Poniedziałek, 14 czerwca 2021

imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana

RSS

LKS Krzyżanowice świętuje 100 urodziny [ZDJĘCIA]

13.09.2020 18:21 | 0 komentarzy | mad

To urodzinowy weekend dla klubu sportowego z Krzyżanowic. W sobotę juniorzy pokonali KS Gołkowice 5:1, a seniorzy 2:0 gości z Dębu Gaszowice. Na niedzielę zaplanowano część oficjalną, którą poprzedziła msza święta, a zakończył turniej oldbojów.

LKS Krzyżanowice świętuje 100 urodziny [ZDJĘCIA]
Część oficjalna obchodów odbyła się w niedzielę 13 września
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak to zazwyczaj na prawdziwym przyjęciu bywa, były życzenia i prezenty. Składano je w niedzielne południe 13 września. Wówczas na boisku klubu w ustawionym tam namiocie odbyła się część oficjalna. – Życzę zawodnikom przyszłym i obecnym, żeby serca na boisku zostawiali – mówił wójt Grzegorz Utracki, składając wspólnie ze swoim zastępcą Wolfgangiem Kroczkiem na ręce prezesa LKS-u Waldemara Drobnego pamiątkowy grawer oraz piłki meczowe. W uroczystościach oprócz działaczy klubu uczestniczyli także m.in. Henryk Kula, prezes Śląskiego ZPN, Stefan Ekiert, prezes Podokręgu Racibórz oraz Andrzej Sadlok, prezes Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowych Sportowych.

Rys historyczny: klub rozpoczął działalność w 1920 roku od sekcji palanta, gimnastyki oraz piłki nożnej. Założycielem klubu był szkolny nauczyciel Mathias Kallak. Po wojnie w 1947 roku drużyna piłki nożnej LZS Krzyżanowice brała udział w rozgrywkach raciborskiej klasy D. Po trzech latach gry w tej klasie nastąpił awans do klasy C, by po siedmiu latach zespół awansował do klasy B. Do największych sukcesów klubu zaliczyć można awans piłkarzy w 1989 roku do raciborskiej klasy A, jednak po roku gry nastąpił spadek. Kolejny awans drużyny nastąpił w 2001 roku i aktualnie dzięki dobrej grze drużyna zajmuje czołowe miejsce w klasie okręgowej. W roku 2000 zespół zmienił nazwę – z LZS-u został przemianowany na LKS. Obecnie klub posiada trzy drużyny piłkarskie: seniorów klasa okręgowa, juniorów i trampkarzy starszych. W przeszłości w klubie istniała drużyna kobieca piłki nożnej, która w latach 70. była bezkonkurencyjna na terenach powiatu raciborskiego, wodzisławskiego i głubczyckiego. W latach 70. klub rozpoczął współpracę z drużyną TJ Brumowice z Czech. Po kilku latach przerwy kontakt ten odnowiono w roku 2001. W tym samym roku nawiązano także kontakt z niemiecką drużyną TSV Seeshaupt z Bawarii.

Więcej o jubileuszu niebawem napiszemy w papierowym wydaniu "Nowin Raciborskich".

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Wolfgang Kroczek

Wolfgang Kroczek

Wicewójt gminy Krzyżanowice