Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Powrót po latach

KS Stal Kuźnia Raciborska wraca po sześciu latach do klasy okręgowej. Trener Zdzisław Marszolik stawia przed sobą trzy cele: utrzymać się w lidze, grać fajną piłkę dla oka oraz wprowadzać młodych miejscowych piłkarzy do składu.

Powrót po latach
Norbert Grzegorz zrezygnował z gry w Kuźni. Zawodnik chce podjąć studia w wielkopolsce i grać w jednym z tamtejszych klubów. Na zdjęciu z prezesami Stali Janem Filasem (z lewej) i Ryszardem Węglarzem (z prawej).

Przygoda z „okręgówką” dla kibiców i piłkarzy z Kuźni Raciborskiej zakończyła się w sezonie 2005/06. Wtedy podopieczni Leszka Jędraszczyka zajęli 15. miejsce w szesnastozespołowej tabeli klasy okręgowej gromadząc 28 punktów na koncie. Było to o punkt za mało. Aby się utrzymać wystarczyło wygrać wyjazdowy mecz XXX kolejki z Naprzodem Zawada. Stało się inaczej, Kuźnia tamto spotkanie zremisowała 5:5, a Płomień Połomia wygrał pewnie z Krzanowicami 6:0, co pozwoliło klubowi z Połomi zgromadzić taką samą liczbę punktów co zespołowi z Kuźni (28 punktów). O spadku kuźniańskiej drużyny zdecydowały bezpośrednie pojedynki z drużyną Płomienia. Jesienią piłkarze z Kuźni Raciborskiej wygrali na wyjeździe 2:0, jednak na wiosnę polegli na swoim stadionie aż 6:2 i to Połomia mogła się poszczycić korzystniejszym bilansem bramek w dwumeczu.

„Okręgówka” to nie żarty

Od spadku minęło sześć lat, drużyny prowadzone przez Mariusza Marcinkowskiego, Ryszarda Ochalskiego, Mieczysława Krawca i Zdzisława Marszolika nie potrafiły wrócić na poziom klasy okręgowej „błąkając się” po raciborskiej A i B klasie. Ten ostatni dokonał tego w drugim swoim sezonie. Marszolik prowadzi zespół z Kuźni Raciborskiej od dwóch lat. W sezonie 2010/11 podopieczni Zdzisława Marszolika byli bliscy awansu. Wówczas Stal zajęła trzecie miejsce w tabeli raciborskiej A klasy – pierwsze, nie dające awansu. W sezonie 2011/12 udało się zająć drugie miejsce, punkt za GKS Dąb Gaszowice, które umożliwiło awans do „okręgówki”. – Chcieliśmy awansować i to zrobiliśmy, ale liczyłem, że sezon wyjdzie nam jeszcze lepiej. Jednak wiele utrudniały nam kontuzje na kluczowych pozycjach. Mimo wszystko chłopcy dali radę – powiedział Zdzisław Marszolik, trener KS Stal Kuźnia Raciborska. Jak zaznacza trener, wiele trzeba poprawić, aby skutecznie grać w klasie okręgowej. – Powinniśmy poprawić grę z tyłu, bo za dużo goli traciliśmy. Z przodu musimy wykorzystywać więcej sytuacji. W „okręgówce” już tak łatwo nie będzie. Na pewno przygotowanie motoryczne w okręgówce musi być dużo większe niż w A klasie. Teraz już nie będzie tak, że graliśmy jeden mecz z mocnym rywalem, a potem 3 albo 4 ze słabszym. W okręgówce są już sami mocni przeciwnicy. W każdym meczu trzeba będzie walczyć do końca – stwierdził trener Marszolik.

Odchodzi strzelec wyborowy

Piłkarze Stali treningi do nowego sezonu rozpoczęli 10 lipca. Zawodnicy trenują cztery razy w tygodniu, a w weekend rozgrywają sparing. W ten sposób przygotowania zaplanowane zostały na trzy tygodnie. Sparingpartnerami kuźnian był Rymer Rybnik (wygrana 5:0) i będą ekipy Naprzodu Borucin i Górnika Radlin. W kadrze dojdzie do kilku zmian. Szeregi kuźniańskiej ekipy opuszcza Norbert Grzegorz, najlepszy strzelec drużyny w minionym sezonie. Zawodnik zdobył 20 goli grając w linii pomocy. – Potrzebowałbym paru doświadczonych zawodników, ale mamy mankament z młodzieżowcami. W kadrze w zasadzie jest jeden młodzieżowiec, a więc chętnie widzę młodzieżowców na treningu. Chciałbym mieć czterech młodzieżowców i czterech juniorów cały czas w kadrze, których przygotowywałbym do gry od rundy wiosennej, a być może jeszcze skorzystałbym z nich jesienią. Jeśli chodzi o młodzieżowców, to już paru mam na oku i są to konkretni zawodnicy. Co do Norberta to był to jeden z lepszych zawodników, ale wciąż ma ogromne rezerwy w sobie. Środek rundy wiosennej miał słaby, a strzelił najwięcej bramek z nas wszystkich. Więc jak ktoś słabo gra i jest najlepszym zawodnikiem to świadczy o tym, że jest wiele do poprawy. Życzę mu, aby trener jakiego będzie miał, wykrzesał z niego jeszcze więcej. Był to czołowy zawodnik, więc na pewno będzie go brakowało. Norbert dużo grał, dużo trenował i zrobił wielki postęp, zatem m.in. od niego zaczynałem układanie składu – powiedział Marszolik.

Powtórka sprzed sezonu

W minionym sezonie z drugiego miejsca w A klasie podokręgu Racibórz awansowały Górki Śląskie i po jednym sezonie spadły, co zatem zrobić, aby nie powtórzyć tego scenariusza? – Myślę, że jeśli trzon drużyny zostanie, to się to nie powtórzy. Będziemy robić wszystko, aby wypaść lepiej niż Górki – podkreślił szkoleniowiec Stali. W okręgówce są drużyny, które mają problemy z naborem, ze składem, ale są też takie, które mają zawodników z trzeciej i czwartej ligi, więc jest już całkiem inny poziom niż w A klasie. – Na pewno kadra musi być dużo liczniejsza niż w A klasie. W końcówce sezonu brakowało kilku chłopaków do gry. Na okręgówkę chciałbym mieć 16 seniorów, 4 młodzieżowców i 4 juniorów – wyliczył trener Marszolik.

Nowy stadion

W 2009 roku Kuźnia Raciborska starała się o środki unijne na modernizację stadionu. Znalazła się wówczas na głębokiej liście rezerwowej. W lipcu do Urzędu Miasta w Kuźni przyszło zapytanie czy nadal gmina jest zainteresowana unowocześnieniem stadionu. – Decyzja Urzędu Marszałkowskiego była zaskoczeniem, bo już trzy lata minęły od czasu kiedy się staraliśmy. Samorządy są teraz w trudniejszej sytuacji, więc niektóre gminy zrezygnowały z realizacji projektu, a my chcemy go wciąż zrealizować, skoro nadarzyła się ku temu okazja. Nasz stadion jest bardzo ładny, ma dobre warunki lokalizacyjne i przy doposażeniu daje szansę na powstanie bardzo fajnego obiektu sportowego na miarę naszego miasta, możliwości, poziomu gry zawodników – stwierdziła burmistrz Serafin. Przed władzami Kuźni wciąż czeka wiele pracy. – Do końca 2012 roku chcemy zakończyć projekt budowlany i podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim oraz przystąpienie do formalnych działań, aby mieć pozwolenie na budowę. Realizacja rzeczowa nastąpi w przyszłym roku. Modernizacja kosztować będzie około 950 tysięcy złotych (dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego w 85%, środki gminne 15%). W umowie będą podane m.in. terminy na wykonanie tej inwestycji – wyjaśniła burmistrz gminy Kuźnia Raciborska. Czy myśl o tym, że w Kuźni na stadionie powieje świeżością zmienia szanse Stali w „okręgówce”? – Myślę, że dla młodzieży, która będzie przychodzić tutaj trenować, to może być mobilizacja. My, starsi gramy dla siebie, bo jest fajna ekipa i to czy będzie jedna trybuna więcej czy mniej, to nie ma większego znaczenia. Oczywiście lepiej się pracuje w estetycznych warunkach. Na pewno dla kibiców będzie to spore udogodnienie. I będzie ich więcej przybywać na nasz stadion. Dla nas, zawodników najważniejsza jest murawa, która jest bardzo dobra, a modyfikacja obiektu oczywiście się przyda. Nowocześniejszy stadion to większe możliwości. Hala sportowa też jest już gotowa, więc zimą nie będzie problemu z treningami, a warunki tutaj stworzone są bardzo dobre – powiedział Marszolik.

Założenie mocno liftingujące

– Umowa w sprawie modernizacji obiektu nie jest jeszcze podpisana, ale jest informacja, że projekt „liftingu” stadionu Kuźni Raciborskiej został zatwierdzony do realizacji – poinformowała Rita Serafin. W 2009 roku do programu funkcjonalno-użytkowego gmina musiała napisać co zamierza zmodernizować na stadionie, bo w ciemno nikt by pieniędzy nie dał. – Kwota zostanie przeznaczona na: naprawienie fragmentów płyty głównej, ogrodzenie głównego boiska, stanowiska dla rezerwowych zawodników, płytę boczną i do niej oświetlenie, a także odnowienie i rekonstrukcję trybun z zadaszeniem oraz dobudowanie toalet dla publiczności. Zaplanowane jest też stanowisko komentatorskie, a zatem nie tylko imprezy sportowe będzie można ogranizować, ale też masowe. Nasz projekt zakładał także odnowienie budynku głównego, ale przez ostatnie trzy lata udało nam się go już wyremontować i pieniądze, które miały być przeznaczone na szatnie oraz budynek zostaną zagospodarowane inaczej, np. odnowienie ogrodzenia stadionu – wyliczyła burmistrz Serafin.

Maciej Kozina

 

 

Ludzie

Rita Serafin

Była burmistrz Kuźni Raciborskiej, od maja 2014 r. do stycznia 2018 r. sekretarz Urzędu Miejskiego w Krzanowicach.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~kuznia city (88.66. * .240) 21.08.2012 15:35

Norbi sasiedzie,trzymaj sie

~1948 (83.10. * .198) 20.07.2012 22:44

tylko Górnik Zabrze!