Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Urząd miasta broni wyboru prezesa Unii: powołano go zgodnie z prawem

Raciborski magistrat przesłał redakcji dodatkową informację na potwierdzenie swego stanowiska, że z wyborem Krzysztofa Sałajczyka na prezesa spółki komunalnej - Unii Racibórz - wszystko jest w zgodzie z prawem.

Urząd miasta broni wyboru prezesa Unii: powołano go zgodnie z prawem
Lucyna Siwek rzeczniczka raciborskiego urzędu miasta

We wtorek pisaliśmy o wątpliwościach byłego samorządowca i byłego członka rady nadzorczej w miejskiej spółce - Marka Labusa, skierowanych pod adresem prezesa nowej spółki komunalnej Unii Racibórz. Według niego Krzysztof Sałajczyk naruszył zapisy ustawy korupcyjnej, bo pełni równocześnie funkcję prezesa fundacji Pomocna Dłoń po Wypadku, która prowadzi działalność gospodarczą. Według Labusa to wbrew prawu.
W tekście zamieściliśmy wypowiedź rzeczniczki urzędu miasta Lucyny Siwek, o tym, że wybór K. Sałajczyka oraz wątpliwości wobec jego związku z fundacją były przedmiotem analizy prawników magistratu i ci nie dopatrzyli się nieprawidłowości.

W środę pani rzecznik przesłała dodatkowe wyjaśnienia na ten temat, co zapowiedział wcześniej prezydent Dariusz Polowy. Jego służby prasowe obsługują od początku przekaz medialny dotyczący Unii Racibórz jako spółki miejskiej.

Oto treść korespondencji p. Lucyny Siwek.

"Szanowny Panie Redaktorze,

W uzupełnieniu informacji, jakie pojawiły się w Pana artykule z dnia 22.09. pt. „Czy prezes Sałajczyk może kierować raciborską Unią?” pragnę potwierdzić, że prezes spółki Unia Racibórz sp. z o.o. został powołany zgodnie z obowiązującym w tym zakresie prawem.

Podkreślić też należy, iż zgodnie z przepisem art. 5 ust. 2 w zw. z art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne (tzw. ustawy antykorupcyjnej), jeżeli osoba taka prowadziła działalność gospodarczą albo posiadała akcje lub udziały, o których mowa w art. 4, jest obowiązany w ciągu 3 miesięcy od dnia wyboru zrzec się funkcji, zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej albo zbyć udziały lub akcje.

Oznacza to, że osoby nowopowołane na funkcje publiczne, w tym na prezesa spółki komunalnej, są zobowiązane w ciągu 3 miesięcy od dnia wyboru zrzec się funkcji, zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej albo zbyć udziały lub akcje.

Ten okres jeszcze nie upłynął".


Kontaktowaliśmy się w środę z prezesem Sałajczykiem, który powiedział nam, że zrezygnuje wkrótce z prowadzenia w swej fundacji działalności gospodarczej. Wcześniej podkreślał w rozmowie z Nowinami, że praca na rzecz klubu z ul. Srebrnej jest dlań w chwili obecnej najważniejsza i zamierza wraz ze stworzonym zespołem współpracowników nadal działać w zakresie podnoszenia poziomu organizacyjnego i sportowego Unii.

Ludzie

Krzysztof Sałajczyk

Były prezes spółki komunalnej - Unia Racibórz sp. z o.o.

Lucyna Siwek

Rzecznik Prasowy Urzędu Miasta Racibórz

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].