Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Marcin Piwoński o przyszłości Odry Wodzisław [WYWIAD]

Rozmawiamy z prezesem Marcinem Piwońskim o fascynacjach, celach i planach na przyszłość. Odkryjcie z nami tajniki sukcesu i determinacji, które kształtują dzisiaj oblicze jednego z najważniejszych klubów sportowych w regionie.

Marcin Piwoński o przyszłości Odry Wodzisław [WYWIAD]Z.Harazim
Prezes Odry Wodzisław - Marcin Piwoński

- Jakie są główne cele strategiczne Odry Wodzisław na najbliższe lata?

- Stabilizacja organizacyjno – finansowa poprzez zrównoważony i odpowiedzialny podział udziałów między właścicieli z długoterminowymi umowami sponsorskimi – to pod względem organizacyjnym jako główny cel. Strategiczny cel sportowy – to powrót na szczebel centralny rozgrywek. Jednak ten cel uzależniony od realizacji celu organizacyjnego.

- W jaki sposób klub planuje osiągnąć te cele, zarówno pod względem sportowym, jak i finansowym?

- Jeśli chodzi o ten rok i ten sezon, gdzie drużyna niestety kolejny raz powstała w kilka tygodni, pokazał nam szczególnie, gdzie i w jaki sposób powinniśmy te aspekty sportowe poprawić. Koncentrujmy się na tym, by najlepszymi zawodnikami z okolicy wzmocnić zespół jeszcze tej zimy. Niestety – stety, prowadzimy rozsądną politykę finansową i nie będzie to drużyna, którą wzmocnią wysokobudżetowi zawodnicy, których zakontraktujemy tutaj „na zeszyt”, jak to się działo w latach ubiegłych. Mamy nadzieję, że wzmocnią nas dobrzy, ale też doświadczeni zawodnicy z okolicy. Musimy działać i poruszać się na zasadzie łyżeczką, a nie chochlą.  

Jak klub utrzymuje stabilność finansową?

- Ogromnym problemem z końcem ubiegłego roku było zaprzestanie finansowania przez głównych udziałowców – Zenona Reka i Piotra Dzierżęgę, którzy zaprzestali umownego finansowania spółki w postaci 1 udział = 500 zł. Dodatkowo audyt finansowy wykazał, że spółka na koniec roku posiadała około 550 tys. zł zadłużenia głównie wobec Urzędu Skarbowego, ZUS-u, Miasta Wodzisław (w postaci nakazów zwrotów nierozliczonych dotacji z lat ubiegłych), jak również byłych zawodników i innych mniejszych instytucji. Obecny dług został zredukowany do kwoty około 150 tys. zł dzięki podpisanym umowom ugodowym z głównymi wierzycielami, a część  zadłużenia udało się spłacić dzięki wpłatom udziałowców klubu, którzy nie pozostawili Odry w trudnych chwilach. Pozostały obecnie dług ODRY to zadłużenie wobec byłych zawodników i trenerów z poprzednich 2-3 sezonów.

Spadek z 3. ligi był pewnego rodzaju ratunkiem dla klubu, to nie był zamierzony cel, bo chcieliśmy się utrzymać. Jakbyśmy się nie chcieli utrzymać, to byśmy tak naprawdę nie robili drużyny - takiej, która miała tak naprawdę realne szanse na utrzymanie. Niestety w kilku meczach po prostu  zawaliliśmy i punkty uciekły, a przez to młoda i niedoświadczona drużyna nie utrzymała 3 ligi.

Obecna sytuacja ODRY też nie jest do końca stabilna, jakbym osobiście sobie tego życzył i jak powinien funkcjonował klub sportowy. Jesteśmy na bieżąco z wypłatami wobec obecnych zawodników i pracowników oraz wobec podstawowych instytucji, jak ZUS czy Urząd Skarbowy – jednak nie potrafimy pozwolić sobie na inne dodatkowe fajerwerki, typu przykładowo zimowy obóz sportowy, który bardzo pomógłby drużynie w przygotowaniach do sezonu. Jednak wiem też, że rok temu było dużo gorzej, bo nie mieliśmy praktycznie niczego i byliśmy głęboko pod wodą. 

- Czy przychodziły myśli, aby rozwiązać klub?

- Tak kilka razy, dokładnie rok temu po pierwszych 3-4 miesiącach od przejęcia klubu i pierwszych audytach finansowych, w których otwierały się oczy na czym stoimy i jak bardzo jest źle. Patrząc na to, że wycofali się udziałowcy, a miasto Wodzisław nie ma dla nas przeznaczonych finansów, co okazało się ogromnym problemem. Ogólnie jest to problem związany z finansowaniem miasta, że kluby z końcem roku nie wiedzą, czy będą jakieś finanse z kasy miejskiej, czy też nie – bo planowanie budżetu w każdej organizacji jest przecież szalenie ważne, a my w takich chwilach nie wiemy, jak funkcjonować, tak naprawdę. Ten przełom roku ubiegłego był dla nas mega trudny, bo dług tak naprawdę się powiększał i nie było perspektyw, a trzeba by było to przerwać, z drużyny odchodzili zawodnicy, a nowych ciężko w tym okresie było zakontraktować. Jednak zostałem trochę naprostowany pod względem organizacyjnym przez właścicieli spółki, którzy codziennie prostowali moje zapędy dotyczące rozwiązania spółki, a pod względem sportowym przez ówczesnych trenerów Piotra Haudera i Bartka Sochę. No i wtedy przetrwaliśmy, a dziś jesteśmy na pewno silniejsi.

Czytaj dalej na stronie 2 >>>>

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
MGol 30.12.2023 22:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Panie Zbigniewie może Pan wyjaśni dlaczego w Wodzisławiu ma nie być stadionu a np Rybniku powinien powstać nowy? Już to gdzieś słyszałem... Po co nam to jak u sąsiada jest. Stadion jest w Gliwicach, Zabrzu itp. hala jest w Gliwicach i Jastrzębiu. Nam niech zostaną urzędy i szkoły bo po co coś więcej?

~ibiz (46.204. * .99) 30.12.2023 18:08
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ten ktoś kto przeprowadzał wywiad niejaki zibi a w rzeczywistości Zbigniew H. teraz trolluje na stronie klubu piłkarskiego kobiet SWD . Według niego stadion nie jest potrzebny tylko orlik i takie tam. To jest trolling nie redaktorstwo proszę Nowiny.
Panie prezesie Piwonski niech się Pan zastanowi z kim wywiady przeprowadza.
A Zbigniew H. niech dalej robi cudne fotki w Zabrzu i Rybniku a nam niech da spokój

~DerF (80.238. * .75) 18.12.2023 14:18

Prezes szczyci się kontaktem z kibicami, z tymi kibicami którzy przegonili wazystkich mających inne zdanie na temat działania klubu. Obecne środowisko związane z Odra to same miernoty które nie znaczą nic ani sporotowo, ani kibicowsko. Sami eksperci tylko do roboty rąk nie ma.

Don_C 11.12.2023 20:43
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Administrator nawet jakby rządził jeszcze kolejne 17 lat to nie będzie hali widowiskowo sportowej a stadion dalej będzie się rozlatywał. Marzeniem z tego co czytam jest też boisko treningowe. Przy tej władzy są same marzenia w czasach gdy MOSiRem rządzi kustosz pedagog kibic górnika.

~Zygmunt@S (185.135. * .178) 11.12.2023 20:41
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Przecież to jakiś ulep,z prawdziwą odra to za dużo wspólnego nie ma.Co rok to samo,przerzucanie winy na poprzednie władze,jak w polityce dno

luk 11.12.2023 18:13
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Obecna Odra Centrum nie była nie jest i nie będzie moim klubem , bo to co jest aktualnie to powrót Odry Centrum i jako kibic od 1989 prawdziwej Odry Wodzisław już na mecze nie chodzę . Żaden Ultras na ten syf nie pójdzie. a już za niedługo okręgówka wita . Tak was Kieca dostał

~vladislav1 (79.190. * .170) 11.12.2023 15:02

Dzisiejsza Odra to 5 poziom rozgrywkowy i przegrane z takimi potęgami jak Ornontowice, Łękawica, Landek czy Bełk. I Prezes się jeszcze dziwi, że nie ma chętnych na to badziewie ?