Mistrz Polski ma stypendium mniejsze od tego, co dostanie od wujka za posprzątanie garażu
Zawirowania, jakim podlega urząd miasta, gdy uchwały w sprawie stypendiów sportowych są uchylane przez nadzór prawny wojewody, mają gorzki wymiar np. dla zapaśników Unii. Ci od miesięcy nie dostają pieniędzy, choć osiągają znakomite rezultaty na arenie krajowej i międzynarodowej. W czwartek odwiedził ich prezydent Polowy i wręczył nagrody pieniężne za osiągnięcia z 2022 roku.
Materiał wideo:
Prezydent Dariusz Polowy lubi odwiedzać sportowców i wręczać im nagrody pieniężne. Robi to w blasku fleszy, przy oklaskach i wyrazach wdzięczności ze strony obdarowanych. Wizyta prezydencka w Miejskim Klubie Zapaśniczym Unia nie obyła się jednak bez rozmów z rodzicami sportowców. Tych niepokoi przedłużający się okres niewypłacania najlepszym zapaśnikom stypendiów sportowych. Na forum komisji budżetowej w radzie miasta pojawił się głos (odczytany przez przewodniczącego Mirosława Lenka), że stypendia są najniższe w regionie. Podobną opinię usłyszeliśmy od rodzica jednego z zawodników. - 200 zł od Miasta? Trudno go motywować do treningów za taką kwotę. Więcej syn dostanie od wujka za posprzątanie garażu - mówił raciborzanin.
Rodzice byli u włodarza, rozmawiali z radnymi, złożyli w urzędzie pisma. Wciąż czekają na odpowiedź. Od Dariusza Polowego słyszą, że coś pozytywnego nastąpiło, bo rada przyjęła uchwałę o stypendiach, po uwzględnieniu poprawek prawników wojewody śląskiego. Stypendia wypłaca teraz w drodze decyzji administracyjnych, ale kwoty wpłyną na konta sportowców dopiero w drugiej połowie maja. - Praktycznie pół roku zawodnicy są pozbawieni pieniędzy, które otrzymywali w 2022 roku - zauważył R. Wolny. Martwi go także, że Miasto w tym roku obcięło o 30 tys. zł nakłady na miejski klub. Tymczasem na piłkarzy Unii nie szczędzi środków. Wolnemu trudno pojąć, dlaczego wciąż przegrywający futboliści, którzy dramatycznie walczą o utrzymanie w IV lidze są hojnie dofinansowani, a unici-zapaśnicy muszą prosić się o granty na podstawową działalność. Wolny zauważa, że klub ma konkretną historię, pozycję w kraju, a on sam jest jednym z najlepszych sportowców Polski ostatnich dekad - mistrzem olimpijskim i wielokrotnym uczestnikiem igrzysk. Jak można w ogóle porównywać jego osiągnięcia z piłkarzami, którzy mierzą się z rywalami na prowincjonalnych boiskach?
Ostatni spektakularny sukces Kamila Czarneckiego, który zdobył brązowy medal ME w Zagrzebiu w kat. seniorów nie został dostrzeżony przez Miasto. W przeszłości prezydent nagradzał zapaśników za mniejsze sukcesy. Czwartkowa wizyta Polowego w Unii nie zaowocowała gratulacjami na okoliczność tego sukcesu, na który klub z placu Jagiełły czekał od lat, w których wschodziła gwiazda Ryszarda Wolnego.
Unia ma za sobą obfity w medalowe sukcesy kwietniowy weekend, gdzie świetnie wypadła na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży czy MP kadetów. Czy będzie mogła osiągać następne sukcesy, gdy w klubowej kasie braknie środków na udział w tym, czy innym turnieju? Ten scenariusz według Wolnego jest niestety realny.
Po wizycie prezydenta w hali zapaśniczej zostały kuluarowe rozmowy rodziców z włodarzem - ten zaprosił ich na kawę na rynku, gdzie omówiono sporne sprawy. Włodarz jeszcze w obecności młodzieży żartował, że nie czuje się na siłach by próbować rywalizacji z czołowymi zapaśnikami w kraju. Mówił, że zapasami parał się jeszcze w szkolnej ławie, gdy mierzył się z kolegami.
Nagrodzeni przez prezydenta za osiągnięcia z 2022 roku
- Sebastian Jezierzański - III na ME seniorów, V na MŚ seniorów
- Patrycja Sperka Mistrzyni Polski seniorek
- Piotr Stolarczyk Mistrz Polski seniorów
- Agata Walerzak Wicemistrzyni Polski seniorów
- Kamil Czarnecki brązowy medalista MP seniorów, 8. zawodnik ME U-20
- Patryk Ołenczyn, 8. zawodnik ME seniorów
- Mateusz Kampik brązowy medalista MP seniorów
- Mateusz Szewczuk brązowy medalista MP seniorów
- Dawid Mkrtchyan Mistrz Polski U-20
- Mateusz Iwanowski Mistrz Polski U-20
- Patrycja Rębisz Mistrzyni Polski U-20
- Kamila Kasprów Mistrzyni Polski U-20
- Justyna Kuźmińska Wicemistrzyni Polski U-20
- Patryk Grzegorzewicz brąz na MP U-20
- Jakub Otulak brąz na MP U-20
- Wojciech Iwanowski 6. zawodnik ME U-20; 1. na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży
- Kajetan Jakubowski 8. zawodnik ME U-20, zwycięzca OOM
- Julia Michniewicz zwyciężczyni OOM
- Marcin Szymiczek zwycięzca OOM
- Mateusz Alot 2. na OOM
- Emilia Świerczewska 1. na Pucharze Polski kadetek
- Oliwia Delong 3. na OOM
- Amelia Szydło III na MP U-20
- Piotr Tomaszewski 1. na MP U-20
- Szymon Nieckarz 1. na MP U-20
- Franciszek Koćwin 1. na MP U-20
- Borys Stebel MP U-15
- Kuba Kosik MP U-15
- Emilia Strachota 2. na MP U-15
- Michalina Teodorowicz 2. na MP U-15
- Na podium MP U15 i U14: Natalia Skrzypczak, Kacper Ołenczyn, Kacper Ligęza, Matvil Lishchuk, Dawid Matusz
Ludzie
Radny, były prezydent Raciborza
Samorządowiec, sportowiec, zastępca przewodniczącego rady powiatu raciborskiego
Wszystkim płacić! Co za bezczelność, by domagać się płacenia za to, że chcesz sobie potrenować jakiś totalnie niszowy sport. W piłkę w unii kopie 150 piłkarzy, a ile jest klubów zapaśniczych w Polsce? Mniej niż LKS-ów w powiecie! I co, zapaśnicy mają być dotowani dlatego, że Rysiu Wolny sto lat temu zdobył medal na olimpiadzie?
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
A stadion dla IV czy V ligi dla piłkarzy kto i za ile postawił ? Dokładne dane poproszę. Jak tacy znawcy funduszu Miasta tutaj zawitali.
Pan prezes dziwnie zapomniał powiedzieć że halę dostaje klub od miasta za darmo, że remont wykonano na koszt miasta, a to setki tysięcy złotych dla klubu.
O wychodzi interesowność młodych zapaśników. Żenada.
To niech posprząta ten garaż i nie robi z tego tragedii.