Sport
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

6 argumentów Unii Racibórz za wpisaniem sztucznej murawy do budżetu miasta 2022

Do rąk radnych Raciborza trafiło przed lutową sesją pismo z Unii Racibórz. Podpisali je prezes Kamil Paruzel, trenerzy i piłkarz klubu - spółki miejskiej. Znalazło się w nim sporo krytycznych uwag. Szef komisji finansów Mirosław Lenk uznał stanowisko Unii za kuriozum.

6 argumentów Unii Racibórz za wpisaniem sztucznej murawy do budżetu miasta 2022
Mirosław Lenk krytykował na sesji apel wystostowany z Unii Racibórz m.in. przez prezesa Paruzela i trenera Rachwalskiego (fot. FB Unii)
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Unici napisali, że temat przerasta rządzących, ale tak oczywistego i coraz bardziej doskwierającego braku po prostu nie da się zaakceptować.

- Jedyną realną, najszybszą, najbardziej ekonomiczną lokalizacją dla takiego boiska jest obiekt przy ulicy Srebrnej 12. A powinno tam ono powstać w miejscu aktualnie usytuowanego boiska trawiastego - nadmienili przedstawiciele Unii Racibórz.

Zaapelowali do prezydenta i radnych o oddanie do użytku pełnowymiarowego boiska z nawierzchnią syntetyczną w 2022 roku.

- Dalej stoimy na stanowisku, że jedyna realna, najszybsza, najbardziej ekonomiczna lokalizacja dla takiego boiska jest obiekt przy ulicy Srebrnej 12. A powinno tam ono powstać w miejscu aktualnie usytuowanego boiska trawiastego - przekazali władzom K. Paruzel i unici.

Przedstawili w piśmie swoją argumentację.

1. Czy jest lepsza lokalizacja dla takiego boiska?

Od wielu lat nikt nie potrafi przedstawić realnej lokalizacji, która jednocześnie nie będzie kolidować z innymi obiektami oraz jest własnością inwestora, czyli Miasta Racibórz.

Obiekt na Srebrnej jest w całości terenem miejskim. Bez potrzeby wykupu dodatkowego gruntu, nie jest wymagana zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, teren nie koliduje z innymi obiektami użyteczności publicznej, z budownictwem mieszkaniowym. Posiada on niezbędne zaplecze socjalne (szatnie) oraz funkcjonuje na nim parking.

Dojazd do obiektu jest dogodny dla każdego mieszkańca miasta, a także miejscowości ościennych - lada moment zostanie przecież otwarta nowa obwodnica miasta, która z nim sąsiaduje. Są plany kolejnych inwestycji drogowych w tym rejonie miasta Racibórz. Dojazd do tego piłkarskiego kompleksu sportowego już jest dobry, a będzie idealny.

2. Mamy gotową dokumentację projektową.

Miasto ją posiada, wydano na nią pieniądze. Opieszałość rządzących spowodowała, że zawarty w niej kosztorys jest już tylko pięknym wspomnieniem.

3. Likwidacja naturalnej murawy?

Syntetyczna murawa ma umożliwić trenowanie w całym roku kalendarzowym. Na terenie miasta znajduje się wystarczająca ilość boisk z naturalną trawiastą murawą, które wykorzystywane są okresowo i spełniają swoja funkcje.

Najlepszej jakościowo murawy syntetycznej nie wstydzą się uznane kluby w wielu krajach europejskich do tego stopnia, ze rozgrywane są na niej mecze Ligi Mistrzów (Berno) czy reprezentacji narodowych (Helsinki).

Boisko ze sztuczną nawierzchnią ma prawie każda Akademia Piłkarska w Polsce, a Racibórz znowu jest w tyle.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /app/System/Application/Template/Attachments/Presenter/Image.Template.php on line 17

4. Podobno zawodnicy nie chcą grać na sztucznej trawie?

Stanowisko trenera drużyny seniorów i zawodników jest jednoznaczne: jeśli będzie to trawa syntetyczna najnowszej generacji, to na takim boisku chcemy grać oraz trenować przez cały rok.

Jako doskonały przykład podawane jest tutaj boisko w Myszkowie, na którym zawodnicy Unii mieli ostatnio przyjemność rywalizować. W takim samym tonie wypowiadają się trenerzy grup młodzieżowych. Trawa syntetyczna nowej generacji jest coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem na stadionach sportowych. W kilkudziesięciu klubach zawodowych od Hiszpanii po Skandynawię jest ona umieszczana na płycie głównej obiektu, gdzie wcześniej była naturalna trawa.

Jej niewątpliwą zaletą jest niecodzienna wytrzymałość pozwalająca na nieprzerwane użytkowanie.

Trawa naturalna z natury rzeczy, aby spełniała swoje właściwości, może być użytkowana przez maksymalnie kilka godzin tygodniowo. Dla nawierzchni syntetycznej nie ma takiego ograniczenia i może być z powodzeniem użytkowana przez kilkanaście godzin dziennie.

5. Boisko będzie nie tylko dla Unii

Gdziekolwiek boisko zostanie zlokalizowane, trzeba będzie ustalić kto kiedy ma z niego korzystać. Dlatego ulokowanie go na Srebrnej nie będzie dodatkowym problemem. Raciborskie kluby jakiś czas temu podpisały porozumienie o wspólnym udostępnianiu obiektów i Unia nie ma zamiaru się z tego wycofywać. Środowisko Unii właśnie na to liczy najbardziej: że obiekt będzie codziennie tętnił życiem w pełnym wymiarze czasowym.

Finalnie tego typu obiekt będzie własnością miasta, a nie któregoś z klubów zlokalizowanych na jego terenie.

6. Ekonomia

Jesteśmy trenerami, piłkarzami, działaczami i sympatykami piłki nożnej, ale jesteśmy również mieszkańcami Raciborza. Wiemy, że każda dziedzina życia w mieście wymaga nakładów finansowych.

Oczekujemy budowy boiska, ale rozumiemy również, że finanse miasta są ograniczone. Stale rosnące ceny usług materiałów sprawiają, że każde opóźnienie w podjęciu tej decyzji będzie skutkowało uzupełnieniem kolejnych środków finansowych.

Dlatego lokalizacja na Srebrnej jest najbardziej uzasadniona ekonomicznie i w najmniejszym stopniu obciąża budżet miasta.

W środowisku piłkarskim co jakiś czas pojawiają się inne lokalizacje, ale bliżej im do mrzonek - bo czy miasto w obecnej sytuacji stać na wydatek rzędu 10-15 milionów związanych z jakimiś abstrakcyjnymi lokalizacjami - niż do realnych i faktycznych realizacji?

Długofalowo boisko ze sztuczną nawierzchnią jest także tańsze w eksploatacji oraz bardziej ekologiczne. Oszczędność wody, bez potrzeby koszenia i innych kosztownych zabiegów pielęgnacyjnych to ewidentne korzyści.

Czy stać nas na kolejne stracone lata ciągle, jałowe dyskusje o boisku? W ostatnich latach miejscowości zdecydowanie mniejsze od Raciborza oddawały, takie oczywiste obiekty sportowe do użytku nie dywagując na ten temat ponad dekadę.

Przykłady:

Myszków 30 tysięcy mieszkańców, Radlin 17 tys., Głuchołazy 10 tys., Głogówek 5 tys. A w Raciborzu dla odmiany trenerzy i zawodnicy stale są zmuszeni przemierzać długie trasy, aby móc w okresie przygotowawczym rozegrać mecz kontrolny na boisku to umożliwiającym. Rodzice stale zmuszeni są do udzielenia odpowiedzi na "klasyczne" już pytanie: dlaczego znowu gdzieś jedziemy, dlaczego my nie możemy zagrać sparing u siebie?

Jest przykro, kiedy zdolni zawodnicy po zakończeniu szkoły podstawowej opuszczają Racibórz, kontynuując szkolenie w innych klubach, których baza nie jest tak uboga i mizerna. Jest duże i realne ryzyko, ze kiedy dziecko już wyjedzie do Bielska-Białej, Gliwic, Zabrza, Chorzowa czy Łodzi to nie powróci już do Raciborza. Zgłaszające się po zawodników kluby oferują przejście do szkoły średniej, gwarantując jednocześnie doskonale warunki do treningu.

Dlatego oczekujemy podjęcia jednoznacznych, szybkich i zdecydowanych działań, których realnym efektem będzie oddania do użytku boiska z syntetyczną nawierzchnią w roku bieżącym, czyli w 2022 roku.


Ogromne zdziwienie radnego Lenka


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /app/System/Application/Template/Attachments/Presenter/Image.Template.php on line 17
Mirosław Lenk na lutowej sesji Rady Miasta Racibórz

Były prezydent Raciborza Mirosław Lenk, obecnie przewodniczący komisji rozwoju gospodarczego, budżetu i finansów, nie krył zaskoczenia korespondencją z Unii Racibórz. Na sesji podzielił się swymi wątpliwościami z resztą rajców.

Dla mnie to jakieś kuriozum, że prezes spółki komunalnej żąda od prezydenta i rady, żeby wybudować mu boisko. Ta spółka nie ma majątku, jest ekonomicznym nonsensem. Utrzymuje się tylko z dotacji. Jest zwolniona z obowiązków spółki, a klub ma się zajmować tylko kopaniem piłki. Bez infrastruktury nigdy nie wypełni swoich zadań - mówił.

Lenk ocenił zawartość merytoryczną pisma. Powątpiewał m.in. w ekologiczne walory sztucznej murawy. - Skąd ta opinia? Sztuczna trawa to granulat, czesanie, w utrzymaniu nie jest wcale tańsza niż naturalna - ocenił były prezydent.

- To prezes zarządu stawia przed właścicielem i radą tego typu oczekiwania? Gdyby piłkarze to robili, mógłbym machnąć ręką, ale ten pan nie wie, do czego został powołany. Ja mu odpowiem, niech sam sobie wybuduje boisko, bo to spółka powinna zadbać sama o boisko - podkreślił radny Lenk.

W obronie Unitów stanęła Anna Ronin. Zauważyła, że to już kolejny apel w sprawie boiska i wyrażenie zdania przez większą liczbę trenerów i rodziców. Prosiła, żeby nie odwracać kota ogonem, bo ludzie w Unii robią wiele rzeczy społecznie.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /app/System/Application/Template/Attachments/Presenter/Image.Template.php on line 17
Radna Anna Ronin podkreślała, że apel Unii to głos środowiska piłkarskiego Raciborza

Zaznaczyła, że chodzi o oddanie boiska w 2022 roku. Tymczasem ten temat przechodzi z sesji na sesję. - Ta murawa jest potrzebna. Czy my możemy odpowiedzieć na apel? - mówiła do radnych.

Przewodniczący rady Marian Czerner tłumaczył, że apel dotarł do radnych dopiero w dniu sesji i nie było kiedy się z nim zapoznać.

Ludzie

Anna Ronin

Radna Miasta Racibórz

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~aleJaja (78.31. * .146) 25.02.2022 17:21

do.... kibicUnii redaktor naczelny z innego portalu juz pisze: "Staram się też nie dopuszczać do siebie myśli, że opozycyjnym klubom Razem dla Raciborza i Radnym Niezależnym Michała Fity chodzi tylko o to, by przy każdej nadarzającej się okazji obrzydzać raciborzanom kadencję Polowego."

~kibicunii (46.204. * .150) 25.02.2022 09:19

To wytłumaczyć mi proszę dlaczego nie zrobić tego na Srebrnej gdzie jest to opcja najtańsza i najszybsza do realizacji. Całe miasto ma cierpieć bo Rycka i Majnusz mówią nie bo nie....

~CoWyNaTo (78.31. * .146) 25.02.2022 08:55

Jeszcze jedna sprawa! To boisko trzeba zacząć budować TERAZ. By następną zimę piłkarze a być może piłkarki, mogli zimą trenować u siebie, tu w Raciborzu!

~CoWyNaTo (78.31. * .146) 25.02.2022 08:53

Radni miejscy i prezydent Raciborza powinni rozważyć czy opłaca im się tkwić w tych sporach na temat budowy pełnowymiarowego boiska piłkarskiego z syntetyczną trawą i blokować tę inwestycję? Wina za ten zły stan rzeczy spada na wszystkich i na radnych i na prezydenta. W czasie przyszłej kampanii wyborczej każdy mieszkaniec będzie miał prawo zarzucić zarówno Rycce, Kulidze, Lenkowi, jak i Polowemu, że przez ich kłótnie tego boiska nie ma. A jeśli jednak wybudują boisko, to będą mogli dalej wzywać się do dymisji, ustalać kto komu i kiedy może siadać na kolana. Tak jak wyżej napisano: Robicie z naszego miasta Racibórz wiochę przez te kłótnie I brak odpowiedniej infrastruktury sportowej, która w innych miastach jest standardem.

~FanDobrychZmian (188.147. * .95) 24.02.2022 22:14

Faktycznie to jakieś kuriozum i wiocha od 2009 roku gadać o czymś co jest nam potrzebne bez efektu, czy naszych lokalnych polityków to przerasta ?

~CoToZaRadni (83.30. * .222) 24.02.2022 21:30

Wybudowanie betonowej przystani (rzekomo dla łodzi podwodnych) za ponad 3 miliony a ewentualna budowa boiska z syntetyczną trawą w czasach budowy przystani kosztowałoby około 1 miliona złotych czy radni przeproszą mieszkańców za to, że tego boiska jeszcze nie wybudowali?

~Oddanyuni (46.134. * .112) 24.02.2022 18:02

Tylkounia

~Obiektywnie_ (5.173. * .132) 24.02.2022 16:51

Boisko trzeba wybudować. Wstyd radnym powinno być za to, że blokują tę inwestycję pod różnymi naciąganymi pretekstami.

~cołaska (10.0. * .15) 24.02.2022 12:59

To może nazwać te nowe boisko tym Raciborskim Centrum Aktywności czy jakoś tak i kasę na lodowisko przeznaczyć na ten właśnie obiekt? Bo pieniądze są. Ilu mamy w Raciborzu hokeistów, ile trwa zima, a ilu jest piłkarzy i cały rok mogliby grać. Czemu nikt z rządzących tak do tego nie podejdzie?

~InteligencjaSieKłania (78.31. * .146) 24.02.2022 10:17

Lenk ma coraz bardziej żenujące wystąpienia "Ja mu odpowiem, niech sam sobie wybuduje boisko, bo to spółka powinna zadbać sama o boisko - podkreślił radny Lenk" o tych 11 milionach wydanych za Lenka na remont stadionu już wspomniałem a można podać wiele innych przykładów.. np. betonową kupa/przystań niby dla kajaków za ponad 3 miliony zł nad Odrą.... artykuł na Nowinach Fita: betonowa przystań pęka. Lenk: tak pracuje beton" .....czy Lenk chce być postrzegany jak Klima?

~kibicunii (46.204. * .150) 24.02.2022 10:15

Apel bardzo merytorycznie napisany. Główny argument Rycki i Majnusza, że seniorzy nie chcą grać na sztucznym właśnie został obalony. To co teraz, budujemy czy szukamy innych pomysłów żeby to uwalić. List pokazał, że to opcja najtańsza i najszybsza to na co czekać

~Mieszkaniec121212 (91.199. * .17) 24.02.2022 10:01

Szkoda Raciborza szkoda Unii. Prezydentem się jest więc trzeba się jeszcze chwilkę uzbroić w cierpliwość.

~InteligencjaSieKłania (78.31. * .146) 24.02.2022 09:56

ale bzdety BEZ-radni plotą "Dla mnie to jakieś kuriozum, że prezes spółki komunalnej żąda od prezydenta i rady, żeby wybudować mu boisko." a dyrektor OSiR-u stadion wyremontował za ponad 11 milionów za pieniądze z OSiR-u ?????