Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

1. Mistrzostwa świata w piłce nożnej - musisz to wiedzieć

Nie brakuje sympatyków futbolu, którzy już odliczają dni do rozpoczęcia mundialu w Katarze. Na pewno będzie on jedyny w swoim rodzaju. Co odróżnia tegoroczne Mistrzostwa Świata od poprzednich? Jakie kadry narodowe powinny do samego końca bić się o złote medale? Z kim zagra reprezentacja Polski? Czy podopieczni Czesława Michniewicza mogą wyjść z grupy? We współpracy z serwisem sport1 przygotowaliśmy odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Zapraszamy do lektury.

1. Mistrzostwa świata w piłce nożnej - musisz to wiedzieć

Dlaczego mundial w Katarze jest nietypowy?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć tylko jednym zdaniem. Wszak to zagadnienie jest o wiele bardziej rozbudowane. Na pewno dawno nie było takich kontrowersji, jeśli chodzi o samo przyznanie Mistrzostw Świata. Wielu ekspertów oraz kibiców denerwuje się na ten fakt, ponieważ tajemnicą poliszynela jest to, że w Katarze wręcz nagminnie są łamane prawa człowieka... Niestety, pieniądze okazały się tutaj decydujące. W kuluarach sporo mówiło się o tym, że wybór gospodarza mundialu w 2022 roku nie był do końca uczciwy. Trudno to jednoznacznie stwierdzi, ale na pewno (gdyby istotnie doszło do przekupstwa) Katarczycy mają solidne argumenty na tej płaszczyźnie po swojej stronie.

Po raz pierwszy w tym wieku Mistrzostwa Świata rozpoczną się w listopadzie… Zawsze turnieje tej rangi były zaś rozgrywane na przełomie czerwca oraz lipca. Gdyby zatem ten cykl został zachowany, to już dawno wiedzielibyśmy, która kadra narodowa finalnie okazała się najlepsza. Tegoroczne Mistrzostwa Świata wystartują dopiero 20 listopada. Zakończą się zaś na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia, ponieważ 18 grudnia 2022 roku. W portalach sportowych typu sport1 pojawia się coraz większa liczba informacji, że przez mundial zostanie zaburzony cały sezon ligowy. W końcu rozgrywki klubowe będą musiały być zatrzymane na kilka tygodni! Nigdy nie było zaś takiej sytuacji (w przypadku pandemii powód był oczywiście inny). Nie jest do końca wiadomo, jak to wpłynie na postawę klubów już po zakończeniu Mistrzostw Świata.

Dawniej topowi zawodnicy mieli bowiem - po imprezach tej rangi - kilka tygodni na odpoczynek. A teraz będą musieli bardzo szybko wrócić do gry. Tegoroczne Mistrzostwa Świata są nietypowe jeszcze z jednego względu. Pierwotnie mundial miał rozpocząć się 21 listopada 2022 roku. Data została jednak zmieniona. Nigdy wcześniej w tym wieku nie było takiej sytuacji. Dodatkowo pierwotnie w spotkaniu otwarcia… miał nie zagrać gospodarz. Na szczęście ta decyzja została zmieniona. I tak 20 listopada 2022 roku kadra narodowa Kataru podejmie Ekwador.

Jacy są główni faworyci do końcowego triumfu?

Na ten moment są to Brazylijczycy. Co zaś przemawia za reprezentacją z Kraju Kawy? Na pewno Canarinhos mają znakomitego trenera. Tite będzie bardzo zmotywowany, by osiągnąć wielki sukces. W końcu po Mistrzostwach Świata w Katarze ten szkoleniowiec kończy swoją przygodę z pracą w roli selekcjonera Brazylii. W szeregach tej kadry nie brakuje znakomitych zawodników. Tak naprawdę praktycznie na każdej pozycji. Liderem jest zaś Neymar Junior. Pomocnik kiedyś zapowiedział, że to dla niego… ostatnie Mistrzostwa Świata. To trochę dziwna decyzja (być może będzie jeszcze zmieniona). Na pewno Neymar Junior także będzie zatem zmotywowany. W końcu słynny Brazylijczyk nie ma jeszcze w swojej kolekcji tego trofeum. W tym sezonie Neymar Junior spisuje się zaś znakomicie, co dobrze wróży Canarinhos. W gronie faworytów na pewno znajdują się także Anglicy. Synowie Albionu są na dobrej drodze już od kilku lat. Na poprzednim mundialu w 2018 roku zajęli czwarte miejsce. Kilkanaście miesięcy temu przegrali dopiero w finale Mistrzostw Europy (lepsi wówczas okazali się Włosi, których w Katarze… zabraknie). Teraz Anglia chce już wygrać. Na pewno mocne będą też reprezentacje Francji, Belgii oraz Argentyny.

Reprezentacja Polski: z kim zmierzymy się w grupie?

Nasi kadrowicze marzą o zajęciu minimum drugiego miejsca. Daje ono bowiem przepustkę do kolejnej fazy. W grupie C podopieczni Czesława Michniewicza zagrają zaś z Meksykiem, Arabią Saudyjską oraz Argentyną. Mecze będą rozgrywane kolejno 22, 26 oraz 30 listopada 2022 roku.

Materiał zewnętrzny