Sport
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Maria Gawliczek: Pływanie od zawsze było mi bliskie

Ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego (dziś ZSOMS) jest związana od 1977 rok, pracowała też w nieistniejącej już SP 11. – Mogę powiedzieć, że początki SMS były ze mną związane – uśmiecha się Maria Gawliczek, trener pływania.

Maria Gawliczek: Pływanie od zawsze było mi bliskie
Trener Maria Gawliczek (z lewej) i Jolanta Olszewska (prowadziła gabinet odnowy biologicznej) w latach 90. ubiegłego wieku.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

– Na naszą szkołę trzeba dmuchać i chuchać bo dla Raciborza i nie tylko jest wielką wartością. Odkąd powstała Racibórz zawsze kojarzył się z nią gdziekolwiek się pojechało w Polskę – uważa M. Gawliczek i mówi wprost, że traktuje placówkę jak własne dziecko. Przypomnijmy, że ZSOMS świętuje w tym roku jubileusz 40–lecia.

Trener Maria Gawliczek oprócz tego, że wychowała pokolenia pływaków, w tym na poziomie mistrzowskim i reprezentacyjnym, przez wszystkie lata pracy w placówce prowadziła pamiątkową księgę (w czerwonej, twardej oprawie) dokumentując wydarzenia z historii SMS. Udostępniła nam tę bogatą w zdjęcia nieoficjalną kronikę szkoły.

W swoich zbiorach M. Gawliczek posiada nawet pierwszy telegram związany z nowoutworzoną placówką w Raciborzu. Trenerka pamięta, że „pływanie w Raciborzu”, jeszcze zanim powstała pierwsza w kraju SMS, zaczęli robić zapaśnicy z miejscowej „Unii”. – Na przykład mnie uczyli w klubie i miło wspominam tę naukę – uśmiecha się Maria Gawliczek. Zależy jej by przywołać z okazji jubileuszowego roku ważne dla szkoły postaci. – Uważam, co chętnie podkreślam wszędzie, że inicjatorem wielkiego pływania w Raciborzu był Wojciech Nazarko. Nie kto inny jak on. Najuczciwiej pracujący człowiek w polskim pływaniu. Był też we władzach krajowego związku i pełnił funkcję wiceprezydenta Raciborza – przypomina nasza rozmówczyni. Choć sama skupiona jest na pływackiej części ZSOMS, to nie zapomina, że to również placówka szkoląca mistrzów – lekkoatletów. – Do rozwoju szkoły, ale w innych dziedzinach przyczynił się także Joachim Raczek, a równie dużą rolę odegrał Jerzy Pośpiech (obaj później związani z narodzinami i rozwojem PWSZ Racibórz) – mówi nam pani Maria.

Wśród ważnych nazwisk dla dziejów pływackiej szkoły wymienia Bolesława Szutera. – Dla mnie to był wzór trenera – podkreśla. Dużym szacunkiem darzy też Piotra Generalczyka, od którego „uczyła się żaby, bo jest bardzo trudnym stylem”. Przedstawicielka ZSOMS nie mówi nam tylko o najsłynniejszych działaczach i szkoleniowcach ze szkoły przy Kozielskiej. Z szacunkiem traktuje osobę, którą nazywa „panią, co miała 10 rąk”. – To Wera Gorzołka. Robiła tu dosłownie wszystko. Dla rodziców, dla trenerów i dla dzieci. Nie było drugiego takiego pedagoga w SMS, który by tak zaistniał w życiu szkoły. To są osoby tak wiele znaczące dla tej szkoły – podkreśla i prosi by napisać o nich w Nowinach, bo niektórych zabrakło w oficjalnych uroczystościach z okazji 40–lecia placówki.

(ma.w)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].