Sobota, 4 grudnia 2021

imieniny: Barbary, Krystiana, Berny

RSS

Paweł Januszewski przyjedzie do Raciborza na Rafako Półmaraton

10.05.2017 09:21 | 0 komentarzy | ż

Do kolejnego startu RAFAKO Półmaraton Racibórz zostało zaledwie kilka miesięcy. Impreza, której poprzednie edycje zebrały tysiące pozytywnych komentarzy i wiele ogólnopolskich wyróżnień m.in za organizację, odbędzie się  27 sierpnia. Lista zapisów szybko się zapełnia. W podobnym tempie przybywa zainteresowanych uczestnictwem. W tym roku, gościem specjalnym wydarzenia będzie Paweł Januszewski –  pomysłodawca akcji Biegam Bo Lubię. 

Paweł Januszewski przyjedzie do Raciborza na Rafako Półmaraton
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Bieganie, to najtańsza forma ruchu, która z roku na rok staje się coraz popularniejsza. Dystans 21 097,5 m, to bezdyskusyjnie wyzwanie dla wszystkich, zarówno dla osób mniej aktywnych jak i dla tych biegających regularnie. Co więcej, sierpniowa, upalna pogoda, podnosi poprzeczkę, czyniąc dystans jeszcze bardziej wymagającym.

27 sierpnia odbędzie się III edycja RAFAKO Półmaraton Racibórz. Poprzednie dwie zdobyły uznanie i wiele wyróżnień m.in w Plebiscycie Złote Biegi. W tym roku gwiazdą półmaratonu będzie Paweł Januszewski – były lekkoatleta, sprinter, pomysłodawca akcji Biegam Bo Lubię i prezes Fundacji Wychowanie Przez Sport.

Początki akcji miały miejsce w 2010 roku. Wówczas spotkania biegowe odbywały się w 4 miastach Polski raz w tygodniu. Obecnie treningi prowadzone są w ponad 80 lokalizacjach na terenie całego kraju. Gromadzą one coraz większe rzesze biegaczy, zarówno początkujących jak i takich, którzy pierwsze starty mają już za sobą. Ideą treningów jest popularyzacja biegania. Zachęcenie osób niezdecydowanych, którym brakuje motywacji, towarzystwa, czy mentora, do podjęcia wyzwania.

- Bieganie amatorskie ogromnie ewoluowało w ciągu ostatnich lat. W latach 80-tych, 90-tych było to zjawisko dziwne, mało spotykane. Ludzie biegający budzili zdziwienie otoczenia, bo były to pojedyncze jednostki. Teraz w każdym towarzystwie jest przynajmniej jedna osoba, która przebiegła półmaraton, lub która biega na co dzień. Każde miasto, organizuje różnego typu biegi. Obecnie biegacze są wszędzie, to naturalny element, do którego się przyzwyczailiśmy. Bieganie to moda i styl życia. W dzisiejszych czasach nie wypada nie biegać i oby tak zostało. Cieszę się, że Polacy to dostrzegli. Poza gonitwą za pracą, dobrami materialnymi, robią jeszcze coś dla siebie - przyznaje Paweł Januszewski, pomysłodawca akcji Biegam Bo Lubię i prezes Fundacji Wychowanie Przez Sport.

Odpowiednia motywacja

Dlaczego warto biegać i jak przygotować się do zawodów, a przede wszystkim gdzie znaleźć motywację, aby zacząć? Radzi Paweł Januszewski: - Dobrą metodą, żeby się zmotywować, jest ogłoszenie swojego startu wszędzie, gdzie się da; w mediach społecznościowych, wśród znajomych i rodziny, bo potem niezręcznie się z tego wycofać. Według mnie to najlepsza motywacja i mocny argument. Często się usprawiedliwiamy, że za długo spaliśmy, albo za krótko i jesteśmy zmęczeni, że pogoda jest nieodpowiednia...Ostatnio przebiegłem maraton. Przygotowywałem się do niego również przez zimę. Pogoda nie powinna mieć znaczenia dla biegacza. Wyjście z domu na trening jest pierwszym sukcesem - podkreśla prezes Fundacji Wychowanie przez sport.

Do startu gotowy... Start!

Według lekkoatlety półmaraton wymaga minimum 3 miesięcznych przygotowań. Tempo w jakim buduje się forma zawodnika zależy od potencjału jego organizmu. Trener zaznacza również, że przed startem poza treningami (minimum 3 razy w tygodniu), ważne są aktualne badania lekarskie.

Podkreśla również, że dobre nawodnienie organizmu i okrycie głowy to podstawa w trakcie imprez biegowych odbywających się latem. Sam nie stosuje żadnych diet, hołduje zasadzie, że można jeść wszystko, tylko z umiarem i co najważniejsze - nie przejadać się.

- Nie traktujmy biegania jako „zła koniecznego" i nie katujmy się dietami. Bieganie ma być dyktowane przyjemnością, a nie traktowane jako przykry obowiązek. Mi osobiście bieganie sprawia ogromną radość. Nie biegam dla wyników. Jeśli już rywalizuję, to z samym sobą i własnymi słabościami - zapewnia sportowiec. - Chcę życzyć wszystkim startującym, żeby mieli przyjemność z z biegania. Ludzie mają różne cele i oczekiwania co do biegu, niektórzy chcą polepszyć swoje wyniki, inni jedynie zmieścić się w określonym czasie, bo to ich pierwszy start. Jeszcze inni chcą zwiedzić miasto. Jest coraz więcej uczestników biegów, którzy jeżdżą po Polsce w ramach turystyki biegowej. Niezależnie od tego, jakie cele zakładają uczestnicy, życzę im, żeby je osiągnęli. Bądźcie aktywną częścią obchodów 800-lecia Raciborza – zachęca do startu w III RAFAKO Półmaraton Racibórz Paweł Januszewski.

Zapisy już trwają: https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=2891.

źródło: Rafako Półmaraton Racibórz