Poniedziałek, 24 stycznia 2022

imieniny: Felicji, Tymoteusza, Rafała

RSS

Dezodorant dla mężczyzn i dla kobiet – czym się różnią?

24.08.2021 18:00 | 0 komentarzy | MK

Choć pocenie się jest naturalnym procesem zachodzącym w organizmie, dla wielu z nas stanowi ono bardzo wstydliwy problem. Nadmierna potliwość lub wyczuwalny i nieprzyjemny zapach potu to sytuacje, które dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet i w obu przypadkach mogą wpłynąć negatywnie na nasze samopoczucie oraz samoocenę. Jeśli Twoim problemem jest przykry zapach potu, rozwiązaniem tego problemu będzie dezodorant. Sprawdź, jakimi cechami charakteryzuje się dezodorant dla mężczyzn i czy różni się od dezodorantu dla kobiet.

Dezodorant dla mężczyzn i dla kobiet – czym się różnią?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Skąd bierze się pot?

Pocenie się to niezwykle istotny proces fizjologiczny, który zachodzi w naszym organizmie. W upalne dni chroni nasz organizm przed przegrzaniem, a także kontroluje termoregulację naszego ciała podczas wzmożonej aktywności fizycznej lub w sytuacji, kiedy nasze ciało walczy z gorączką. Za wydzielanie potu w naszym organizmie odpowiadają gruczoły potowe ekrynowe i apokrynowe. Pierwsze z nich są aktywne już od dnia narodzin i pojawiają się na całym ciele. Pot, który wydzielają, jest bezwonny i pozbawiony koloru. Ich zadaniem jest termoregulacja naszego organizmu. Najwięcej potu w przypadku gruczołów apokrynowych wydziela się w przypadku okolicy pach oraz na stopach i dłoniach.

Z kolei gruczoły potowe apokrynowe swoją aktywność osiągają dopiero w okresie dojrzewania. Występują nie tylko w okolicy pach, ale i pachwin czy narządów płciowych. Pot, który wydzielają, posiada już lekko wyczuwalny zapach, który może stać się bardzo nieprzyjemny. Za jego nasilenie odpowiedzialne są bakterie występujące na naszej skórze, które rozkładają go na substancje o ostrej woni. 

Dezodorant dla mężczyzn – sposób na przykry zapach

Umiejętność dobrania produktu do naszych potrzeb jest niezwykle istotna także w kwestii potliwości. Dlatego też, jeśli Twoim problemem jest nie tyle nadmierna ilość wydzielanego potu, co jego ostry i nieprzyjemny zapach, który jest wyczuwalny nie tylko przez Ciebie, ale i inne osoby, rozwiązaniem jest dezodorant. W jaki sposób działa?

Dezodorant dla mężczyzn to produkt, którego podstawowym zadaniem jest niedopuszczenie do wytworzenia się nieprzyjemnego zapachu potu, który już znajduje się na powierzchni naszej skóry. Warto bowiem pamiętać, że wydzielany przez gruczoły pot jest tak naprawdę bezwonny. O tym, czy będzie mieć wyczuwalny zapach, decyduje aktywność bakterii występujących na powierzchni naszej skóry. To, w jaki sposób dokładnie będzie działał dezodorant, w dużej mierze zależy od zawartych w nim substancji – te mogą jedynie maskować nieprzyjemny zapach lub dodatkowo spowalniać namnażanie się bakterii.

Dezodorant dla mężczyzn i dla kobiet – różnice

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie różnice posiada dezodorant dla mężczyzn i dla kobiet i w jakim celu powstało takie rozróżnienie? Czy dezodorant dla mężczyzn może być stosowany przez kobiety? Tak naprawdę nie ma ograniczenia w tym, jakie produkty maskujące pot chcemy stosować. Istnieją jednak pewne różnice, które mogą okazać się kluczowe. Podstawową jest zapach. Dezodorant dla mężczyzn często zawiera intensywne nuty zapachowe, jak mahoń, cedr, pieprz czy skóra, które dla pań mogą po prostu okazać się zbyt intensywne i męczące. 

Kolejną różnicą jest skład. Dezodoranty dla mężczyzn często zawierają alkohol etylowy, który może podrażniać delikatną skórę pod pachami u kobiet. Warto pamiętać o tym, że skóra mężczyzn bywa nie tylko odrobinę grubsza od skóry kobiet, ale i ze względu na wydzielanie większej ilości sebum (wpływ androgenów) staje się lepiej nawilżona i natłuszczona, przez co nie tak łatwo jest ją uszkodzić. 

Jak prawidłowo stosować dezodorant?

Aby dezodorant dla mężczyzn, podobnie jak antyperspirant, wykazywał się odpowiednią skutecznością, należy przede wszystkim aplikować go w poprawny sposób. Najlepiej jest nakładać go na czystą i suchą skórę pod pachami. Nakładanie go w środku dnia na spoconą skórę, np. bezpośrednio po wyjściu z siłowni, może sprawić, że nieprzyjemny zapach potu stanie się jeszcze bardziej intensywny, a sam dezodorant nie będzie zapobiec rozwojowi bakterii.

Materiał zewnętrzny