XI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu [ZDJĘCIA][WIDEO]
Ponad 70 biegaczy ustawiło się na starcie Biegu Tropem Wilczym tuż pod bramą Zakładu Karnego w Raciborzu. Symboliczna trasa licząca 1963 metry prowadziła przez park im. Miasta Roth, gdzie trzeba było wykonać trzy okrążenia, a meta została zlokalizowana przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych
Celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. To właśnie w 1963 r. zginął Józef Franczak ps. „Lalek” – ostatni Wyklęty, który zginął podczas akcji.
Od roku 2013 w przedsięwzięciu tym bierze udział coraz większa liczba biegaczy na całym świecie. Główny organizator Fundacja Wolność i Demokracja koordynuje zmagania już w ponad 300 miastach Polski, ale jak dotąd i w USA, Brazylii, Australii, Nowej Zelandii, Niemczech, Belgii, Austrii, Wielskiej Brytanii i na Litwie.
Organizatorami Biegu Tropem Wilczym w Raciborzu są: Raciborskie Centrum Kultury, Zakład Karny w Raciborzu, Powiatowe Centrum Sportu w Raciborzu, OSiR Racibórz, Raciborskie Środowisko Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Miasto Racibórz oraz WCR Rybnik.
Nowiny.pl
Relacja RCK:
XI edycja Biegu Tropem Wilczym
5 marca odbyła się XI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. Na symbolicznym dystansie 1963 metrów niemal 90 biegaczy wystartowało o godzinie 11.00 spod bramy Zakładu Karnego, jednego z najcięższych w czasach stalinowskiego terroru.
Przed star-em zabrali głos dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury Joanna Maksym-Benczew, która odczytała list Prezydenta RP oraz Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy, który przypomniał ideę wydarzenia i odliczył start. Trasa była zorganizowana przede wszystkim na terenie Parku im. Miasta Roth i obejmowała trzy okrążenia. Pierwsi startujący przybiegli na metę przy POMNIKU ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH po kilkunastu minutach.
Wszyscy uczestnicy biegu zostali udekorowani pamiątkowymi medalami. Zwycięzcy w kategoriach: kobieta, mężczyzna, dziecko, czyli Emilia Myszkowska, Bartłomiej Lasek (pierwszy na mecie) i Kasjan Król otrzymali z rąk Prezydenta, z-cy dyrektora ZK Racibórz ppor. Grzegorza Skowronka i kpt. Michała Szymika z WCR Rybnik nagrody i statuetki biegu.
Celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. To właśnie w 1963 r. zginął Józef Franczak ps. „Lalek”. Był ostatnim Wyklętym, który zginął podczas akcji.
Przypomnijmy, że od roku 2013 w przedsięwzięciu tym bierze udział coraz większa liczba biegaczy na całym świecie. Główny organizator Fundacja Wolność i Demokracja koordynuje zmagania już w ponad 300 miastach Polski oraz w USA, Brazylii, Australii, Nowej Zelandii, Niemczech, Belgii, Austrii, Wielkiej Brytanii i na Litwie.
Organizatorami Biegu Tropem Wilczym w Raciborzu byli: Raciborskie Centrum Kultury, Zakład Karny w Raciborzu, Powiatowe Centrum Sportu w Raciborzu, OSiR Racibórz, Raciborskie Środowisko Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Miasto Racibórz, WCR Rybnik, OSP Racibórz Markowice.
Wilcze tropy dookoła gondelteichu?
Przecież tuzaj nigdy nie było żadnych wilków.
Akowców też nikt nie widział. Jedyny akowiec w okolicy to Tomczyk.
Mam nadzieję ,że tylko tylu było uczestników.