Poniedziałek, 21 października 2019

imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny

RSS

Górnik Zabrze może nie zagrać pierwszego meczu na wiosnę

03.01.2019 16:07 | 0 komentarzy | kozz

Istnieje prawdopodobieństwo, że piłkarze Górnika Zabrze rozgrywki ekstraklasy rozpoczną tydzień później niż pozostałe zespoły. Podopieczni trenera Marcina Brosza bowiem pierwszy mecz na wiosnę mają rozegrać z Wisłą Kraków, a jej licencja została właśnie zawieszona.

Górnik Zabrze może nie zagrać pierwszego meczu na wiosnę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na podstawie pkt. 4.3.5 lit. a i b Podręcznika Licencyjnego dla Klubów Ekstraklasy na sezon 2018/2019 i następne, Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN zawiesiła Klubowi Wisła Kraków SA przyznaną w dniu 15 maja 2018 roku licencję nr 14 na rozgrywki Ekstraklasy w sezonie 2018/2019 w związku z naruszeniem kryteriów P.02 i L.04 oraz punktów 4.2.2; 4.1.2.6 Podręcznika Licencyjnego.

Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN postanowiła zawiesić Wiśle Kraków SA licencję ze względu na niejasną sytuację prawną Klubu oraz w związku z licznymi naruszeniami postanowień Podręcznika Licencyjnego.

W pierwszej kolejności wskazać należy, że z Klubu wychodzą sprzeczne i niepokojące informacje. W dniu 22 grudnia 2018 roku Klub na swojej stronie internetowej poinformował, że Towarzystwo Sportowe „Wisła” Kraków nie jest już właścicielem piłkarskiej spółki Wisła Kraków SA, jak również, że Zarząd oraz Rada Nadzorcza Klubu złożyły rezygnację. Następnie 2 stycznia 2019 roku Klub poinformował, że unieważniono umowę przejęcia Wisły Kraków SA przez Panów Vanna Ly i Matsa Hartlinga. Z kolei Pan Vanna Ly stoi na stanowisku, że skutecznie nabył akcje Klubu Wisła Kraków SA. W tym miejscu wskazać należy, że o żadnych z powyższych zdarzeń nie została poinformowana Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN, zgodnie z obowiązkiem informacyjnym wynikającym z kryterium F.07 oraz z pkt. 4.1.2.7 w przypadku zbycia akcji Wnioskodawcy lub Licencjobiorcy przez ich dotychczasowych akcjonariuszy, co bezsprzecznie stanowi ich naruszenie.

– Komisja podjęła decyzję o zawieszeniu licencji ze względu na brak kontaktu ze strony poprzednich bądź nowych właścicieli Wisły Kraków. Tak naprawdę wszystkie informacje dotyczące klubu czerpiemy tylko z doniesień prasowych, nie mieliśmy bezpośredniego kontaktu z władzami klubu. Nie wiemy, kto jest teraz oficjalnie właścicielem Wisły, kto zasiada na stanowisku prezesa i kto zarządza klubem. Rozumiemy, że wydarzyły się rzeczy formalne, o których my nie zostaliśmy formalnie poinformowani. Nie wiemy tak naprawdę, kto jest licencjobiorcą. To naruszenie zasad zawartych w Podręczniku Licencyjnym, stąd nasza stanowcza reakcja. W trybie natychmiastowym zawieszamy Wiśle Kraków licencję na grę w Ekstraklasie. Czekamy na formalne wyjaśnienia oraz informacje z klubu. Kolejny raz zaprosimy również uprawomocnionych przedstawicieli Wisły na najbliższe posiedzenie plenarne Komisji, aby przedstawili nam obecną sytuację właścicielską i finansową oraz plan działania na najbliższą przyszłość - powiedział oficjalnej stronie PZPN Krzysztof A. Rozen, Przewodniczący Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN.

Górnik Zabrze według terminarza ma spotkać się z krakowską Wisłą 11 lutego o godz. 18.00. Byłoby to spotkanie 21. kolejki Lotto Ekstraklasy. Górnik przerwę zimową spędza w strefie spadkowej (15. miejsce - 17 pkt.), a Wisła Kraków jest na miejscu ósmym i ma 29 pkt.

Jeśli Wisła nie zostanie dopuszczona do rozgrywek Górnik pierwszy mecz rozegra w Szczecinie z Pogonią (22. kolejka), a przed swoją publicznością zagra dopiero pod koniec lutego z Zagłębiem Sosnowiec (23. kolejka).