Wtorek, 22 stycznia 2019

imieniny: Anastazego, Wincentego, Gaudentego

RSS

Dziewczęta z Pawłowa jadą do Ajaxu Amsterdam

24.06.2013 10:07 | 0 komentarzy | kozz

Finał krajowy Szkółek Piłkarskich Nivea w Warszawie zakończył się ogromnym sukcesem dziewcząt UKS Pawłów (drużyna U 13), które wygrały turniej w dramatycznych okolicznościach i już w czwartek pojadą do Holandii na tygodniowy obóz sportowy, które organizuje na swoich obiektach Ajax Amsterdam.

Dziewczęta z Pawłowa jadą do Ajaxu Amsterdam
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Świetnie spisały się również 4 inne drużyny z Pawłowa docierając do półfinału rozgrywek i kończąc rozgrywki na III miejscu (nie rozgrywano meczów o 3. miejsce).

75 drużyn i ponad 1000 zawodników wzięło udział w ostatnim finałowym etapie rozgrywek Szkółek Piłkarskich Nivea pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i klubu Ajax Amsterdam. Przez dwa dni na obiektach Bemowskiego Ośrodka Piłki Nożnej w Warszawie rywalizowali ze sobą chłopcy i dziewczynki w czterech kategoriach wiekowych U8, U10, U13 i U14.

107-osobowa ekipa z UKS Pawłów zaprezentowała się wyśmienicie, gdyż aż 5 z 8 drużyn awansowało do piątkowych finałów w walce o wyjazd na tygodniowy obóz szkoleniowy do Akademii Ajaxu w Amsterdamie. Udało się dziewczynkom U13, które już w czwartek 27 czerwca pojadą podglądać najlepsze piłkarskie systemy treningowe grup młodzieżowych na świecie.

Droga do końcowego sukcesu podopiecznych Wojciecha Zalewskiego nie była łatwa, tym bardziej, że rozgrywki toczyły się przy 30-stopniowych upałach.
Trzykrotne Mistrzynie Śląska pokonały w swojej grupie AKS Mikołów 4:0, Piast Skawina 3:0 oraz zremisowały 2:2 z Kędzierzynem-Koźle i 0:0 z Górnikiem Libiąż awansując do półfinałów.

W piątkowy poranek zagrały mecz o finał z Gwiazdą Bydgoszcz, który zakończył się remisem 1:1. Zadecydowały rzuty karne lepiej egzekwowane przez pawłowianki.
W wielkim finale od początku inicjatywa należała do Zawiszy Grzmiąca, ale to Aneta Grabowska z Pawłowa strzeliła pierwszą bramkę w tym meczu. W drugiej połowie zawodniczki UKS Pawłów opadły z sił tracąc dwie bramki i kiedy wydawało się, że mecz zakończy się wygraną Zawiszy, w ostatniej minucie Ola Schmidt strzeliła w samo "okienko" jednak jedna z obrończyń wybiła piłkę... ręką zmierzającą nieuchronnie do bramki.

Około 40 kibiców - rodziców i sympatyków z Pawłowa nie mogło uwierzyć, że sędzia aż tak się pomylił i wskazał na... rzut rożny. Sytuację uratował trener Zawiszy , który podszedł do sędziego informując go... że piłka została wybita ręką przez jego zawodniczkę i... sędzia zmienił decyzję - rzut karny. Niesamowita postawa fair play trenera z Grzmiącej jest rzadko spotykana na boiskach piłkarskich dlatego trener i kibice z Pawłowa podziękowali za taki gest.

Wiktoria Gawor pewnym strzałem doprowadziła do remisu, a zaraz potem sędzia zakończył mecz. Seria rzutów karnych zakończyła się zwycięstwem UKS Pawłów, gdyż w czwartej kolejce Aneta Grabowska strzeliła bramkę na 2:1, a potem Laura Wojtaszek obroniła strzał rywalki z Zawiszy Grzmiąca i utonęła w objęciach trenerów, kibiców i zawodniczek UKS Pawłów.

Historyczny sukces UKS Pawłów osiągnęli :
Aleksandra Schmidt, Aneta Grabowska, Aleksandra Strzeduła, Justyna Gawlina, Magda Zając, Roksana Niedziela, Karolina Jurkowska, Karolina Zymla, Natalia Kurzeja, Laura Wojtaszek, Dominika Kowalczyk, Karolina Cebula, Wiktoria Litwińczuk, Dominika Marcinek (wszystkie z ZSP Pawłów) oraz Wiktoria Gawor (SMS Racibórz). Wojciech Zalewski i Magda Herud (trenerzy UKS Pawłów) oraz Anna Żelazko i Dorota Wilk (zawodniczki Unia Racibórz).

Cztery inne drużyny UKS Pawłów przeszły mecze eliminacyjne "jak burza" jednak zakończyły zawody na III miejscu przegrywając swoje mecze półfinałowe.

Prowadzeni przez Mateusza Skwiruta i Łukasza Strzedułę chłopcy U8 i U10 przegrali z Akademią Piłkarską Dębica, dziewczęta z U10 z Kędzierzynem 1:3, a gimnazjalistki z U14 uległy Gwieździe Bydgoszcz 0:2.
Ogromny pech prześladował chłopców U13, gdyż mimo 3 zwycięstw i tylko jednej porażki nie zdołali zakwalifikować się do rundy finałowej. Zdobyli jednak nie tylko serce trenera Skwiruta, ale całej grupy kibiców z Pawłowa, gdyż grali widowiskowo i skutecznie.

W projekcie brali udział nie tylko zawodnicy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pawłowie. Do rywalizacji w Warszawie koordynator szkółki Wojciech Zalewski zaprosił uczniów z Samborowic, Cyprzanowa i Pietrowic oraz Gminy Rudnik. W kategorii gimnazjalistów zagrali przede wszystkim absolwenci szkoły podstawowej w Pawłowie oraz uczniowie z Gimnazjum Pietrowice.

Za pomoc w tym ogromnym i długim projekcie (od września 2012 roku) UKS Pawłów dziękuje także trenerom Bożenie Walaszek i Mirkowi Jaskotowi oraz dyrektorom szkół w Pietrowicach, Samborowicach oraz Rudniku, a także rodzicom, sympatykom UKS Pawłów.

Szczególne podziękowania dla wójta Gminy Pietrowice Wielkie i dyrektor ZSP Pawłów Reginie Strzeduły, na których mogliśmy liczyć od pierwszego dnia projektu do ostatniego gwizdka w Warszawie.

Warto dodać, że mimo późnej pory sympatycy, rodzice i mieszkańcy Pawłowa zgotowali niesamowite przyjęcie naszym bohaterom. Po przyjeździe zawodników rozległy się klaksony w samochodach, odpalono fajerwerki oraz przygotowano sympatyczne powitanie godne najlepszej drużyny w kraju.

Wojciech Zalewski