Czwartek, 28 października 2021

imieniny: Szymona, Tadeusza, Judy

RSS

Polowy i Śledź zaprosili na Zamkową działaczy piłkarskich oraz radnych. Będą rozmawiać o sztucznej murawie

18.03.2021 13:18 | 9 komentarzy | ma.w

Będzie to spotkanie otwarte na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji - informuje Lucyna Siwek rzeczniczka magistratu. Prezydent miasta Dariusz Polowy oraz autor koncepcji szkolenia piłkarskiego raciborskich dzieci Marek Śledź odbędą w ten sposób konsultacje z zainteresowanymi, czy teren przy aquaparku i kortach jest odpowiedni na budowę nowego boiska.

Polowy i Śledź zaprosili na Zamkową działaczy piłkarskich oraz radnych. Będą rozmawiać o sztucznej murawie
Prezydent Polowy oraz autorzy koncepcji by sztuczną murawę umieścić w OSiR
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To lokalizacja wysunięta przez radnych z klubu "Razem dla Raciborza". Temat przedstawili na sesji budżetowej radni Michał Kuliga i Paweł Rycka. Wskazanie Zamkowej jest alternatywą dla propozycji prezydenta, który chce budowy pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Srebrnej.

W spotkaniu uczestniczyć będą też działacze i przedstawiciele raciborskich LKS-ów, klubów i szkółek piłkarskich oraz zainteresowani radni.

- Celem spotkania jest konsultacja pomysłu lokalizacji boiska na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji ze środowiskiem piłkarskim w jak najszerszym gronie zainteresowanych osób - informuje Lucyna Siwek.

Spotkanie rozpocznie się w czwartek 18 marca o godzinie 16:30 na terenie pomiędzy Aquaparkiem H20, a otwartymi kortami tenisowymi.

Przypomnijmy, że na sesji budżetowej Dariusz Polowy mówił, że nowe boiska jest "potrzebne i długo wyczekiwane", dlatego trzeba szybko dojść do porozumienia w kwestii lokalizacji.

Prezydent podał wówczas, że o sztucznej murawie mówi się w Raciborzu od 2009 roku (apel ówczesnego prezesa i trenera Unii Remigiusza Trawińskiego), a w 2012 roku powstał nawet projekt jego budowy wraz z kosztorysem. - Decyzja o modernizacji stadionu lekkoatletycznego stanowiła jednak świadomą rezygnację z tych planów na terenie OSiR - mówił na sesji D. Polowy. Podpierał się analizami byłego zastępcy Michała Fity, który wskazał, że to Srebrna jest najlepszą lokalizacją w Raciborzu na taki obiekt (Anna Szukalska ripostowała na sesji, że to D. Polowy upierał się od początku przy ul. Srebrnej, a Ficie zabroniono analiz w OSiR). Ten plan popiera m.in. słynny były piłkarz i trener Unii Jan Woś, który publicznie ogłosił to w materiale wideo zrealizowanym przez urząd miasta.

Polowy twierdzi, że zamierza rozbudowywać H2Ostróg o teren "plażowy", a budowa sztucznej murawy obok aquaparku przekreśli te plany. - Nastąpi tam kolizja. Kolejną przeszkodą jest sąsiedztwo rzutni lekkoatletycznych, wykorzystywanych np. do treningów i rywalizacji w rzucie oszczepem. Zasięg rzutni obejmowałby teren nowego boiska. Nie można ich przesuwać czy likwidować, bo dotacja wykorzystana przez Miasto na modernizację stadionu jest obwarowana okresem trwałości ministerialnego projektu. Ten upłynie dopiero w 2028 roku. Jeśli naruszy się zapisy tej umowy, samorząd będzie musiał zapłacić karę.

W magistracie widzą przeszkodę również w konieczności dokupienia pod budowę boiska pobliskich, prywatnych terenów. Potrzebne są 24 ary jak mówił na sesji prezydent.

Co istotne boisko na Zamkowej byłoby tylko obiektem treningowym, a to na Srebrnej umożliwiałoby rozgrywanie meczów.

W sąsiedztwie OSiR są działki pod zabudowę mieszkaniową. Jeśli powstanie sztuczna murawa, sąsiedztwo takiego obiektu może przeszkadzać przyszłym osiedleńcom.

Jeśli boisko zbudowano by na Srebrnej to można poprowadzić stamtąd nową drogę bezpośrednio do ul. Rybnickiej, bo jej ślad jest już geodezyjnie wytyczony.

Za argumenty przemawiające za lokalizacją pod adresem, gdzie rozgrywa swe mecze Unia Racibórz przemawia zdaniem Polowego także "wydajność" sztucznej murawy, która odpowiada użytkowaniu co najmniej 8 boisk trawiastych, a jest przy tym nawierzchnią tańszą w utrzymaniu.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza