Niedziela, 16 grudnia 2018

imieniny: Albiny, Zdzisławy, Adelajdy

RSS

LKS Naprzód 37 Krzyżkowice ma już 80 lat

03.12.2017 12:53 | 0 komentarzy | juk

2 grudnia klub LKS Naprzód 37 Krzyżkowice świętował jubileusz 80-lecia istnienia. Obchody stały się okazją do licznych wspomnień oraz podsumowań dokonań klubu.

LKS Naprzód 37 Krzyżkowice ma już 80 lat
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Uroczystości rozpoczęły się przedstawieniem przez Czesława Szarowskiego, obecnego prezesa LKS Naprzód 37 Krzyżkowice krótkiego rysu historycznego klubu. We wspomnieniach nie zabrakło nazwisk byłych i obecnych piłkarzy, działaczy, ale przede wszystkim nie zabrakło ważnych dla krzyżkowickiego klubu wydarzeń.

Historia klubu z lat przedwojennych opiera się na przekazach ustnych najstarszych mieszkańców, ponieważ oprócz jednej fotografii nie zachowały się żadne dokumenty z tego okresu. Wiadomo jednak, że założycielem kluby w 1937 r. był Jan "Atom" Glenc. - Chęć stworzenia silnego klubu przy kopalni "Anna" w Pszowie doprowadziła w 1951 r. do połączenia krzyżkowickiego klubu z pszowskim Górnikiem. Większość meczy rozgrywano wówczas w Pszowie - wyjaśnił zebranym Czesław Szarowski. Dodał, że ówcześni działacze klubowi i krzyzkowiccy kibice nie byli zadowoleni z takiego obrotu sprawy. Dlatego w 1954 r. ponownie do życia powołano klub "Czarni" Krzyżkowice. Rozpoczął on rozgrywki od kl. D, a w 1958 r. awansował do kl. A. - W tym czasie na mecze dojeżdżano traktorem, furmanką lub na rowerach. Z kolei szatnia dla zawodników znajdowała się 1,5 km od boiska i przebrani piłkarze maszerowali przez wieś na boisko. Zaś sędzia przebierał się w pobliskich domach - wspominał obecny prezes krzyżkowickiego klubu.

Sobotni jubileusz był także okazją do odznaczenia zasłużonych dla klubu działaczy. Wszystkie osoby, które w wyjątkowy sposób przysłużyły się do rozwoju i sukcesów zostały nagrodzone, a w ich stronę skierowano wiele ciepłych słów.

Brązową Honorową Odznakę LZS otrzymali: Kożlik Patryk, Kożlik Daniel, Szarowski Mateusz, Pruszowski Karol, Rucki Robert, Krupa Bartosz, Konieczny Marcin, Stukator Stanisław, Szreier Adrian

Serbrną Honorową Odznakę LZS otrzymali: Kądziela Grzegorz i Margeciok Bogusław

Złotą Honorową Odznakę LZS otrzymali: Kałuża Piotr, Gajda Mariusz oraz klub LKS Naprzód 37 Krzyżkowice

Tytuł Zasłużenego Działacza LZS trafił do Józefa Szarowskiego i Gerarda Lis

Tytuł Zasłużeni dla rozwoju miasta Pszów otrzymali Szarowski Józef, Manderla Jan oraz klub LKS Naprzód 37 Krzyżkowice.