Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Unia może działać jak Raków. Pomysły z Częstochowy dotarły do Raciborza

Mental jest istotny w piłce. Trener Marek Papszun mówi, że to najważniejsza rzecz, nowy zawodnik nie dostanie nic za darmo, musi się przebić do zespołu. Dlaczego Robert Lewandowski jest ciągle na tym wysokim poziomie? Przecież ma już wszystko. Czy musi grać jeszcze w piłkę? Nie, ale taka jest jego mentalność, mentalność zwycięzcy. Jednak nie wolno się tym zachłysnąć - takie wypowiedzi mogli usłyszeć uczestnicy spotkania z grupą trenerów i działaczy Rakowa Częstochowa, którzy przyjechali w czwartkowy wieczór do biblioteki przy Kasprowicza.

Unia może działać jak Raków. Pomysły z Częstochowy dotarły do Raciborza
W spotkaniu z trenerami i działaczami Akademii Rakowa Częstochowa wzięli udział piłkarze i szkoleniowcy Unii Racibórz

Panel dyskusyjny „Atrakcyjny futbol – jak to zrobić?” zorganizowała biblioteka wspólnie z magistratem i Akademią Nauk Stosowanych. Prelegentami byli członkowie sztabu szkoleniowego Akademii Rakowa Częstochowa. Dyskusja odbyła się w czwartek 8 grudnia w książnicy przy Kasprowicza. Wzięli w nim udział Dariusz Grzegrzółka - dyrektor Akademii Raków Częstochowa; Dawid Krzętowski - koordynator Projektu Klubów Filialnych; Mariusz Mielnicki - trener mentalny; Maciej Strożek - dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego; dr Michał Nowak - kierownik Departamentu Nauki Akademii Raków Częstochowa. Moderatorem dyskusji był dr Andrzej Samołyk z Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu (także trener i sędzia piłkarski).

Oto niektóre z kwestii poruszonych podczas dyskusji, która trwała prawie dwie godziny.

Raków to duży klub, duże fundusze. Jak jego funkcjonowanie można przełożyć na mniejsze kluby? Jak wykorzystać doświadczenia większego klubu np. w Unii Racibórz?

Na te pytania odpowiadał koordynator Dawid Krzętowski. Akademia Rakowa współpracuje z Unią Racibórz, dlatego ważny jest temat jak transferować do mniejszych klubów rozwiązania, które sprawdzają się w większych. W lokalnych klubach na pewno jest mniejszy dostęp do specjalistów.

- Da się przełożyć tych rzeczy całkiem sporo. Pokazujemy naszym partnerom filozofię, program, strukturę i fundamenty działalności. Owszem, w mniejszych ośrodkach nie będzie nikogo stać na zakup nowoczesnych systemów do analizy danych, ale to od dobrej organizacji bierze się dobry trening. Najgorsze są przestoje i zmiany organizacji. Wtedy z zaplanowanych 90 minut robi się tylko 60 minut pracy. Nie trzeba, nie wiadomo jak dużych funduszy. Organizację da się poprawić w każdym klubie, na każdym poziomie. To nie wymaga nakładów. Trzeba jednak szukać, dokształcać się. Bo trener uczy się całe życie - mówił Krzętowski.

Jego zdaniem w mniejszym klubie niż Raków pojawiają się inne problemy. Brakuje sztucznej murawy, a treningi odbywają się w salach gimnastycznych. - Często słyszymy: u nas się nie da. Da się! Tylko trzeba ciężko pracować. I nie wolno oszukiwać rodziców, że większym i bogatszym jest łatwiej. My mamy inne problemy. Gdybyśmy spoczęli na laurach tylko przez tydzień, to odpracowywalibyśmy te braki miesiącami - uważa koordynator klubów filialnych Rakowa.

Czy można zaprząc naukę do poprawy treningu?

Dr Michał Nowak - kierownik departamentu nauki Akademii Raków Częstochowa twierdzi, że wystarczą do tego najprostsze narzędzia - mejl i telefon. - Nic więcej nie potrzeba, w kieszeni, w telefonie, macie dostęp do całej wiedzy na świecie. Po lekturze jakiejś książki warto pójść krok dalej - podążyć za jej autorem. Napisać mejla, ktoś odpowie, to otwarta ścieżka. Ja często pracuję tylko na czarnej tablicy z kredą, bo do rozwiązania problemu potrzebna jest chęć. Dlaczego coś nie wychodzi? Zapytajcie tego, któremu wychodzi, jak on to robi. Granice są najczęściej w naszych głowach. To jest takie nasze, polskie „nie da się”. Na świecie na problem jest lawina odpowiedzi i chęć pomocy, pokazania rozwiązań. Na przykładzie - nie ma sztucznej murawy, to zajęcia w sali zmodyfikuj tak, żeby przypominały te na sztucznej murawie - radził Nowak.

Mówił, że Raków jest dziś w piłce krajowej wyżej, więc wymaga wyższych standardów. Proces rozwoju klubu zajął 6 lat i wciąż postępuje. - Odkąd przyszedłem do klubu, to od dwóch lat wiele się w nim zmieniło. Trzeba jeszcze więcej pracować, bo trzeba iść do przodu. Progres w mniejszym klubie jest dłuższy, ale nie martwcie się tym. Choć przegrywamy całe życie, to zwycięstwo jest bardzo wartościowe, jak je odniesiemy - podkreślił dr Nowak.

Czy trener w małym klubie, który jest tam od wszystkiego, może być też specjalistą od mentalu? Czy trzeba tu poszukać psychologa sportowego?

Dyrektor Grzegrzółka stwierdził, że najlepszym psychologiem powinien być trener, bo cały czas jest przy zawodniku. - Jest z nim na co dzień. Będzie psychologiem, jeśli tylko chce go poznać - mówił.

Trener mentalny w klubie Mariusz Mielnicki zauważył, że nie może zabierać autorytetu trenera, bo byłby regres. - Ja mogę podpowiedzieć. Trzy czwarte potrzebnej wiedzy macie np. w tej bibliotece. Bez problemu polecę listę książek do lektury. Takich, które będą przydatne rodzicom, trenerom i zawodnikom. To są takie perełki, które sprawdzają się w praktyce - przekonywał specjalista.

Doktor Nowak znów zachęcał do kontaktów z autorami tych książek. - Napisałem do autora książki o tym, dlaczego Anglia ostatnio nie wygrywa. To był jeden mejl w marcu. Odpowiedział, korespondowaliśmy i spotkam się z nim niedługo w Polsce. Będzie tu i poświęci mi swój czas. Próbujcie, bo inaczej nie będziecie wiedzieć, czy się uda.

Grzegrzółka mówił jeszcze, że dla niego trener jest najistotniejszym elementem tej układanki. Musi się jednak szkolić i nie zamykać na nowości. - Zawodnik też jest istotny, pod warunkiem że weźmie tą wiedzę. Nawet najmądrzejszy trener nic nie osiągnie, jeśli ta druga osoba nie weźmie tego, co chce mu przekazać. Ojciec mnie nauczył, żeby otaczać się mądrzejszymi od siebie. Ja to stosuję. Nasz doktor Nowak wiedzą naukową nakrywa mnie czapką. Często porusza jakieś tematy, a ja nie wiem, o co mu chodzi. Trener mentalny Mariusz z psychologii jest ode mnie lepszy. Nie można się tego bać, bo tylko z mądrzejszymi się rozwiniecie. Trzeba od nich wyciągnąć to, co najlepsze - podsumował.

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ahojtam (193.105. * .176) 10.12.2022 13:26

czekam na wiatr co rozgoni
tę bandę kłamliwych gamoni,
choć wiem, że jeszcze nie nie raz
bezczelnie będą pluć nam w twarz..

~pivratka (178.255. * .106) 10.12.2022 07:12

Unia sp z oo została powołana przede wszystkim do budowy ,rozbudowy obiektów sportowych. W uchwale rady miasta ,wyrażającej zgodę na powstanie tej miejskiej spółki nawet nie ma wzmianki o tym by ta spółka miała być klubem sportowym.Jak dotychczas żaden z nadanych przez prezydenta kandydatów na prezesa spółki nie potrafił się w działaniu wykazać wiedzą i umiejętnościami na temat prowadzenia i zarządzania spółką. Podpisują tylko dokumenty ,które się im podtyka.dochodzi do absurdów w których trzeba oddać prawie połowę przyznawanych dotacji..oczywiście angażując środki z następnej dotacji.. niech panowie z Rakowa nie wciskają kitu o jakiejś przyszłej wielkości Uni ,tyko przypatrzą się swojemu partnerowi, z którym się związali.

~kibicunii (46.204. * .139) 09.12.2022 16:11

No to poczekaj na wiosnę, zobaczysz co ten gość zrobił z drużyną, jak awansowała tak zleci. Jeśli w ogóle wystartuje...

kimir 09.12.2022 15:53

kibicunii, różnica jest tak że teraz Unia awansowała a poprzedni zarząd spuścił ją do okręgówki dodatkowo przez lata rozdając za darmo zawodników gdzie się da.

~kibicunii (46.204. * .139) 09.12.2022 14:32

Kimir a to da się to jeszcze bardziej zepsuć niż to teraz za czasów spółki zrobiono? Wtedy było chyba lepiej, ale Prezes i rada nadzorcza nie kasowali tyle pieniędzy co obecnie

~kibiccc (5.184. * .95) 09.12.2022 14:24

Przyszły nowy Prezes był też obecny na tym spotkaniu.

kimir 09.12.2022 13:25

Co na takim spotkaniu robią ludzie z poprzedniego zarządu Unii? Co jeszcze chcą więcej zepsuć?

~kibicunii (46.204. * .139) 09.12.2022 12:50

Nie będzie Unia działać nawet jak wiejski klub z tym prezesem. Im szybciej ktoś to zrozumie tym lepiej. Fajne pomysły, fajna współpraca, ale ja tego nie widzę z tym człowiekiem na czele