Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

LKS Wicher Płonia ma 30 lat. Na początku nie było tu nawet siatek na bramki [WIDEO, ZDJĘCIA]

- Teraz gramy w klasie C, ale my nigdy nie spadliśmy przez wynik sportowy, tylko wskutek reorganizacji rozgrywek - mówił nam Mirosław Cuber prezes klubu, który przez 18 lat był jego trenerem. W czasie niedzielnej części dwudniowego festynu (24 i 25 czerwca) odbyła się uroczystość jubileuszu Wichru.

LKS Wicher Płonia ma 30 lat. Na początku nie było tu nawet siatek na bramki [WIDEO, ZDJĘCIA]
Piotr (Gerard) Marcinek i Józef Cuber są związani z Wichrem Płonia najdłużej

Materiał wideo:

Dziękowano tym najbardziej zasłużonym działaczom, wspominano trudne początki. Piotr Marcinek, jeden z poprzednich prezesów wskazał na wkład Józefa Cubera - taty obecnego sternika klubu. Pan Józef był przez lata arbitrem piłkarskim (1500 sędziowanych meczów!) i działaczem w Podokręgu. Kiedy rodził się Wicher Płonia, trzeba było załatwiać podstawowe akcesoria potrzebne do rozegrania spotkań ligowych. - Jeździliśmy po okolicy i prosiliśmy o pomoc. Dwa kluby podarowały nam sprzęt, np. siatki do bramek i urządzenie do wytyczenia linii boiskowych - opowiadał J. Cuber.

WIDEO: JÓZEF CUBER O POCZĄTKACH KLUBU Z DZIELNICY

Wzruszającym momentem było podziękowanie dla żon działaczy i piłkarzy, bo to one odczuwają pasję swoich mężów. Tych często nie ma w domu, bo albo grają, albo trenują, albo są zaangażowani w działalność klubu.

WIDEO: CZĘŚĆ OFICJALNA OBCHODÓW 30-LECIA

Święto piłkarskie połączono z dwudniowym festynem w ogrodzie klasztoru ojców franciszkanów. - Był czas, że LKS mógł nosić nawę Franciszkański Klub Sportowych, bo ojcowie angażowali się w jego działalność - mówił o. Cherubin, miejscowy proboszcz. Wyróżniono o. Faustyna, który grał w barwach Wichru, do którego trafił z doświadczeniem nabytym w rezerwach Górnika Zabrze. Wciąż jest wiernym kibicem tego klubu.

Wicher otrzymał prezenty od władz samorządowych - atlas historyczny wręczył prezydent Dariusz Polowy, a kosz smakołyków przekazał wicestarosta Marek Kurpis. Podokręg Racibórz reprezentowany przez Jerzego Halfara nagrodził klub z Płoni okazałym pucharem.

WIDEO: MÓDL SIĘ I GRAJ W PIŁKĘ - TĘ MAKSYMĘ WYZNAWAŁ OJCIEC FRANCISZKANIN

Przy namiocie biesiadnym ustawiono stoisko z klubowymi pamiątkami. Sprzedawano tu okolicznościowe kubeczki oraz koszulki w dwóch kolorach. Irena Procek kupiła dwa kubki po 20 zł każdy. Dała 50 zł i poleciła: reszty nie trzeba, to na klub. Barw Wichru broni siostrzeniec Marcin Kwiatkowski. Ciocia postanowiła w ten sposób kibicować jego drużynie.

Pamiątkowe kubki z okazji trzydziestolecia klubu

Uczniowie z ZSP nr 3 w Raciborzu wystawili przedstawienie o Gertrudzie Marudzie - w śląskiej gwarze. Wystąpili: Natalia Machowska, Karolina Janicka, Katarzyna Joszko, Nadia Tomaszewska - Handall, Agata Janicka, Marta Kusy, Wiktoria Błaszczok, Magdalena Zurowietz, Kinga Mainka, Jan Herok, Antoni Marcal.

KASK Koło Amatorów Sztuki i Kultury w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Raciborzu Płoni

Wszystkie występy zapowiadały: Vanessa Swienty i Marta Płonka (konferansjerem całości imprezy był znany spiker sportowy Krzysztof Borkowski). Dzieci do przedstawienia przygotowały: Natalia Błachut-Kyrcz, Agnieszka Czarna. Pozostali nauczyciele zaangażowani: Barbara Herok, Renata Pyszny, Elżbieta Król i Elżbieta Szczecina.

Z prezezem Mirosławem Cuberem rozmawialiśmy o sąsiedztwie z Unią Racibórz, która też ma siedzibę w Płoni, a także o powodzi 1997, która zmusiła klub do rezygnacji z rozgrywek. Sternik LKS mówił nam również o dumie z wychowanka Michała Rycki, który gra teraz w IV lidze, a zdaniem prezesa ma predyspozycje, żeby występować jeszcze wyżej.

WIDEO: MIROSŁAW CUBER PREZES LKS WICHER PŁONIA

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].