Sobota, 16 stycznia 2021

imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Wolny znów podbija niemieckie maty

18.06.2014 10:14 | 7 komentarzy | kozz

Ryszard Wolny, raciborski zapaśnik, który przed osiemnastoma laty został mistrzem olimpijskim w Atlancie wiele lat spędził w lidze niemieckiej. Z KSV Aalen 05 pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Niemiec, teraz śladami ojca zmierza jego syn – Mateusz. 24-letni Mateusz Wolny walczy w Bundeslidze od pięciu lat, jednocześnie reprezentuje MKZ Unia Racibórz, bowiem w zapasach nie ma żadnych przeciwskazań przed bronieniem barw innego klubu znajdującego się poza polską granicą.

Wolny znów podbija niemieckie maty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Drugim raciborskim zapaśnikiem występującym u naszych zachodnich sąsiadów jest 22-letni Dawid Ersetic. Jak podkreśla Mateusz, w Niemczech są bardzo dobre możliwości, aby się rozwijać pod względem sportowym, a do tego są bardzo przyzwoite pieniądze. KSV Aalen 05 to trzeci klub Wolnego w Bundeslidze. Wcześniej reprezentował TKSV Bonn – Duisdorf i Germanię Weingarten. Teraz przeszedł do drużyny z Aalen, której kiedyś barwy reprezentował jego ojciec. – Liga niemiecka jest najmocniejszą ligą w Europie, walczą w niej medaliści olimpijscy i mistrzostw świata – powiedział M. Wolny. W meczu drużyna wystawia dziesięciu zawodników (po pięciu ze stylu klasycznego i wolnego). – W mojej nowej drużynie walczy wicemistrz olimpijski z Londynu Ormianin Arsen Julfalakyan i brązowy medalista z Pekinu Bułgar Kiril Terziev oraz paru medalistów mistrzostw świata i Europy. Pierwsze trzy sezony walczyłem w TKSV Bonn – Duisdorf, która głównie co sezon grała o utrzymanie, ale potem przeszedłem do Germanii Weingarten walczącej co roku o mistrza Niemiec – wyjaśnił Wolny.

W minionym sezonie zespół z Weingarten zdobył wicemistrzostwo. – Teraz zmieniłem klub na KSV Aalen, jest to drużyna, z którą mój ojciec pięciokrotnie zdobywał mistrzostwo Niemiec i walczył tam prawie całą swoją karierę. Aalen buduje nowy, młody i silny zespół, a to skusiło mnie na zmianę klubu – przyznał raciborski zapaśnik. Sezon w Bundeslidze zaczyna się we wrześniu i kończy w grudniu, następnie jest faza play off, która trwa do stycznia. Drugi z raciborskich zapaśników – Dawid Ersetic walczy w ASV Nendingen. Jest to akutalny mistrz Niemiec. Popularny „Ersa” spędzi drugi sezon w tej drużynie. Nendingen to bardzo silna drużyna w której walczy wielu znanych zawodników światowej klasy. – Walka w Bundeslidze to jest fajna sprawa, bo można się spotkać na macie z najlepszymi zawodnikami świata i zdobywać niezbędne doświadczenie, a to jest bardzo potrzebne, aby móc się rozwijać – powiedział Dawid.

Raciborscy wojownicy w sezonie praktycznie co weekend są na lidze. – Walki w najlepszej europejskiej lidze podnoszą nasze umiejętności. Jest też odpowiedni klimat do uprawiania tego sportu, bo przyjemnie jest gdy nasze mecze obserwuje kilka tysięcy kibiców. Można się poczuć jak na jakimś meczu piłkarskim – podsumował Wolny.

Maciej Kozina

 

 

Ludzie:

Ryszard Wolny

Ryszard Wolny

Samorządowiec, sportowiec.