzny zarówno na terenie Rydułtów, jak i całego Śląska i Zaolzia. Obaj zginęli z rąk hitlerowców –  Margiciok został rozstrzelany w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, a Hałaczek powieszony podczas publicznej egzekucji zbiorowej w Kocierzu Moszczanickim.

Klasyfikacja końcowa:

Szkoły podstawowe - dziewczęta
1. SP 1 Rydułtowy (I)
2. SP Lyski
3. SP 28 Wodzisław

Szkoły podstawowe - chłopcy
1. SP Orlova
2. SP 3 Rydułtowy
3. SP 3 Radlin

Szkoły gimnazjalne - dziewczęta
1. G 1 Rydułtowy
2. G 2 Rydułtowy
3. G Jejkowice

Szkoły gimnazjalne - chłopcy

1. G 2 Rydułtowy (I)
2. G 1 Rydułtowy (I)
3. G Orlova (I)

Szkoły ponadgimnazjalne - dziewczęta
1. I LO Rybnik
2. ZSE-U Rybnik
3. ZSP 1 Rydułtowy

Szkoły ponadgimnazjalne - chłopcy
1. ZSP 1 Rydułtowy
2. ZST Rybnik
3. ZSB Rybnik

Open - kobiety
1. Agnieszka Rduch
2. Alicja Bekas
3. Sandra Martyńska

Open - mężczyźni
1. Jakub Magiera
2. Krzysztof Marek
3. Rafał Kotowski