Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dawne Europejskie Sztuki Walki to wspaniały sposób na rekreację

Z Adamem Markiem ze stowarzyszenia Feder rozmawiamy m.in. o średniowiecznych i renesansowych sztukach walki, porównaniach do bractwa rycerskiego oraz sekcji szermierki historycznej, która od niespełna pół roku działa w Rybniku.

Dawne Europejskie Sztuki Walki to wspaniały sposób na rekreację

Kuba Pochwyt: Wraz z grupą pasjonatów tworzycie Stowarzyszenie Dawnych Europejskich Sztuk Walki Feder. Czym dokładnie się zajmujecie?

Adam Marek: Głównym zadaniem Polskiej Federacji Dawnych Europejskich Sztuk Walki Feder jest rekonstrukcja Dawnych Europejskich Sztuk Walki (DESW) i ich popularyzacja wśród społeczeństwa. Praca na rzecz DESW wyraża się poprzez treningi, udział w zawodach, pokazach, prezentacjach, lecz nie tylko. W naszych szeregach mamy osoby będące raczej naukowcami niż sportowcami. Swoją pracę skupiają na wyszukiwaniu, transkrypcji, transliteracji i tłumaczeniu traktatów szermierczych. DESW można traktować także jako wspaniały sposób na rekreację.

Ktoś nie znający tematu może skojarzyć was z bractwem rycerskim, którym jednak nie jesteście. Czym zatem różnicie się od bractw?

Główną różnicą jest to, że bractwa rycerskie zajmują się odtwarzaniem kultury materialnej i niematerialnej okresu, którego rekonstrukcją się zajmują. Tak więc jest tu dbałość o prawdę historyczną w zakresie ubioru, uzbrojenia, stylu życia itp. Natomiast członkowie federacji dążą do wiernego historycznie otworzenia zasad walki bronią białą i wręcz. Nasza praca opiera się na rekonstrukcji opisanych w średniowiecznych i renesansowych traktatach szermierczych zasad walki spisanych przez takich mistrzów jak Hanko Döbringer, Joachim Meyer, Johannes Leckuchner, Fiore dei Liberi, Otto Żyd i wielu innych. W spektrum naszego zainteresowania jest rekonstrukcja walki długim mieczem, kordem, włócznią, puginałem oraz walki wręcz. Trenujemy wszystkie opisane w traktatach techniki combat stosowane w walce bez zbroi. Do walk używamy replik historycznej broni treningowej, pozwalającej na cięcia, pchnięcia i uderzenia. Członkowie bractw rycerski niejednokrotnie uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez grupy treningowe DESW zrzeszone w ramach Federacji i nie tylko.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby wstąpić w wasze szeregi?

Głównym warunkiem to chęć poznania tradycji szermierczej Europy. Osoby zajmujące się rekonstrukcją Dawnych Europejskich Sztuk Walki nie muszą być koniecznie członkami Federa. Tak naprawdę członkami federacji zostają osoby trenujące już DESW, bądź działające na rzecz ich rozwoju w Polsce. Formalnie potrzebna jest rekomendacja dwóch członków zarządu Federacji. Rekomendacji takiej udzielamy osobom, u których widzimy zaangażowanie w pracy na rzecz DESW. Członkowie mający prawo głosu w strukturach Federacji mają wpływ na kierunek jej rozwoju. Jednakże należy tu podkreślić, że nie jest to jedyna możliwość pracy na rzecz DESW. W Polsce działają również inne grupy, których członkowie nie należą do Federacji, ale ich wkład w rozwój DESW jest bardzo duży.

Jaki sprzęt potrzebny jest do uprawiania dyscyplin, którymi się zajmujecie?

Na początek wystarczy strój sportowy. Przydaje się też drewniany miecz treningowy, tzw. waster. Oczywiście myśląc o czynnym braniu udziału w zawodach trzeba kompletować strój, który zabezpiecza nas przed urazami, a więc maska szermiercza, przeszywanica, rękawice oraz ochraniacze zakładane na przedramiona, golenia i łokcie.

Jak często i w jakich miejscach trenujecie?

Intensywność treningu zależna jest od zamierzonych efektów. Jeżeli trenujemy dla rekreacji wystarczy trening „z doskoku”, gdzie uczymy się podstawowych technik oraz późniejsza praca w domu nad ich doskonaleniem. Gdy jednak chcemy osiągnąć sukcesy w sporcie, jakim są DESW konieczny jest trening przynajmniej raz w tygodniu. Grupy treningowe rozsiane są po całej Polsce. Najbliżej nas to Rybnik i Gliwice. Informację o grupach treningowych DESW można znaleźć na stronach internetowych Polskiej Federacji Dawnych Europejskich Sztuk Walki oraz Stowarzyszenia na rzecz DESW ARMA.

Skąd bierzecie „zasady” walk?

Jak powiedziałem wcześniej zasady walki opisane są w traktatach szermierczych. Są tam zapisane rozwiązania taktyczne stosowane w walce białą bronią czy też wręcz. Na potrzeby zawodów Polska Federacja DESW ustaliła regulaminy określające zasady ich rozgrywania.

Sport, którym się zajmujecie, wygląda na dość urazowy. Czy rzeczywiście jest mocno kontuzjogenny?

Nie bardziej niż inne sporty takie jak piłka nożna, siatkówka, boks czy szermierka. Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, a więc stosowaniu odpowiednich ochraniaczy, których używania w trakcie treningów i zawodów wymaga Federacja, kontuzje ograniczają się do obtarć i siniaków. Oczywiście nie można tu wykluczyć skręceń i zwichnięć, które jednak wynikają nie z samej walki, a z nieodpowiedniego rozgrzania zawodnika przed zajęciami.

Zdarzają się również złamania paliczków palców, jednakże wszystkie odnotowane dotychczas takie kontuzje wynikły ze stosowania tzw. samoróbek ochraniaczy.

Od kliku lat organizujecie w Rybniku Śląskie Konfrontacje Utraconych Nauk Kunsztu Szermierczego. Co to za impreza?

Konfrontacje od pięciu lat organizowane są z ramienia Federacji przez Stowarzyszenie Dawnych Europejskich Sztuk Walki VECTIR. Jest to międzynarodowa impreza mająca na celu popularyzację DESW. W jej trakcie przeprowadzane są warsztaty, wykłady oraz zawody w kategorii długiego miecza, korda, indywidualnego praktycznego ścinania na czas i zapasów historycznych, co pozwala na wymianę doświadczeń i interpretacji rekonstruowanych technik walki. W tym roku ŚKUNKS odbędzie się w dniach 24-26 maja na terenie Fundacji Elektrowni Rybnik oraz na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku. Przewidziany jest również pokaz DESW na rynku w Rybniku, który przeprowadzą zawodnicy z grupy treningowej ARMA Bielsko-Biała. Mamy potwierdzony już udział zawodników z Czech, Węgier, Słowacji, Włoch i Nowej Zelandii. Spodziewamy się również gości ze Szwecji oraz Austrii. Oczywiście udział wezmą także zawodnicy z całej Polski.

Od jakiegoś czasu dawne europejskie sztuki walki można trenować w Rybniku, w ośrodku Bushido. Powiedz coś więcej na ten temat.

Tak. Od listopada 2012 roku w Integracyjnym Klubie Sportowym BUSHIDO, przy sekcji szermierki została utworzona grupa szermierki historycznej. Na zajęciach trenujemy techniki walki długim mieczem. Obecnie na zajęcia uczęszcza stale około 11 osób. Zajęcia prowadzą instruktorzy szermierki ze Stowarzyszenia DESW VECTIR w Gliwicach – pani Anna Stępień oraz pan Piotr Suszka. Treningi odbywają się na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 1 w Rybniku przy ul. Chrobrego. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].