Wtorek, 18 czerwca 2019

imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy

RSS

Mistrzostwa Polski w pływaniu

25.03.2012 09:09 | 8 komentarzy | kozz
Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 08:53

24 marca o godz. 16.30 na pływalni Szkoły Mistrzostwa Sportowego nastąpiło oficjalne otwarcie Mistrzostw Polski.

Mistrzostwa Polski w pływaniu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na pływalni przy ul. Śląskiej konkurowali ze sobą gimnazjaliści, natomiast zawodnicy ze szkół podstawowych na basenie PWSZ przy ul. Słowackiego.

W uroczystości uczestniczyli m.in. przewodniczący Sejmiku Śląskiego, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciele Polskiego Związku Pływackiego, Mirosław Lenk - prezydent Miasta Raciborza, Adam Hajduk - starosta raciborski i inni. Podczas uroczystości Henryk Kretek w imieniu europosła prof. Jerzego Buzka zaprosił wiceprezesa PZP, Wojciecha Nazarkę do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, dla uczczenia 50 lat Jego pracy, która to rocznica przypada w tym roku. Zainaugurowano także Regionalne i Miejskie Dni Olimpijczyka - czego symbolem bylo zapalenie znicza olimpijskiego. Na zakończenie uroczystości Katarzyna Nawaryńska przeczytała apel do uczestników zawodów.

Dziesięcioro raciborzan i dwie sztafety mieszane zakwalifikowało się do finałów Mistrzostw Polski w pływaniu. Do dwudniowych mistrzostw zgłosiło się 15 klubów sportowych. W pierwszym dniu czempionatu konkurowało ze sobą 139 zawodniczek i zawodników. Z Raciborza do finałów awansowali: Katarzyna Nawaryńska, Magdalena Poznakowska (rezerwowa), Katarzyna Rogacz, Kamila Wiśniewska, Małgorzata Niedźwiedzka (rezerwowa), Krzysztof Tokarski, Kamil Gunia, Szymon Wawryca, Aleksandra Tomala i Szymon Czech. Do finału awansowały także dwie sztafety mieszane z raciborskiego Gimnazjum.

Niewątpliwym sukcesem w pierwszym dniu zawodów było zajęcie 1. miejsca przez K. Tokarskiego na dystansie 100 m stylem klasycznym i 3. miejsca stylem zmiennym na dystansie 200 m. Katarzyna Nawaryńska zajęła 2. miejsce stylem grzbietowym na dystansie 200 m. Również 2. miejsce zajęła Katarzyna Rogacz w konkurencji 200 m stylem grzbietowym.

Rok 2012 jest rokiem szczególnym dla sportu, a zwłaszcza dla pływaków. W tym roku Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu obchodzi swoje 35-lecie, w tym samym roku Polski Związek Pływacki obchodzi 90-lecie, natomiast Klub Olimpijski "Sokół ", którego prezesem jest Wojciech Nazarko, obchodzi swoje 25-lecie.

Dużym zaszczytem dla nas jest to, że do Raciborza zjeżdża młodzież z całej Polski po to, by  rywalizować z sobą na najwyższym poziomie" - powiedziała Ewa Lewandowska pełniąca funkcję naczelnika mistrzostw na pływalni SMS, jednocześnie wicedyrektor ds. sportu SMS i przewodnicząca Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji Sejmiku Śląskiego. 

W inauguracji Mistrzostw uczestniczyli m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Andrzej Gościniak, prezes Polskiego Związku Pływackiego Krzysztof Usielski.

- Bardzo się cieszymy, że szef rady, która decyduje później o finansach szkoły odwiedza nas na zawodach - powiedział dyrektor ZSO MS w Raciborzu,  Arkadiusz Tylka pierwszego dnia zawodów podczas prezentowania zaproszonych gości.

W drugim dniu zmagań w pływaniu Katarzyna Nawaryńska (GMS Racibórz) zdobyła srebrny medal na dystansie 100 m stylem grzbietowym, natomiast sztafeta dziewcząt w składzie K. Rogacz, A. Tomala, M. Niedźwiedzka i K. Nawaryńska (GMS 1.1) wywalczyła medal brązowy z czasem 4:03.25 min.

Naczelnik Mistrzostw Polski, Ewa Lewandowska, w imieniu Marszałka Woj. Śląskiego, Adama Matusiewicza, wręczyła puchary najlepszym zawodnikom mistrzostw . W kategorii dziewcząt 13 - 16 lat puchar otrzymała Agata Magner ZSO MS z Krakowa z wynikiem 727 pkt i 2:13.61 min. stylem grzbietowym. W kategorii chłopców 13 - 16 lat puchar wywalczył Filip Krogulski GMS z Oświęcimia na dystansie 100 m stylem grzbietowym osiągając 681 pkt i czasem 55.60 min.

Puchar KO "Sokół" za zajęcie 1. miejsca w sztafecie 4 x 100 m stylem dowolnym otrzymała drużyna z GMS Oświęcim 1 w składzie: D. Fermel, F. Krogulski, B. Konieczny i W. Wojdak z wynikiem 3:33.01 i 637 pkt.

Kończąc zawody prezes KO Sokół i wiceprezes PZP Wojciech Nazarko oraz naczelnik zawodów Ewa Lewandowska podziękowali zawodnikom za dostarczenie wielu emocji, sędziom za sprawne przeprowadzenie zawodów, organizatorom oraz publiczności za tak świetne dopingowanie swoich faworytów. - Mam nadzieję - mówiła E. Lewandowska - że spotkamy się na następnych zawodach w Raciborzu już za rok.

Sędzia główny mistrzostw z Gdańska, Bogumiła Cetler-Szmidt w swojej opinii powiedziała m.in., że zawody zorganizowano profesjonalnie, wystrój pływalni doskonały. Zadbano o akcenty historyczne i olimpijskie np. zorganizowano uroczystą inaugurację Dni Olimpijczyka, 25-lecie KO Sokół w Raciborzu. Sędzia bardzo wysoko oceniła pracę organizatorów za włożony wielki trud i serce. Takie zawody są wizytówką - powiedziała B. Cetler-Szmidt - i promocją Raciborza. W swoim imieniu i pozostałych sędziów podziękowała za sprawne przeprowadzenie ogólnopolskiej imprezy.

Wszystkie wyniki zmagań sportowców na Mistrzostwach Polski w pływaniu w Raciborzu są umieszczone na stronie http://omegatiming.pl//ZSO MS/

Ludzie:

Adam Hajduk

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski

Ewa Lewandowska

Ewa Lewandowska

Radna powiatowa, członek zarządu powiatu raciborskiego, była Radna Sejmiku Województwa Śląskiego.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.