Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zapach palonej gumy, adrenalina i niesamowite emocje w Wodzisławiu [foto]

 

W sobotę i niedzielę w Wodzisławiu odbyła się III runda tegorocznego Drift Open, czyli zawodów w coraz popularniejszym i niezwykle widowiskowym driftingu.

 

Zapach palonej gumy, adrenalina i niesamowite emocje w Wodzisławiu [foto]

 

Do Wodzisławia przyjechało 73 kierowców z całego kraju. Park samochodowy został umiejscowiony na placu przy dawnej KWK 1 Maja. Tam można było szczegółowo przyjrzeć się monstrom przystosowanym do driftingu. Królowały BMW, było też kilka „japończyków”. Z seryjnymi modelami te auta oczywiście miały niewiele wspólnego. Maksymalnie odchudzone, wyposażone w specjalne zawieszenie, klatki bezpieczeństwa, oraz uzbrojone w potężne silniki o mocy od 300 do nawet 700 KM. Siłą rzeczy niejednemu widzowi adrenalina szybowała w górę. Do tego zapach palonej gumy... Nic więc dziwnego, że trasa zawodów przeżywała prawdziwe oblężenie. A ta była niezwykła. Rozgrywane od trzech lat zawody Drift Open po raz pierwszy rozegrane zostały na torze ulicznym, przebiegającym drogą publiczną. Trasa została wytyczona ulicą Czarneckiego, między skrzyżowaniami z ulicą Batalionów Chłopskich a Odrodzenia. Naturalnie na czas zawodów została ona zamknięta. Odcinek, w którym kierowcy musieli zmierzyć się z trzema łukami gwarantował spore emocje. Nie tylko widzom i zawodnikom, ale również właścicielom przylegających do trasy posesji. - Trasa okazała się bardzo wymagająca pod względem technicznym. Nawet zawodowcy mieli z nią problemy – przyznawali organizatorzy. Dlatego w pierwszym, eliminacyjnym dniu zawodów doszło do kilku kraks. Najpoważniejsza sobotnia zakończyła się na płocie jednej z posesji. Policja od razu przerwała kwalifikacje. Pod znakiem zapytania stanął drugi dzień zawodów. Ostatecznie jednak je dokończono, tyle że w skróconej formie. Zamiast 32 zawodników o wygraną walczyło 16 najlepszych uczestników kwalifikacji, co spotkało się z wyrazami dezaprobaty częśći zawodników. Niektórzy zrezygnowali z udziału w zawodach i pojechali potrenować na plac w bazie na Kolonii Fryderyk, dzierżawiony przez firmę Alpine. Ostatecznie wygrał Grzegorz Hypki, przed Adrianem Pękalą i Marcinem Mospinkiem. Szczegółowe wyniki wkrótce dostępne będą na stronie www.drift-open.pl. W organizację zawodów włączyła się Izba Gospodarcza w Wodzisławiu, oraz Urząd Miasta w Wodzisławiu. Zawody zabezpieczała wodzisławska policja, wraz ze strażą miejską i strażakami.

 

Co to takiego drifting?

Generalnie w driftingu chodzi o to by wyznaczoną trasę przejechać w kontrolowanym poślizgu. Podczas eliminacji, gdzie każdy zawodnik pokonuje trasę trzykrotnie sędziowie przyznają punkty za prędkość przejazdu, kąt wychylenia auta, linię przejazdu, widowiskowość. Maksymalnie można dostać 100 punktów, co zdarza się jednak niezwykle rzadko. Sposób punktacji jest subiektywny, podobnie jak np. w łyżwiarstwie figurowym. Dlatego zawody w Wodzisławiu oceniali sędziowie z zagranicy Faruk Kugay oraz James Hudson. W niedzielnej rundzie finałowej kierowcy rywalizowali parami, na zasadzie uciekający/goniący. W każdej parze rozgrywane były dwa przejazdy punktowane. Jako pierwszy na czoło wychodził kierowca, który uzyskał wyższy wynik w kwalifikacjach. Zadaniem drugiego zawodnika było gonienie, czyli naśladowanie w jak najdokładniejszy sposób jazdy pierwszego kierowcy przy jak najmniejszym dystansie. W każdym przejeździe sędziowie rozdzielali między zawodników pulę 10 punktów. Zwycięzcy awansowali zgodnie z systemem pucharowym, aż do finału. W przypadku remisu przeprowadzana była dogrywka.

 

(art)

 

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Miranda (188.137. * .120) 08.08.2012 16:52

cichy wielbiciel Julio tzn Romeoo

~julia miranda (91.204. * .39) 07.08.2012 21:45
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

dzieki za pozdrowienia i pozdrawiam rowniez dla sprostowanie nie miriany tylko mirandy do ktorej serdecznie zapraszam a kto pozdrawial/?

~bejj (88.208. * .140) 07.08.2012 13:02
oceniono 7 razy
-1
Zgłoś

też uważam że na alpinie na familokach więcej się działo i było ciekawiej niż tam ;]

~DO (83.238. * .153) 07.08.2012 11:28
oceniono 13 razy
5
Zgłoś

" jak na pierwsza organizowana impreze przez Ariela niema co mu wypluwac" prawdę mówiąc to Ariel niewielu tu organizował , raczej się lansował.

~Driftfansgorzyce (193.150. * .206) 06.08.2012 21:12
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Jedyny minus to trybuny .;// myslałem o trybunach ,nie podestach na 20 osób ale wiadomo jak na pierwsza organizowana impreze przez Ariela niema co mu wypluwac . Impreza była zajebista ;p ostro palili najlepiej to na Alpinie dali czadu . Szkoda ze impreza sie skonczyła chciał bym jeszcze zobaczyc tych ludzi bo sa zajebisci pozdrawiam organizatorow i powodzenia niech drifting rosnie w siłe na ziemiach Wodzisławskich;D

~Vertigo (83.30. * .207) 06.08.2012 15:10
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Jak można robić zdjęcia tak usraną w brudzie i pyłkach matrycą? Do tego Faruk legendą? Olaboga.

~Normalny (80.238. * .48) 06.08.2012 15:08
oceniono 12 razy
10
Zgłoś

Jak komuś nie podobała się organizacja to proponuję samodzielnie zorganizować cokolwiek :):)

~********** (188.137. * .120) 06.08.2012 14:38
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

pozdro dla Juli lejącej piwko pod Mirjaną ;)

~erdo (78.31. * .194) 06.08.2012 12:19
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

w Kolonii Fryderyk był trening, dużo lepszy widok niż na Wilchwach

~Ten niżej (83.5. * .74) 06.08.2012 07:20
oceniono 11 razy
7
Zgłoś

O troll kolejny. Mnożą się na potęgę czy jak?

~Podpisz się... (83.144. * .18) 06.08.2012 07:06
oceniono 29 razy
-23
Zgłoś

Wieś spiewa i tańczy ? Reggeae ryczy nocą i smrodzenie w hałasie to wszystko na co stac dziś remizę i sołtysa.Myślałem,ze nie macie rozrywek niższych niz oglądanie Odry, ale jest jeszcze piwo na rynku i to tyle wybujałego życia w martwym mieście, w którym podobno nauczycielaki zgarniają połowę budżetu samorządowego.

~elek (87.205. * .62) 05.08.2012 23:15
oceniono 10 razy
4
Zgłoś

zawody i fajne ale wiecej i ciekawiej było na koloni fryderyk w gorzyczkach

Przemek051195 05.08.2012 22:18
oceniono 10 razy
0
Zgłoś

Co do rozmieszczenia widzów, "trybunów" które miały być, PORAŻKA! Totalne dno jeśli chodzi o rozmieszczenie barierek, zawiodłem się na organizacji!

~f31m23 (87.204. * .69) 05.08.2012 21:34
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

wszystko super...szkoda tylko, że zawiodła reklama i marketing imprezy. Jak to jest, że chwalimy się prezydentem i kilkoma innymi panami a nie tym co trzeba i czym można się pochwalić. Widowisko super!