Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

XI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu [ZDJĘCIA][WIDEO]

Ponad 70 biegaczy ustawiło się na starcie Biegu Tropem Wilczym tuż pod bramą Zakładu Karnego w Raciborzu. Symboliczna trasa licząca 1963 metry prowadziła przez park im. Miasta Roth, gdzie trzeba było wykonać trzy okrążenia, a meta została zlokalizowana przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych

XI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu [ZDJĘCIA][WIDEO]

Celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. To właśnie w 1963 r. zginął Józef Franczak ps. „Lalek” – ostatni Wyklęty, który zginął podczas akcji.

Kasjan Król - pierwsze dziecko, Emilia Myszakowska - pierwsza kobieta (dziecko) oraz Bartłomiej Lasek - pierwszy mężczyzna
Kasjan Król - pierwsze dziecko, Emilia Myszakowska - pierwsza kobieta (dziecko) oraz Bartłomiej Lasek - pierwszy mężczyzna

Od roku 2013 w przedsięwzięciu tym bierze udział coraz większa liczba biegaczy na całym świecie. Główny organizator Fundacja Wolność i Demokracja koordynuje zmagania już w ponad 300 miastach Polski, ale jak dotąd i w USA, Brazylii, Australii, Nowej Zelandii, Niemczech, Belgii, Austrii, Wielskiej Brytanii i na Litwie.

Organizatorami Biegu Tropem Wilczym w Raciborzu są: Raciborskie Centrum Kultury, Zakład Karny w Raciborzu, Powiatowe Centrum Sportu w Raciborzu, OSiR Racibórz, Raciborskie Środowisko Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Miasto Racibórz oraz WCR Rybnik.

Nowiny.pl


Relacja RCK:

XI edycja Biegu Tropem Wilczym

5 marca odbyła się XI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. Na symbolicznym dystansie 1963 metrów niemal 90 biegaczy wystartowało o godzinie 11.00 spod bramy Zakładu Karnego, jednego z najcięższych w czasach stalinowskiego terroru.

Przed star-em zabrali głos dyrektor Raciborskiego Centrum Kultury Joanna Maksym-Benczew, która odczytała list Prezydenta RP oraz Prezydent Miasta Racibórz Dariusz Polowy, który przypomniał ideę wydarzenia i odliczył start. Trasa była zorganizowana przede wszystkim na terenie Parku im. Miasta Roth i obejmowała trzy okrążenia. Pierwsi startujący przybiegli na metę przy POMNIKU ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH po kilkunastu minutach.

Wszyscy uczestnicy biegu zostali udekorowani pamiątkowymi medalami. Zwycięzcy w kategoriach: kobieta, mężczyzna, dziecko, czyli Emilia Myszkowska, Bartłomiej Lasek (pierwszy na mecie) i Kasjan Król otrzymali z rąk Prezydenta, z-cy dyrektora ZK Racibórz ppor. Grzegorza Skowronka i kpt. Michała Szymika z WCR Rybnik nagrody i statuetki biegu.

Celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. To właśnie w 1963 r. zginął Józef Franczak ps. „Lalek”. Był ostatnim Wyklętym, który zginął podczas akcji.

Przypomnijmy, że od roku 2013 w przedsięwzięciu tym bierze udział coraz większa liczba biegaczy na całym świecie. Główny organizator Fundacja Wolność i Demokracja koordynuje zmagania już w ponad 300 miastach Polski oraz w USA, Brazylii, Australii, Nowej Zelandii, Niemczech, Belgii, Austrii, Wielkiej Brytanii i na Litwie.

Organizatorami Biegu Tropem Wilczym w Raciborzu byli: Raciborskie Centrum Kultury, Zakład Karny w Raciborzu, Powiatowe Centrum Sportu w Raciborzu, OSiR Racibórz, Raciborskie Środowisko Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Miasto Racibórz, WCR Rybnik, OSP Racibórz Markowice.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~wtf (46.223. * .146) 06.03.2023 16:13

Wilcze tropy dookoła gondelteichu?
Przecież tuzaj nigdy nie było żadnych wilków.
Akowców też nikt nie widział. Jedyny akowiec w okolicy to Tomczyk.

~Enerboll (185.241. * .140) 05.03.2023 14:24

Mam nadzieję ,że tylko tylu było uczestników.