Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

LKS Krzyżkowice ma duże ambicje. Wszystko rozbija się o koszty

Klub LKS Naprzód 37 Krzyżkowice ostatnio świętował mały sukces – awans drużyny trampkarzy. Jak podkreśla prezes klubu Wojciech Gajda, to duża motywacja dla zawodników, ale klub to ogromne koszty. - Musimy o wszystko prosić – komentuje prezes.

LKS Krzyżkowice ma duże ambicje. Wszystko rozbija się o koszty
Prezes LKS Naprzód 37 Krzyżkowice ma duże ambicje. - Marzy mi się awans pierwszej drużyny do A-klasy - mówi.

LKS Krzyżkowice ma duże ambicje. Wszystko rozbija się o koszty

W tym roku oprócz dotacji z miasta, klub uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki, z którego finansowany jest m.in. trener młodzieży. - Teraz chciałbym, aby młodzież utrzymała się w trzeciej lidze wojewódzkiej. Co do naszej pierwszej drużyny, marzyłby mi się awans, bo odkąd 10 lat temu spadła do klasy B, nie zdołali awansować. Poprzedni prezes nie miał takich aspiracji, natomiast uważam, że musimy grać w A-klasie – podkreśla Wojciech Gajda, prezes LKS Naprzód 37 Krzyżkowice. - Mamy u nas młode talenty. Chciałbym, aby byli oni wprowadzani do pierwszej drużyny. Jestem tu od tego, aby stworzyć drużynom jak najlepsze warunki do gry – mówi nam prezes klubu, który szefuje Krzyżkowicom od roku.

- Nie damy jednak rady bez wsparcia finansowego. Szczególnie chodzi mi o płytę boiska, bo odkąd powstało boisko, płyta nie była modernizowana. Nie mamy tu nawet studni głębinowej, aby nawadniać boisko w lecie. Gdyby co roku następowały modernizacje, chociaż drobne, nie powstałyby tak wielkie zaniedbania – podkreśla Wojciech Gajda. Dodatkowym utrudnieniem dla klubu była niedawna awaria kosiarki, którą wykorzystywano do koszenia boiska. Klub ostatecznie wypożyczył urządzenie od mieszkanki Krzyżkowic, ale to tylko rozwiązanie doraźne.

- Nie mówię, że to wina burmistrza czy wiceburmistrza, ale są w urzędzie osoby odpowiedzialne za pozyskiwanie środków zewnętrznych. Myślę, że na wiele rzeczy można by uzyskać dofinansowanie – podsumowuje prezes, który podkreśla, że klub funkcjonuje obecnie również dzięki hojności wielu lokalnych sponsorów.

- Jesteśmy wdzięczni każdemu z nich – podkreśla Gajda.

Nie tylko dotacja z miasta

Zapytaliśmy w urzędzie miasta o możliwości wsparcia klubu. - W roku 2022 LKS Naprzód 37 Krzyżkowice otrzymał z Miasta Pszów dotację w wysokości 39 tys. zł., dokładnie w takiej wysokości o jaką klub wnioskował. Moim zdaniem dla tej klasy rozgrywkowej (B-klasa) jest to odpowiedni poziom dofinansowania, tym bardziej, że Miasto Pszów dodatkowo pokrywa całkowite koszty zużycia energii elektrycznej i wody, wywozu ścieków jak również ponosi koszty ogrzewania pomieszczeń klubowych. Tym samym całościowe wsparcie finansowe Miasta do działalności klubu oscyluje wokół 50 tys. zł – tłumaczy wiceburmistrz Pszowa Piotr Kowol. - Pracownicy ZGKiM koszą również teren wokół boiska, a na barkach klubu pozostaje tylko utrzymanie murawy boiska – dodaje wiceburmistrz.

Będzie wielofunkcyjna kosiarka

Dobrą informacją jest zapowiedź kupna urządzenia, które będzie kosić boisko. - Klub przekazał informację o awarii ich kosiarki do koszenia murawy, jako miasto planujemy pomoc klubowi i w zakresie utrzymania murawy. Planujemy jednak zakup urządzenia wielofunkcyjnego, będącego na wyposażeniu Zakładu Gospodarki Komunalnej, które pozwoli nie tylko na koszenie boiska w Krzyżkowicach, ale także na wykorzystanie urządzenia do innych zadań, takich jak np. pielęgnacja nawierzchni boisk Orlik, gdzie aktualnie korzystamy z obcych usług, czy też koszenia innych terenów rekreacyjno – sportowych – zapowiada Piotr Kowol.

Część boiska nie jest miejska

Czy jest szansa na pozyskanie środków zewnętrznych na rewitalizację boiska w Krzyżkowicach? - Sprawę komplikuje tu status właścicielski, bo niewielka część boiska nie została skomunalizowana. Podejmujemy działania, aby dokonać komunalizacji całego obszaru, bo obecna sytuacja dyskwalifikuje nas w próbach pozyskania jakichkolwiek środków. Odrębną kwestią jest to, czy takie środki będą możliwe do pozyskania. Jeśli pojawią się odpowiednie programy z których Miasto mogłoby skorzystać razem z radnymi będziemy podejmować decyzje czy i w jakim zakresie angażować się w modernizację obiektu. Obecnie jednak do czasu zakończenia procedur komunalizacyjnych rozważania te są przedwczesne, co nie oznacza, że nie inwestujemy w obiekt na którym zabudowano m.in. piłkochwyty czy też oświetlenie murawy – wyjaśnia wiceburmistrz Kowol.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~LopezGajda (89.64. * .216) 02.12.2022 18:29

Fajnie się mówi gorzej się wykonuje . Taki Lewandowski ustawiony do końca życia ciekawe czy na mistrzostwa świata pojechałby grać społecznie na pewno że nie.. A mój brat robi to społecznie i dziwię się mu że w ogóle mu się chce ..tyle w temacie !!

marcinKsarek 01.12.2022 21:43

Brawo wkońcu może coś ruszy bo stan boiska jest w stanie krytycznym. Boisko nie nadaje się do b-klasy a co dopiero na 3 lige wojewódzką brawo mlodzież.

~krzyzkomen (91.192. * .117) 01.12.2022 21:36

klub zajebiscie pokaze sie w 3 lidze wojewodzkiej (mowi zawodnik)

~1943czd (83.26. * .24) 01.12.2022 20:42

Panie wiceburmistrzu zrobiliście jeden piłkochwyt,oświetlenie tylko wyremontowane ,ogrzewanie dla trzech podmiotów ,teren wokół boiska kosicie 2 razy do roku po wielkich prośbach (jak tak będzie koszone boisko to będą grać pod kolana w chwastach bo tam nic innego nie urośnie)Tyle wnioskowali bo więcej nie można było,Policzcie sobie jakie koszty sędziów,środki czystości,dojazdy na mecze,trenerzy,nie mówiąc o sprzęcie sportowym.Nie wiem jak klub pokaże się z młodzieżą w 3 lidze wojewódzkiej?

~piotr1959anna (83.22. * .26) 01.12.2022 19:15
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

przestan placic zawodnikom to starczy ci na wszystko