Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

200 szachistów na turnieju z rogalami. W stawce arcymistrz z Ukrainy i Francuz

W tzw. szkole dla głuchych rozpoczęto w sobotni ranek zawody OPEN z udziałem 104 szachistów. Turniej jest międzynarodowy i potrwa tydzień. - Kibicujemy tu wszystkim - mówi wiceprezes Joachim Obruśnik w imieniu gospodarzy z Silesia Racibórz.

200 szachistów na turnieju z rogalami. W stawce arcymistrz z Ukrainy i Francuz
W pierwszy weekend ferii na Śląsku na turniej do Raciborza przyjeżdża wielu młodych szachistów

Materiał wideo:

W piątek należy spodziewać się rozstrzygnięcia tej rywalizacji. W kolejny weekend ruszy turniej dla młodych adeptów, w wieku od 9 lat do 12.

Z Ukrainy oraz z Francji

To już 21 edycja tych zawodów, ale impreza zrodziła się dawniej niż 21 lat temu. - Były lata przerwy, bo pandemia, a dwa lata pod rząd też nie organizowaliśmy. Ja działam w klubie od 20 lat i pamiętam, jak graliśmy w dawnej SP 12. Od pewnego czasu gościmy w tzw. szkole głuchych. Tu są ferie i mamy sale do dyspozycji, dobre miejsce na grę - powiedział nam wiceprezes Obruśnik.

Chętnych do rywalizacji na szachownicach było początkowo więcej - zapisało się 120 osób do kat. open. Przystąpiło ich 104. 90 dzieci jest zgłoszonych do turnieju dla juniorów.

NA ŻYWO transmitowaliśmy ceremonię otwarcia turnieju.

- Te 200 osób to jest frekwencja bardzo dobra. Mamy tu osoby reprezentujące: Kraków, Piotrków Trybunalski, Wrocław, a także Ukrainę czy Francję - podał nam działacz Silesii Racibórz.

Jest arcymistrz i są mistrzowie

Pierwszy weekend ferii zimowych to stały termin tych zawodów. - Trzymamy się go, żeby nie wypaść z turniejowego kalendarza w kraju. Bo ciężko później wrócić. A tak wszyscy wiedzą, że na początek ferii na Śląsku zjawiają się w Raciborzu na turnieju - wyjaśnił J. Obruśnik.

Na szachownicach mierzą się m.in. arcymistrz z Ukrainy; mistrz międzynarodowy; 5 zawodników - mistrzów FIDE; dwóch z kat. mistrz krajowy. - Są też kandydaci na mistrza, dużo zawodników aspirujących, sporo młodzieży i są finaliści mistrzostw Polski czy mistrzostw wojewódzkich. Frekwencja jest dobra nie tylko liczebnością, ale i jakością - podkreślił Obruśnik.

Jak na tle rywali plasuje się Silesia?

- Podchodzimy do turnieju z nadziejami, kibicujemy nie tylko naszym, ale wszystkim. Wielu naszych zawodników nie mogło przyjechać z różnych względów. Jednak 2-3 może powalczyć o czołową ósemkę. Tadeusz Helis czy Jacek Orzechowski mają takie możliwości - podsumował J. Obruśnik.

Fundatora nagrody głównej - prezydenta Raciborza Dariusza Polowego spytaliśmy, czy widzi zastosowanie szachów w polityce oraz którą z figur na szachownicy szczególnie ceni.

Z prezesem Silesii Piotrem Chrobakiem rozmawialiśmy o znaku rozpoznawczym raciborskiego turnieju - rogalach z piekarni Chrobaka.

Piotr Chrobak prezes Silesii Racibórz prezentuje rogale z piekarni rodziny Chrobaków
Mówi Piotr Chrobak_Rogale.mp3
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].