Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jakie buty na wycieczki w góry musi mieć każdy turysta?

Dobrze dobrane obuwie to podstawa bezpieczeństwa w górach. Niestety, nieroztropni turyści, wybierający się na wycieczki w pierwszym-lepszym obuwiu, stale dokładają górskim ratownikom pracy… Nie bądź jak oni! Przeczytaj, jakie buty na wycieczki w góry będą odpowiednie i spraw sobie takie, w których zdobędziesz każdy szczyt.

Jakie buty na wycieczki w góry musi mieć każdy turysta?

Jakie obuwie w góry jest najlepsze?

Poszukując obuwia na wyprawy, musimy szukać wśród butów trekkingowych. Właśnie buty trekkingowe są pod każdym względem przystosowane do górskich warunków terenowych. 

W górach nie przydadzą nam się trampki, adidasy czy sandały. Miękkie obuwie, wygodne na codziennych spacerach po mieście, nie zapewnia stabilności, przyczepności ani wysokiej osłony stopy. Te cechy zaś są warunkiem bezpieczeństwa, absolutnie niezbędnym na górskim szlaku. Poza tym codzienne obuwie ma zbyt miękką podeszwę, by dało się w nim wygodnie spacerować po skalistym terenie.

Najlepiej, by buty pochodziły od producenta wyspecjalizowanego w sprzęcie turystycznym. Tworzenie obuwia o odpowiednich walorach technicznych to prawdziwa sztuka, z którą radzi sobie naprawdę niewiele marek. Szczególnie dobrze oceniane przez miliony turystów, są buty Salomon. Rozmaite modele znajdziesz w sklepie Megaoutdoor — to oficjalny dystrybutor Salomon, więc mamy gwarancję oryginalności sprzętu: https://megaoutdoor.pl/buty-salomon 

Jakie cechy mają porządne buty w góry?

Prawdziwie obuwie trekkingowe ma kilka istotnych cech, które czynią je dobrym wyborem na wszelkie górskie wyprawy. Zwróć na nie uwagę przy zakupach.

Podeszwa zewnętrzna

Najistotniejsza kwestia — dzięki odpowiedniej podeszwie zewnętrznej nie przewrócisz się na szlaku. Nie trzeba mówić, czym mogłoby się to skończyć w górskich warunkach… Buty to Twoja pierwsza linia obrony przed podstępnym podłożem.

Podeszwa butów na wycieczki w góry posiada głęboki, agresywny bieżnik. Wbija się w teren niczym glebogryzarka, dzięki czemu krok jest pewny nawet na śliskich odcinkach. Renomowani producenci obuwia trekkingowego opracowali także własne mieszanki przyczepnych tworzyw, co dodatkowo zwiększa przyczepność. 

Do kompletu, podeszwa treków jest grubsza i sztywniejsza, niż w zwykłych ,,spacerowych” butach. To umożliwia komfortowy chód po twardym terenie.

Dopasowana, mocna cholewka

Cholewka w trekkingowym obuwiu ma bardzo ważne zadanie — musi mocno trzymać piętę, by każdy krok był stabilny. To kolejny bonus do bezpieczeństwa. Im stabilniej stopa trzyma się w bucie, tym mniejsze ryzyko urazu, na przykład skręcenia kostki przy potknięciu.

Materiał cholewki turystycznego obuwia jest wzmocniony. Współczesne marki trekkingowe najchętniej stawiają na tworzywa sztuczne, cechujące się imponującą wytrzymałością. Usztywniona konstrukcja chroni stopę przed zewnętrznymi zagrożeniami. Przykładowym standardem jest utwardzanie przedniej części buta, by zniwelować ryzyko stłuczenia palców w wyniku uderzenia stopą o przeszkodę. 

Buty w góry, jakie mamy do wyboru na rynku, posiadają wysoką lub niską cholewkę. Jeżeli należysz do niedzielnych turystów, postaw na wysoką — to najbezpieczniejszy wybór. Niskie cholewki są dla nieco bardziej zaawansowanych wędrowców.

Rozmiar więcej

Wybierając, jakie buty na wycieczki w góry sobie sprawimy, nie możemy polegać na rozmiarze noszonym na co dzień. Turystyczne obuwie musi być przynajmniej o 1 rozmiar większe. Podczas marszu stopa nabiera dodatkowej objętości, bo do ruszających się mięśni musi dopłynąć więcej krwi. Jeśli kupimy buty dopasowane ,,na styk”, po kilku kilometrach wędrówki zrobią się zwyczajnie za ciasne.

Kupując w Sieci, należy dokładnie zmierzyć długość stopy i doliczyć do niej 1 centymetr. Z kolei na zakupy stacjonarne najlepiej udać się po południu. Stopa jest wtedy większa niż rano, ponieważ w trakcie dnia zdążyła się zmęczyć.

Opcjonalnie — wodoodporna membrana GORE-TEX

Co do wodoodporności butów, zdania są podzielone. Podstawowy problem z membraną GORE-TEX jest taki, że zastosowanie membrany utrudnia cyrkulacje powietrza. Niestety, przez to stopa może się nieco przegrzewać. Drugi problem — kiedy do buta z membraną dostanie się woda, wyjątkowo trudno je wysuszyć. Mimo tych wad, turyści, którzy planują wyprawę błotnistymi terenami, bądź mają do czynienia ze śniegiem, zawsze wybierają membranę. 

Na buty bez membrany stawiają wędrowcy, którzy spacerują po ubitych ścieżkach, w ładną pogodę. Niedzielny turysta podziwiający krajobrazy na łatwych szlakach, może zrezygnować z GORE-TEX i zamiast niej zaimpregnować obuwie. Impregnaty słabiej chronią przed wilgocią, ale jeśli nie spodziewamy się bardzo ,,mokrych” warunków, w stu procentach wystarczą.

Jakie buty na wycieczki w góry trzeba sobie sprawić przed pierwszą wyprawą? Prawdziwe, solidne buty trekkingowe od zaufanego producenta. Takie obuwie wyróżnia doskonała przyczepność podeszwy, cholewka stabilnie trzymająca piętę i mocne materiały osłaniające nogę. Dla początkującego wędrowca najlepiej wybrać treki z wysoką cholewką.

Pamiętaj, że to, jakie obuwie w góry wybierzesz, warunkuje Twoje bezpieczeństwo. Na nim nigdy nie warto oszczędzać. Buty, w których wygodnie spacerujesz po mieście, zostaw w domu!

Materiał zewnętrzny