Czwartek, 25 lutego 2021

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

W Raciborzu jak w Sopocie. Otwarcie stadionu lekkoatletycznego [ZDJĘCIA]

15.09.2018 12:36 | 5 komentarzy | kozz

Na otwarciu odświeżonego raciborskiego stadionu poza władzami gośćmi byli m.in. raciborzanka Justyna Święty-Ersetic i Jacek Wszoła.

W Raciborzu jak w Sopocie. Otwarcie stadionu lekkoatletycznego [ZDJĘCIA]
Justyna Święty-Ersetic
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Stadion przy Zamkowej został wybudowany w 1971 roku, później przeszedł drobny remont po powodzi w 1997 roku. Teraz wygląda zupełnie inaczej - nowocześniej. Wszystko po to, aby Racibórz mógł wychować kolejnych wspaniałych sportowców.

Gościem specjalnym był wybitny lekkoatleta Jacek Wszoła. - Widziałem setki stadionów na całym świecie, ale ten w Raciborzu bardzo przypomina mi urokliwy, jeden z najpiękniejszych na świecie, stadion leśny w Sopocie - powiedział. Zwrócił też uwagę na drzewa, które otaczają stadion i podkreślił, że nie ma już zbyt wielu obiektów wokół których jest zieleń.

Wszoła życzył kolejnych wspaniałych sukcesów lekkoatletom z Raciborza dodając, że królowa sportu rozwijać się będzie tylko w małych ośrodkach, bo duże omijają temat stadionów lekkoatletycznych, mając na myśli swoje rodzinne miasto Warszawa.

Obecna była również Mistrzyni Europy w biegu na 400 metrów, raciborzanka Justyna Święty-Ersetic. - Stadion na mnie zrobił ogromne wrażenie, treningu jeszcze nie miałam okazji zrobić, ale z pewnością będę tu częstym gościem. Stadion w Raciborzu ułatwi mi przygotowywanie się do zawodów, bo nie będę musiała wyjeżdżać do Katowic i innych ośrodków, żeby szlifować formę - mówiła mistrzyni.

Głos zabrał także prezydent miasta Mirosław Lenk. - Cieszę się, że w końcu mamy do dyspozycji piękny stadion. Liczę, że będziemy mieli dzięki niemu kolejnych mistrzów w lekkiej atletyce - powiedział na otwarciu włodarz.

Odnowionego stadionu gratulował także obecny na uroczystości Jacek Markowski, prezes Śląskiego Związku Lekkiej Atletyki. - Racibórz zasługiwał na ten obiekt, bo tu jest kuźnia talentów, olimpijczyków i wspaniałych lekkoatletów. Cieszę się, że będę tu przyjeżdżał nie tylko na zawody wojewódzkie, ale także ogólnopolskie. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy tutaj gościć najlepszych zawodników do lat 20. Mamy tu wspaniały kompleks, który nadaje się do organizacji obozów sportowych.

Stadion kosztował łącznie 11 milionów złotych. Zaraz po oficjalnej uroczystości przystąpiono do rywalizacji w "Mitingu Otwarcia Stadionu Lekkoatletycznego w Raciborzu” oraz w zawodach „III Rzut Ligi Młodzików - Grupa A”. Rozegrane zostały m.in. biegi na 100 m, 300 m, 200 m ppł, sztafety 4x100 m, chód sportowy, skok o tyczce czy rzut młotem.

Obiekt ma służyć nie tylko lekkoatletom, ale także piłkarzom Unii Racibórz, którzy mają tu rozgrywać swoje ligowe mecze. Jeszcze kilka lat temu kibice na stadion przy Zamkowej przychodzili oglądać mecze w ramach Ligi Mistrzów Kobiet. Wówczas mistrzynie Polski rywalizowały m.in. z późniejszym mistrzem Europy - VfL Wolfsburg. Stadion przyciągnął wtedy ponad 5 tysięcy kibiców.

Ludzie:

Justyna Święty-Ersetic

Justyna Święty-Ersetic

polska lekkoatletka, Raciborzanka