Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Masz niespełna 5 lat? Możesz wygrać turniej szachowy [zawody w SOSWNiS]

  • 85 szachistów, którzy nie ukończyli jeszcze 12 lat, spotkało się 19 lutego na stołówce tzw. szkoły dla głuchych.
  • Zjechali tu głównie z regionu na zaproszenie klubu Silesia Racibórz.
  • To tradycyjny turniej w ferie zimowe - rywalizacja o Puchar Prezydenta Miasta.
Masz niespełna 5 lat? Możesz wygrać turniej szachowy [zawody w SOSWNiS]
Do rywalizacji w Raciborzu przystąpiło w dwóch kategoriach 85 zawodników

Materiał wideo:

Pełniąca rolę gospodarza areny zmagań szachowych Agata Tańska - dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu - otwierała turniej. Zrobiła to, używając także języka migowego. W stawce znaleźli się szachiści niesłyszący. - Mamy u nas klub dziecięcy i trzymam kciuki za naszą czwórkę dzieci - powiedziała nam A. Tańska.

Pani dyrektor zna figury szachowe, potrafiłaby rozegrać partię tej gry, bo jako dziecko często grywała. Teraz nie siada już do szachownicy.

Ośrodek z ul. Karola Miarki towarzyszy raciborskim szachistom przez ponad 10 ostatnich lat w organizacji turnieju w ferie. Tańska kojarzy, że SOSWNS pomagał środowisku szachowemu także wcześniej. - Chętnie włączamy się w takie działanie na rzecz środowiska lokalnego - podkreśliła.

Turniej na 7 rund

Rywalizacja odbyła się w przestronnej stołówce ośrodka, gdzie zamiast talerzy rozstawiono na stołach szachownice. Był też poczęstunek. Piekarnia Alfred - jeden ze sponsorów obok Miasta Racibórz i Rafametu - ufundował tradycyjne rogale z cynamonem.

- Bez marynarki nie zaczynam - mówił tuż przed oficjalnym otwarciem Piotr Chrobak prezes Silesii. Pod nieobecność wiceprezesa Joachima Obruśnika (zatrzymały go obowiązki zawodowe) pełnił rolę witającego zawodników i ich rodziców.

- Jestem szczególnie dumna z naszych reprezentantów. Niech wszyscy wygrają, tu dzisiaj nie będzie przegranych - powiedziała na początek turnieju dyrektor Agata Tańska.

Cieszyła się, że kierowana przezeń placówka znów może współorganizować tę imprezę.

Sędzią zawodów był Martin Surma. Wyjaśnił, że zawody toczą się według harmonogramu - w 4 rundach w sobotę i w 3 w niedzielę. Partie szachów są 60-minutowe z zapisem obowiązkowym.

Jak stwierdził arbiter każdy z uczestników miał już kategorię szachową. - Dotknięta figurka idzie, a rodzice i kibice muszą po pięciu od rozpoczęcia zawodów udać się do holu, opuścić salę gier - wyjaśniał M. Surmą.

Żeby grał lepiej od ojca

Wśród uczestników spotkaliśmy dzieci Radosława Szczepanka. To były zawodnik raciborskiej Silesii, teraz osiadły w Bielsku-Białej. Przywiózł na turniej syna Tymona i córkę Tosia. - Chciałbym, żeby grali lepiej ode mnie - powiedział Nowinom. Sam rywalizuje w polskiej i czeskiej lidze. Ma status kandydata na mistrza, w rankingu plasuje się na 2200 miejscu. -To oznacza taki solidny poziom - wyjaśnił.

Radosław Szczepanek z synem Tymonem

Pociechy pana Radosława widzą codziennie tato gra przez internet. - Ja zaczynałem w wieku 8 lat, ale to były inne czasy. Syn ma dopiero 4,5 roku, ale już przejawia zainteresowanie więc go przywiozłem na jego pierwszy turniej - stwierdził R. Szczepanek.

- Mam kontakt z Silesią. Dzięki grze w klubie pokochałem szachy. Dobrze wspominam czas gry w Raciborzu. Nadal jest to mój klub. Kiedy go reprezentowałem, graliśmy w okolicy pierwszej ligi, teraz Silesia jest mocniejsza, bo prezes ściągnął mocnych zawodników - podsumował R. Szczepanek.

Turniej szachowy.mp3

Mało raciborzan

Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano bon podarunkowy na kwotę 150 zł oraz puchar z dyplomem. Miejsca na podium "wyceniono" na 120 zł i 100 zł. Pieniężne nagrody przewidziano do piątego miejsca.

W starszej kategorii zgłosiło się 46 zawodników. Troje z nich reprezentowało Silesię Racibórz, a dwoje - Odrę Racibórz (klub dla niesłyszących).

39 szachistów zameldowało się do rywalizacji w kat. do lat 9.Tu również reprezentacja miejscowych była skromna - gospodarzy z Odry reprezentowała dwójka zawodników. Dominowali gracze ze śląskich klubów, ale byli także przedstawiciele Warszawy i Krakowa.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].