Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dawid Łomnicki na kominie Elektrowni Rybnik [ZDJĘCIA, FILM]

TEKST AKTUALIZOWANY

Człowiek od zadań specjalnych. Takim dał się poznać Dawid Łomnicki. Człowiek, który nie ma problemu z wejściem na wysokie, niedostępne konstrukcje i zrobieniem tam ekstremalnych rzeczy. Robił już flagę na maszcie (150 m) blisko Eko-Okien, stał na rękach na najwyższym kominie w Europie w Trbovlje (Słowenia, 360 m), teraz przyszedł czas odwiedzić elektrownię w Rybniku. Jednak tutaj plany Łomnickiego zostały nieco pokrzyżowane. Dlaczego - o tym w rozmowie z Nowinami.

Dawid Łomnicki na kominie Elektrowni Rybnik [ZDJĘCIA, FILM]

Materiał wideo:

W zeszłym roku Dawid wszedł na komin w słoweńskim Trbovlje. Film z obiektu o wysokości 360 metrów można było zobaczyć na naszym portalu. Teraz raciborzanin uprawiający kalistenikę (czyli trening z użyciem własnej masy ciała) chciał sprawdzić, jak wygląda okolica z najwyższego komina w Elektrowni Rybnik. To jeden z pięciu najwyższych kominów w Polsce, wysokości 300 metrów. Udało mu się, aczkolwiek plan był zupełnie inny, a konsekwencje związane z wejściem jeszcze bardziej skomplikowane. - Myślałem o wejściu na komin elektrowni już od dawna. Wchodzenie na ponadstumetrowy maszt w polu nie robiło dla mnie aż takiego wrażenia, z kolei Słowenia to daleko od naszego kraju, więc chciałem zrobić coś większego związanego z naszym regionem. Rybnik jest niedaleko Raciborza, więc zainteresowanie filmem powinno być większe; jest to bowiem czynna elektrownia - tłumaczy Dawid Łomnicki.

Plan wejścia na komin w Rybniku zaczął dopracowywać na kilka dni przed 1 maja 2018 r. Święto Pracy, to właśnie wtedy podjął udaną próbę postawienia nogi na szczycie obiektu. - Uważam, że wszystko jest wykonalne. Wybrałem się tam z samego rana, przedostając się przez zabezpieczenia. Następnie musiałem przejść przez cały teren Elektrowni, żeby dostać się do komina. Dziwiło mnie to, że udało mi się zostać niezauważonym. Już w trakcie wchodzenia na komin można było obserwować wspaniałe widoki. Zalew Rybnicki z wysokości 300 metrów nie sprawiał wrażenia tak dużego. Do tego widać było cały Rybnik, hałdę w Rydułtowach, a nawet Gliwice i okoliczne miejscowości; coś pięknego! - powiedział raciborzanin.

Nisko nad ziemią unosiła się mgła, ale na filmie dokładnie tego nie ujrzymy, bowiem Dawid nagrywał całe wydarzenie kamerą sportową GoPro 5. Innych nagrań, które tworzyły się w powietrzu, nie zobaczymy. Dlaczego? - Żałuję, bo niestety w tym materiale są tylko i aż nagrania z GoPro. Miały być również ujęcia z drona, ale nie mogą zostać one opublikowane. Drony w trakcie nagrania, podobnie jak ja, nie zostały zauważone, ale kilka dni po wejściu na komin zostałem odwiedzony w domu. Osoby, z którymi nawiązałem współpracę, nie potrafiły pozostawić informacji o akcji dla siebie. Wydawało mi się, że znalazłem profesjonalistów, którzy nagrywają dronami i zdają sobie sprawę ze skali przedsięwzięcia, ale rzeczywistość okazała się inna - wyjawia Dawid.

Film miał być bardzo widowiskowy, miał pokazać całą operację wejścia na komin przede wszystkim z fantastycznego sprzętu z powietrza, ujęcia nagrywane przez Dawida GoPro miały być tylko dodatkiem. - Serce mi pęka, bo ujęcia były niewyobrażalnie piękne, niczym z hollywoodzkiej produkcji. Przed wejściem na teren Elektrowni zrobiliśmy ujęcia, jak podjeżdżam nowym (160 km przebiegu) Fordem Mustangiem Shelby 5.0 (550 KM), wypożyczonym w Gliwicach od FCT24.pl, żeby nadać atrakcyjności klipowi. Nagrania z kolei nie mogą być upublicznione, bo droniarze naruszyli przestrzeń powietrzną Elektrowni, a w konsekwencji mieliby kłopoty używając publicznie materiału (zawarli porozumienie z głowami Elektrowni o usunięciu nagrań, by uniknąć odpowiedzialności). Mówili, że będą mieli zezwolenie na latanie nad tym terenem, a okazało się, że było inaczej. Wszystkie nagrania, nawet te nagrane poza terenem Elektrowni, zostały zarekwirowane przez policję, co jest dla mnie trochę niezrozumiałe. Cóż, duża część rybnickiej komendy była pod wrażeniem akcji, parę innych osób odpowiedzialnych za sprawę również. Byli pod wrażeniem, jednak muszą robić swoje, to jest ich praca, więc to rozumiem i do nich nie mam najmniejszego żalu.

Dawid jak najbardziej był świadomy, że wejście na teren Elektrowni i wspięcie się na komin, może zakończyć się dla niego mandatem. W Słowenii był na kominie, a gdy zszedł, to czekała na niego ochrona. Obyło się bez problemów i wzywania przez nich policji. W tej historii mandatu również nie było zaraz po zejściu z obiektu. Problemy pojawiły się kilka dni później. - Jeden z droniarzy, będący w posiadaniu materiału "tylko" wysłał zdjęcia szwagrowi, który pracuje w Elektrowni. Szybko się rozeszło. Z tego co wiem, 2 maja już było wszczęte postępowanie. Przesłuchali mnie, zaoferowali nocleg i wypuścili. Zabawa z wejściem na szczyt była fantastyczna, ale konsekwencje nie są niczym godnym polecenia - powiedział Łomnicki.

Historia miała swoją kontynuuację. - Elektrownia rybnicka chciała doprowadzić do tzw. "sprawiedliwości", żebyśmy pousuwali nagrane materiały. Droniarze - jak już wspomniałem - podjęli taką, a nie inną decyzję. Ja z kolei wybrałem się na rozmowy, chciałem się dogadać, aby film był promocją Elektrowni. Film zmontowany wraz z ujęciami z dronów byłby jedną z lepszych produkcji, jakie widział YouTube. Tłumaczyłem, że jestem osobą, która dużo działa na rzecz ludzi i nie jestem człowiekiem, który chce komukolwiek zaszkodzić, a sytuację można wykorzystać marketingowo z korzyścią dla PGE. Oczywiście nie dogadaliśmy się. Z drugiej strony przed wejściem na komin, zezwolenia też nikt by mi nie dał. Materiał z samego Go Pro wygląda jak z innej planety, jednak z ujęciami z dronów, film byłby jak z innej galaktyki, uwierzcie mi - powiedział Dawid Łomnicki.

Dawid, podobnie jak w Słowenii, tak i tu chciał stanąć na szczycie komina na rękach, jednak ze względu na wysoko nagromadzony pył, byłoby to zbyt niebezpieczne i nie podjął się tego zadania. - Jestem świadomy tego, co mogę zrobić na takiej konstrukcji. Zawsze wolę zrobić mniej, niż za dużo - powiedział.

Dlaczego materiał opublikowany jest dopiero 11 listopada? Początkowo film w pełnym wymiarze miał ukazać się w maju przed rybnickimi juwenaliami jako zapowiedź występu Tede, jednak śledztwo przeciągnęło wszystko w czasie. Sprawa po kilku miesiącach została umorzona (w końcu nikt nikomu krzywdy nie wyrządził), a Dawid postanowił opublikować materiał w wyjątkowym dniu, jakim jest setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym miejscu dziękuje osobie: Adwokat Piotr Łysko - Prawo dla Biznesu (FB), to właśnie mojemu Adwokatowi zawdzięczamy dzisiaj taki obrót całej sprawy, nie dał zrobić ze mnie bandziora, którym nie jestem :)

Łomnicki w międzyczasie spontanicznie był także na kominie w Pruszkowie (256 m), brał udział w raciborskim półmaratonie, a ostatnio został... radnym miejskim. Choć jego życie ostatnio poszło w nieco innym kierunku, Dawid nie będzie rezygnował z kolejnych podobnych przedsięwzięć.

- Sam film dedykuję wszystkim bohaterom, wojownikom, dzięki którym mamy dzisiaj tak wspaniały powód do świętowania. 100 lat niepodległej, ukochanej Polski. To byli prawdziwi bohaterzy, przy których mój wyczyn to nic nadzwyczajnego - mówi na zakończenie Dawid Łomnicki.

Maciej Kozina


AKTUALIZACJA

Władze Elektrowni w Rybniku oświadczają, że wejście na komin elektrowni było nielegalne, niebezpieczne oraz łamiące podstawowe zasady bezpieczeństwa. Jakkolwiek dedykacja dla Niepodległej jest doniosła, świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości nie może promować niebezpiecznych zachowań, zagrażających zdrowiu i życiu.

Ludzie

Dawid Łomnicki

Radny Miasta Racibórz, założyciel Street Workout Racibórz

25 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
erwin 19.11.2018 18:47

kończ waść , wstydu oszczędź .... .

Arteks 19.11.2018 09:17

Wczoraj była relacja z Ryjka na Polsacie. Kryszak w swoim monologu wspomniał o wejściu na komin rybnickiej elektrowni jako o sporym wyczynie. "Sława" pójdzie więc zdecydowanie dalej.

~jacek74 (78.31. * .254) 14.11.2018 21:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

jeśli się nie błyszczy inteligencją to zawsze można głupotą a to jest du tego synka dwa razy większa niż rozum

~NightStalker (78.31. * .50) 13.11.2018 15:03
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zastanawiam się, po co raciborskie portale promują takich pajaców?

~OOoooo (91.232. * .62) 13.11.2018 11:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Gość powinien za to odpowiadać przed sądem ale cóż.... Zatrudnił sobie adwokata który z bandziora zrobił bohatera.

~Swi (188.137. * .72) 12.11.2018 12:01
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Gościu wymyśla sobie tak durny pomysł, że ciężko byłoby go przebić. Naraża przy tym życie swoje, zdrowie innych, łamie prawo, ludzie stracili pracę przez niego a on ku**a gada jak mu to smutno, bo stracił jakieś inne ujęcia swojej głupoty? I jaki to jest kozak bo sobie mustanga wypożyczył podając nawet jaki miał przebieg? Mógł się jeszcze pochwalić, że zatankował do pełna ;) Co za dno.

~lubieplacki (83.10. * .63) 12.11.2018 08:01
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

reszta radnych od brodacza i z dobrej zmiany też prezentuje ten sam styl?
no to będzie większy kabaret niż u Olgi Lipińskiej tylko na żywo i z miernymi postaciami.
a ten wspinacz szybko mandat straci jak dostanie wyrok.i taki gostek programowo lekko traktujący przepisy ma teraz stanowić prawo lokalne np stawkę za śmieci,parkowanie? moze tez jako mieszkańcy powinniśmy te stawki olać i zaproponować,ze w ten sposób będziemy promować naszą obecna rade miasta? przeciez jesteśmy fajni...

~zdziś (37.8. * .21) 12.11.2018 07:26
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

pajac, czym to się chwalić chyba głupotą

~Gscjo9 (217.99. * .166) 12.11.2018 00:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Magister animacji społeczno-kulturalnej z Cieszyna. Sztcha. Idealny wiceprezydent od inwestycji. Wszystko w tym kraju na głowie stoi.

erwin 11.11.2018 23:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

o kurcze magistra ....

~Świtezianka (37.248. * .85) 11.11.2018 22:14
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Cieszę się, że dzięki portalowi można dowiedzieć się czegoś więcej o sprawie. U konkurencji był krótki tekścik i masa hejtu wylana na tego odważnego, młodego człowieka. Tak już dzisiaj jest, że JAK CIĘ WIDZĄ tak CIĘ PISZĄ i pan Dawid wypełnia ten schemat. Jeżeli sprawa została umorzona, to jego przyszły mandat radnego nie jest zagrożony i będzie mógł zastąpić pana mgr Michała Fitę, gdy ten obejmie tekę zastępcy prezydenta Raciborza.

~maksin@1_ (83.26. * .145) 11.11.2018 21:18
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Chore , że coś takiego promuje się w mediach , człowiek łamie prawo bez większych konsekwencji , prawdziwy przykład dla młodych ....

~ciekafski (83.26. * .197) 11.11.2018 19:56
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Kiedy Detmarovice?

~Srcc (5.173. * .201) 11.11.2018 13:31
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Rozumem nie grzeszy, wielki radny sobie show robi i łamie prawo a ludzie tracą przez niego pracę. Wstyd to mało powiedziane!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!

~xyxyxy (37.8. * .138) 11.11.2018 13:16
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Jeśli człowiek który jest radnym i powinien świecić przykładem dla innych łamie prawo i jeszcze się tym chwali to jest skandal że ktoś taki ma mieć wpływ na takie miasto jakim jest Racibórz. Panie Dawidzie! Wstyd! Pan Fita powinien z tym porządek zrobić!

~Wyborca121 (37.8. * .138) 11.11.2018 13:12
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Jeśli będąc radnym daje taki przykład młodym ludziom.... Prawo należy respektować a nie łamać bo ma sie taki kaprys! Panie radny , wstyd za takie postępowanie!

~lo (78.31. * .246) 11.11.2018 11:26
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Panie Radny zobaczymy na koniec kadencji jakie będą pańskie dokonania na rzecz lokalnej społeczności, czy będą one równie spektakularne jak włażenie na komin

~JanekZRydów (91.224. * .3) 11.11.2018 10:51
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Lokowania produktów w artykule już chyba więcej nie może być.

~Gtsx (217.99. * .166) 11.11.2018 10:48
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Fita pewnie jest dumny ze swojego kumpla radnego.

~mykpyk (78.31. * .193) 11.11.2018 10:33
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

proszę aby nowiny się zainteresowały czy ktoś przez łomnickiego stracił pracę... jeżeli tak to mamy ogromny skandal

~Sug (83.10. * .249) 11.11.2018 10:16
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Pan radny i łamie prawo?, do tego sam się do tego przyznaje i opisuje..

~maxxxx (83.10. * .118) 11.11.2018 09:59
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Czy radny Łomnicki zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki jego potrzebie zaistnienia 5 osób pracujących w elektrowni straciło pracę?

~hmmmm (178.235. * .78) 11.11.2018 09:34
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Czy człowiek, który jak sam mówi świadomie robi coś co jest nie zgodne z prawem, może być radnym?

~SwL (31.222. * .199) 11.11.2018 08:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ponosi cie fantazja

~Szymoon (188.147. * .102) 11.11.2018 08:35
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Czy artykuł jest podpisany jako sponsorowany? Gratuluję takiego"celebryty"....