Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Naprzód Rydułtowy ma 100 lat. Jakie plany na jubileusz klubu? [WYWIAD]

Z prezesem klubu „Naprzód-23” Rydułtowy Jackiem Świątkiem rozmawiamy o zbliżających się obchodach 100-lecia klubu, sytuacji finansowej, możliwym awansie i meczu z Górnikiem Zabrze.

Naprzód Rydułtowy ma 100 lat. Jakie plany na jubileusz klubu? [WYWIAD]
Prezes klubu „Naprzód-23” Rydułtowy Jacek Świątek zaprasza na oficjalne obchody jubileuszu 22 kwietnia. fot. Z. Harazim

Naprzód Rydułtowy ma 100 lat. Jakie plany na jubileusz klubu? [WYWIAD]

Jak ocenia Pan współpracę ze sponsorami oraz miastem? Jak wygląda aktualna sytuacja finansowa klubu?

Widzimy, jaka jest obecnie sytuacja gospodarczo-ekonomiczna w kraju. W ostatnim czasie wszyscy borykamy się z szalejącą inflacją, która wpływa na ogromny wzrost kosztów życia, przede wszystkim koszty żywności, energii, ciepła, paliwa, itp. Nie ominęło to również przedsiębiorców, którzy muszą borykać się z licznymi wzrostami wydatków, a to bardzo zniechęca ich do przeznaczania pieniędzy na sport. Trudno pozyskać sponsorów w tych czasach. W tym roku z miasta otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 73 tysięcy na szkolenie dzieci i młodzieży oraz po 4 tysiące na organizację turniejów o Puchar Burmistrza Miasta Rydułtowy oraz z okazji obchodów 100-lecia klubu. Mimo to sytuacja finansowa klubu jest stabilna, a wręcz bym powiedział, że dobra. Głównym sponsorem naszej młodzieży są rodzice, którzy opłacając składki wspierają nasz klub, za co w tym miejscu chciałbym im podziękować.

Analizując sytuację ligową można stwierdzić, że Naprzód powalczy o awans do ligi okręgowej?

Od kilku sezonów walczymy o powrót do ligi okręgowej, ale za każdym razem coś staje na przeszkodzie. Czas pokaże, nigdy przed meczem nie dopisuję punktów, a co dopiero przed rundą rewanżową. Tak, jak wcześniej wspomniałem, w tym roku obchodzimy stulecie klubu i chcielibyśmy uczcić to awansem do ligi okręgowej. Mamy bardzo fajny zespół, dużo młodzieży, naszych wychowanków oraz kilku doświadczonych zawodników. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Mam nadzieję, że na koniec sezonu będziemy cieszyć się z awansu do wyższej ligi, czego sobie życzę i wszystkim kibicom w Rydułtowach. Uważam, że w Rydułtowach powinna być liga okręgowa.

Jakie klub ma plany na przyszłość, związane z grupami młodzieżowymi?

Naszym priorytetem jest kontynuacja przyjętej i wdrożonej strategii rozwoju dzieci i młodzieży w klubie. W ostatnich latach wiele zrobiono, aby stworzyć jak najlepsze warunki do treningów dla młodych adeptów piłki nożnej. W zespołach młodzieżowych aktualnie trenuje 178 zawodników, mamy zgłoszonych 11 drużyn w rozgrywkach na szczeblu wojewódzkim oraz podokręgowym. Głównym celem w najmłodszych kategoriach wiekowych jest przede wszystkim radość, zabawa, samozadowolenie i fascynacja aktywnością fizyczną i treningiem sportowym. W piłce 7 i 9 osobowej głównym celem jest czerpanie radości z grania w piłkę nożną, poznanie podstaw techniki piłkarskiej oraz rywalizacja w drużynie i rozgrywkach. Wchodząc w piłkę 11-osobową, priorytetem będzie wypracowanie w zawodnikach umiejętności kreatywnego myślenia i rozwiązywania sytuacji, jak najlepsze przygotowanie pod kątem motorycznym oraz techniczno- taktycznym. Chcemy zaszczepić we wszystkich miłość do sportu oraz pomóc zrealizować to, po co trenują, by zostać profesjonalnymi piłkarzami. Mamy nadzieję, że w przyszłości dołączą oni do pierwszej drużyny i będą stanowić o sile zespołu.

Jacek Świątek, prezes Naprzodu Rydułtowy

Obchody 100-lecia mogłyby przebiegać na nieco wyższym poziomie klasowym pierwszego zespołu? Co Pan na to?

Oczywiście, że tak. Zrobimy wszystko, żeby w czerwcu znaleźć się szczebel wyżej.

Naprzód obchodzi swoje 100-lecie. Jakie plany na jubileusz?

Do obchodów tego ważnego wydarzenia naszego klubu przygotowania trwają już od dłuższego czasu. Kosztuje nas to mnóstwo czasu, poświęconego na to, żeby godnie uczcić stulecie. Przy okazji chciałbym już dziś wszystkich zaprosić na dzień 22 kwietnia 2023 r, zapraszam wszystkich obecnych zawodników, byłych zawodników, byłych działaczy, trenerów i wszystkich sympatyków klubu. Oczywiście wraz z rodzinami. Obchody rozpoczną się uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem Św. Jerzego o godzinie 14.00 pod przewodnictwem arcybiskupa koadiutora Adriana Galbasa. Następnie wyruszymy wspólnym przemarszem ulicą Bema na stadion, gdzie odbędą się dalsze uroczystości, między innymi odznaczenie zasłużonych działaczy, trenerów, zawodników, występy artystyczne, prezentacja naszych zawodników. Pozwoliliśmy sobie zaprosić do wspólnego świętowania pana Krzysztofa Respondka. Ogólnie chciałbym, żeby to było święto wielopokoleniowe, żebyśmy wspólnie świętowali, wspominając jakże piękną i bogatą historię naszego klubu. To tak pokrótce o obchodach.

Z jakim gadżetami będziemy mogli się spotkać? Może szykuje się coś specjalnego?

Część gadżetów już jest dostępna, są to kubki, proporczyki, smycze oraz pinsy (wpinki). Następnymi gadżetami będą szaliki oraz koszulki i to by było na tyle jeśli chodzi o gadżety. Uważam, że gadżety wyszły super i na pewno na długo zapadną w pamięci kibicom. Chciałbym tu wspomnieć o panu Jakubie Malickim, jednym z najlepszych, a może i najlepszym projektancie znaków sportowych, który zaprojektował nam herb na stulecie klubu oraz zmodyfikował herb klubowy. Bez jego wkładu nie byłoby tak fajnego projektu oraz gadżetów, wykonał kawał dobrej roboty, za którą mu bardzo dziękuję.

Kibice z Rydułtów to głównie fanatycy zabrzańskiego Górnika, to możemy spodziewać też się spotkania z tym zespołem. Jeżeli tak, to kiedy ?

Tak, oczywiście! Sam jestem sympatykiem Górnika Zabrze i nasze kluby współpracują od wielu lat. W zasadzie, to od zaproszenia Górnika Zabrze rozpocząłem przygotowania do obchodów 100-lecia naszego klubu. To był priorytet. Mecz na pewno odbędzie się we wrześniu, w przerwie na reprezentację. Obecnie nie mamy ustalonego dokładnego terminu, ale wchodzą w grę dwie daty: 6 września lub 8 września. Jak tylko to będzie potwierdzone, niezwłocznie poinformujemy o tym w naszych mediach społecznościowych.

Jak wygląda przygotowanie takiego spotkania od tzw. kulis ?

Co do formy przygotowania, to na chwilę obecną nie wiem, jak będą wyglądały przygotowania. Na ten moment mamy zgodę Górnika Zabrze na rozegranie tego meczu. Wszystkie szczegółowe ustalenia będą się odbywały w późniejszym terminie.

Organizacja obchodów jubileuszu pochłonie dużo pieniędzy?

Tak, to duża kwota, jak dla naszego klubu. Dlatego postanowiliśmy założyć zbiórkę na obchody 100-lecia klubu „Naprzód-23” Rydułtowy i prosić sympatyków klubu o wsparcie finansowe każdą dowolną kwotą, każda złotówka jest dla nas ważna. Za wszystkie dotychczasowe wpłaty bardzo dziękuję. Również kontaktowaliśmy się z wieloma firmami z Rydułtów i okolicy, ale również i na całym Śląsku. Składamy również wnioski o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego. Robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby godnie uczcić ten zacny jubileusz.

Czego życzyć Panu i klubowi?

Czego mi życzyć? Hmm, na pewno wytrwałości i cierpliwości i przede wszystkim, żeby te nasze stulecie wypadło jak najlepiej. Klubowi życzmy następnych 100 lat. Wspierajmy go. Na koniec chciałbym podziękować wszystkim, którzy ciężko pracują na to, żebyśmy się mogli spotkać w kwietniu i wspólnie świętować. Cała Naprzód!

Rozmawiał Zbigniew Harazim

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].