Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Od siły śląskiej zależy siła polskiej piłki. Gala ŚZPN i Podokręgu Rybnik w Gołkowicach [ZDJĘCIA]

17 stycznia w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Gołkowicach odbyła się gala z okazji 100-lecia działalności Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz 95-lecia działalności Podokręgu Rybnik. Była ona okazją do wręczenia odznaczeń zasłużonym działaczom i podziękowań przyjaciołom śląskiej piłki.

Od siły śląskiej zależy siła polskiej piłki. Gala ŚZPN i Podokręgu Rybnik w Gołkowicach [ZDJĘCIA]
Ikona śląskiej piłki Stanisław Oślizło uświetnił swoją obecnością galę w Gołkowicach

Dlatego na gali obecni byli nie tylko działacze, ale również liczni samorządowcy z powiatu wodzisławskiego i rybnickiego. I słusznie. Bez wsparcia samorządów, przede wszystkim bez dotacji finansowych, które pozwalają przetrwać klubom, wiele z nich zniknęłoby z piłkarskiej mapy województwa. Na uroczystości nie zabrakło przewodniczącej komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji Sejmiku Województwa Śląskiego Julii Kloc-Kondrackiej. Obecni byli przedstawiciele sponsorów, firm PGG, JSW, Ad-Acta, Tech-Pol, Klimex i gminy Godów. Honorowym gościem gali była legenda śląskiej piłki, reprezentant kraju, zdobywca Pucharu Zdobywców Pucharu z Górnikiem Zabrze i strzelec jedynej polskiej bramki w finale tych rozgrywek Stanisław Oślizło, związany z Jedłownikiem, w którym przyszedł na świat. Ponadto obecny był poseł Krzysztof Gadowski. - Gala jest okazją do podsumowania dotychczasowej działalności, nakreślenia przyszłości i wyróżnienia zasłużonych działaczy, piłkarzy, trenerów oraz sędziów piłkarskich. Tych wszystkich, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju piłki nożnej na śląskiej ziemi. Naszym gorącym pragnieniem jest powiązanie przeszłości z teraźniejszością, aby obchody stały się prawdziwym świętem wszystkich roczników, które tworzyły, tworzą i będą tworzyć historię piłki na Śląska – przywitał gości Andrzej Paulus, prezes Podokręgu Rybnik.

Prowadzący galę Marek Żyła przypomniał, że kiedy śląska piłka jest silna, to i polska piłka jest silna. Gala zresztą była przypomnieniem chwil chwały śląskiej piłki, które zaprezentowano na krótkim filmie. Po jego zakończeniu głos zabrał Henryk Kula, prezes ŚZPN. - W naszym związku trenerzy wychowali blisko 250 reprezentantów Polski. Te sukcesy musiały zostać poparte pracą działaczy i litrami potu wylanego przez piłkarzy. Rybnicka piłka dała Śląskiemu Związkowi takich działaczy jak Alojzy Musioł, Franciszek Wrana, Andrzej Paulus czy Ireneusz Serwotka. Z tej ziemi wyrośli także reprezentanci Polski od świetnego piłkarza i znakomitego człowieka Stanisława Oślizło zaczynając, przez Henryka Wieczorka wicemistrza olimpijskiego, po Kamila Glika, który jest filarem obrony obecnej drużyny narodowej – powiedział Kula.

A później przyszedł czas na wręczenie odznaczeń. Medalami "Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej" uhonorowani zostali: Roman Zieliński - brązowym, Franciszek Wrana - srebrnym oraz Zbigniew Klimek i Bolesław Pluta – złotymi. Brązowe Odznaki Honorowe Polskiego Związku Piłki Nożnej zostały przyznane: Magdalenie Figurze-Łyżwie, Mieczysławowi Jakubowskiemu, Henrykowi Piskule i Czesławowi Wajnerowi. Srebrne Odznaki Honorowe PZPN przyznano Norbertowi Janikowi, Grzegorzowi Juzkowi, Januszowi Kani, Kazimierzowi Komarkowi, Joachimowi Mrozkowi i Ginterowi Stephanowi. Z kolei złote Odznaki Honorowe PZPN przyznano Józefowi Pieczce, Krystianowi Pierchale, Zbigniewowi Słocie i Bronisławowi Zielonce.

Odznaki Honorowe Śląskiego Związku Piłki Nożnej otrzymali: Mateusz Galikowski, Ewa Konsek-Benisz, Paweł Krzysztoporski, Zdzisław Marszolik, Michał Mazurek, Sebastian Paulus, Małgorzata Pietruszka – brązowe; Andrzej Gorzawski, Monika Kaczmarczyk, Marcin Koczy, Sebastian Piotrowski, Marcin Piwoński i Cezary Rajca – srebrne, a złotą odznaką uhonorowana została Aleksandra Kolorz. Nie wszyscy odznaczeni mogli być obecni na uroczystości. 

W wyjątkowy sposób, tytułem „Przyjaciela Śląskiej Piłki” uhonorowany został wójt gminy Godów Mariusz Adamczyk, były piłkarz KS Gołkowice i LKS Skrbeńsko, współzałożyciel Interu Krostoszowice, honorowy członek Podokręgu Rybnik. Docenione zostały jego działania, jako włodarza Godowa, na rzecz poprawy infrastruktury sportowej na terenie gminy. Odbierając wyróżnienie, Adamczyk przypomniał, że w czasie jego rządów gmina wydała na ten cel aż 16,5 mln zł. - Dziękuję radnym wszystkich kadencji za to, że przeznaczyli te środki na modernizację infrastruktury sportowej – powiedział Adamczyk.

Artystycznym podsumowaniem gali był fenomenalnym występ kwintetu Rekiny z Nacyny, przeplatany solowym lalkarskim popisem Marka Żyły, aktora teatru lalek.

Ludzie

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~janusz123 (178.23. * .70) 20.01.2020 22:49

Sebastian Paulus DRAMAT on nawet kursu Trenera nie ukończył...............

anonimus 20.01.2020 11:32

Żenujący widok gdy zakała otrzymuje medal.