"Jesteśmy mocnym ośrodkiem na szermierczej mapie Polski"
Wywiad z Krystianem Fajkisem, prezesem i trenerem szermierczej sekcji Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego.
Kuba Pochwyt: Ostatnimi czasy zrobiło się głośno o sekcji szermierczej RMKS Rybnik z powodu znakomitych wyników Anny Mroszczak. Proszę opowiedzieć o sukcesach tej zawodniczki.
Krystian Fajkis: Rok 2014 to fantastyczne wyniki Anny Mroszczak nie tylko w rywalizacji na planszach krajowych, ale w szczególności w rywalizacji międzynarodowej. Na początek nominacja olimpijska i 5 miejsce podczas indywidualnego turnieju Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w szpadzie kobiet rozegranego w chińskim Nanjing. W rywalizacji wzięło udział tylko 12 najlepszych zawodniczek z listy światowej, nominowanych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Kolejne sukcesy to zakwalifikowanie się Ani do reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy kadetek i juniorek w Jerozolimie oraz mistrzostw świata kadetek w Płowdiw. W mistrzostwach Starego Kontynentu Ania, wraz z koleżankami z drużyny juniorek wywalczyła złoty medal i tytuł mistrzyni Europy. W rywalizacji kadetek indywidualnie zajęła 7 miejsce, a w turnieju drużynowym miejsce 6. Natomiast w mistrzostwach Świata w turnieju indywidualnym zajęła doskonałe 9 miejsce. Nie byłoby tych kwalifikacji bez sukcesów w startach w pucharach świata i Europy. Ania między innymi zwyciężyła w zawodach pucharu Europy w Bratysławie i Krakowie. Wygrała także wszystkie trzy puchary Polski w swojej kategorii wiekowej. Efektem tego jest 1 miejsce na liście krajowej juniorek młodszych 2013/2014, 4 miejsce na liście krajowej juniorek 2013/2014 oraz 5 miejsce na europejskiej liście EFC. Należy dodać, że na koniec sezonu i na zakończenie startów w kategorii juniorek młodszych Ania wywalczyła złoty medal i tytuł mistrzyni Polski.
Czy pozostali zawodnicy starają się dotrzymać kroku Ani? Jeśli tak, to których waszych szpadzistów można jeszcze wyróżnić i przytoczyć ich ostatnie sukcesy?
Bez wątpienia Ania to aktualnie najlepsza i najbardziej utytułowana reprezentantka naszego klubu. Jednak nie tylko ona odnosi sukcesy. Nasi zawodnicy startują z powodzeniem we wszystkich kategoriach wiekowych w zawodach w kraju i za granicą. Miarą sukcesów są medale mistrzostw Polski. W tym roku zdobywaliśmy krążki we wszystkich kategoriach wiekowych, od tych najmłodszych jak dzieci i zuchy, a na juniorach kończąc. Oprócz sukcesów Ani Mroszczak, medale mistrzostw Polski zdobyli jeszcze Przemysław Trzepizur (brązowy, w kategorii juniorów), Maciej Białas (srebrny, w kategorii młodzików), oraz Patrycja Frystacka złoty, Alicja Klasik srebrny i Kinga Zgryżniak brązowy wśród dzieci, a także Adam Sojka (brązowy, w kategorii zuchy).
Chciałbym dodać, że w tym sezonie oprócz Anny Mroszczak szkoleniem młodzieżowej kadry narodowej objęci byli Przemysław Trzepizur, Krystian Fajkis, Kamil Naszkowski i Maciej Białaś. Przed nami Mistrzostwa Polski seniorów, liczymy między innymi na bardzo dobry start indywidualny Wojciecha Sworowskiego, który wrócił do naszego klubu po paru latach pobytu w AZS AWF Kraków.
Czy w tej chwili przeżywacie najlepszy okres w historii rybnickiej szpady? Jakie są w ogóle największe sukcesy szermierki w Rybniku i od kiedy w naszym mieście taka sekcja działa?
Bez wątpienia to nasz najlepszy okres. Ostatnie 10 lat zapisały się złotymi zgłoskami w historii rybnickiej szermierki. Były medale mistrzostw Europy, co roku są medale mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych z seniorami włącznie. Nasze zawodniczki i zawodnicy powoływani byli do kadry narodowej, walczyli z sukcesami w najważniejszych imprezach jak mistrzostwa świata i Europy oraz puchary świata i Europy. Rybnik postrzegany jest jako bardzo mocny ośrodek na szermierczej mapie Polski. Te wszystkie medale i sukcesy spowodowały, że możemy bez wątpienia powiedzieć, że to najlepszy czas w 87-letniej historii rybnickiej szermierki. Sekcja szermiercza RMKS Rybnik jest kontynuatorką bogatych tradycji szermierki na ziemi rybnickiej (w swej historii rybniccy szermierze zdobyli 48 medali mistrzostw Polski: 16 złotych, 13 srebrnych, 19 brązowych). To najstarsza sekcja z dyscyplin sportowych w Rybniku, działająca nieprzerwanie od 1927 roku, najstarsza na Śląsku i jedna z najstarszych w Polsce. Działalność szermierzy była zawieszona tylko w okresie trwania II wojny światowej. Bogata historia rybnickiej szermierki opisana została w monografii wydanej z okazji jubileuszu 85-lecia, a która również jest dostępna na stronie internetowej naszej sekcji i Towarzystwa Przyjaciół Szermierki im. Tadeusza Konska.
Jak w tej chwili wygląda sytuacja w klubie? Ilu macie zawodników, gdzie i na jakim sprzęcie trenujecie, jak wygląda kadra trenerska?
Bazą treningową naszej sekcji jest specjalistyczna sala szermiercza mieszczącą się w pawilonie obok pływalni MOSiR Rybnik przy ulicy Powstańców Śląskich. Sala ta wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt szermierczy, jak plansze, aparaty, manekiny, tarcze, niezbędny w prowadzeniu procesu treningowego i walk szermierczych. Aktualnie w sekcji trenuje około 70 zawodniczek i zawodników, jednak wliczając w to grupy naborowe w UKS Rapier przy SP nr 5 w Rybniku i szkółkę szermierczą przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Rybniku-Golejowie, zajęciami treningowymi objęta jest grupa około 100 dzieci i młodzieży. Mamy bardzo dobrą kadrę trenerską. W sekcji zatrudnionych jest trzech szkoleniowców: Krystian Fajkis i Artur Fajkis, trenerzy pierwszej klasy oraz instruktor Wojciech Kozioł. W procesie treningowym formie wolontariatu pomagają (Maciej Gryt i Wojciech Sworowski). Artur Fajkis jest jednocześnie trenerem Młodzieżowej Kadry Narodowej w szpadzie męskiej.
Kto może zostać zawodnikiem waszego klubu i jakie musi spełnić warunki?
W sekcji może trenować każdy kto nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do uprawiania sportu. Nie trzeba mieć żadnych specjalnych predyspozycji, jakichś specjalnych preferencji związanych z warunkami fizycznymi czy sprawnością fizyczną. Szermierka jest sportem, w którym każdy może odnosić sukcesy. Jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy lubią sport, walkę, rywalizację i chcą uprawiać tę piękną olimpijską dyscyplinę sportową.
Czy w najbliższym czasie wasi zawodnicy będą startowali w ważnych imprezach? Jeśli tak to kiedy i jaka jest ich ranga?
Wrzesień jest miesiącem, który rozpoczyna nowy sezon w szermierce. Pierwszy weekend to pierwszy start w pucharze Polski, następnie kolejne imprezy tej rangi oraz puchary Europy w Budapeszcie i Heideneim, a także puchary świata (Luksemburg, Budapeszt, Lauphaim, Berno). To plan startów w najbliższych dwóch miesiącach. We wszystkich tych zawodach startują zawodnicy naszej sekcji. Rozpoczyna się rywalizacja premiowana startami w przyszłorocznych mistrzostwach Europy i świata. Najmłodsi zawodnicy naszej sekcji rozpoczynają starty w przyszłym tygodniu udziałem w ogólnopolskim turnieju „Coneco Cup" w Częstochowie. Praktycznie do końca roku co tydzień nasi reprezentanci startują w zawodach w kraju i za granicą.
Czy młodzi ludzie garną się do uprawiania szermierki?
Tak , jest bardzo duże zainteresowanie naszą dyscypliną, patrząc chociażby na nasze liczne grupy naborowe. Myślę, że nie bez znaczenia są nasze sukcesy, o których się pisze w prasie czy na stronach internetowych. To bez wątpienia popularyzuje naszą dyscyplinę i naszą działalność. Ogromne zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży obserwujemy w trakcie robionych pokazów. Niestety obiektywne przeszkody wielu ludziom uniemożliwiają treningi. Zresztą nie dotyczy to tylko naszej sekcji.
Czy Miasto jest wam przychylne? Jak wygląda współpraca na linii sekcja szermiercza - Rybnik?
Współpraca układa się bardzo dobrze. Znajdujemy zrozumienie i doceniane jest to co robimy. Od wielu lat Miasto dofinansowuje naszą sekcję i organizowane przez nas zawody szermiercze w postaci grantów. Należy podkreślić, że bez wsparcia finansowego ze strony Urzędu Miasta nasza działalność i osiągane sukcesy byłyby niemożliwe. Szermierka to drogi sport. Mając tak dobrych zawodników i chcąc utrzymać szkolenie na tak wysokim poziomie, pozyskujemy środki finansowe z różnych źródeł. Jednak wsparcie z Urzędu Miasta Rybnika jest kluczowe.
Na zakończenie proszę zareklamować dyscyplinę, którą pan reprezentuje. Dlaczego warto uprawiać szermierkę?
O walorach uprawiania szermierki, jednej z pięciu dyscyplin będących nieprzerwanie w programie Igrzysk Olimpijskich od Aten w 1896 roku, rozpisywano się od wieków. Bez wątpienia jest to sport niezwykle wymagający intelektualnie, psychicznie i fizycznie. Jest kontaktową, bezpieczną dyscypliną, kształtującą silny charakter. Tutaj można wygrywać niezależnie od swoich warunków fizycznych. To sport, który można uprawiać przez całe życie. Sekcja szermiercza RMKS Rybnik to nie tylko miejsce, gdzie można uprawiać ten sport. To miejsce, które daje możliwość władania białą bronią, rywalizowania z szermierzami w kraju i za granicą, zdobywanie medali. To doskonała forma spędzania wolnego czasu. Wraz z Towarzystwem Przyjaciół Szermierki im. Tadeusza Konska skupiliśmy wokół rybnickiej szermierki fantastycznych ludzi , organizujemy coroczne integracyjne spotkania i w najbliższym czasie planujemy stworzyć warunki do rekreacyjnego uprawiania szermierki dla dorosłych.