Piątek, 24 września 2021

imieniny: Gerarda, Teodora, Hermana

RSS

Rodzina olimpijska w Arenie Rafako

20.04.2013 14:12 | 0 komentarzy | ma.w

Uroczysta inauguracja Centralnych Obchodów Dni Olimpijczyka odbyła się w obiekcie przy ul. Łąkowej. TG Sokół, magistrat i starostwo podjęli sławy sportu.

Rodzina olimpijska w Arenie Rafako
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Impreza rozpoczęła się po godz. 11.00. Trybuny wypełniła głównie młodzież raciborskich szkół i klubów sportowych. Z oficjeli pojawili się m.in. wiceminister Adam Zdziebło i poseł Henryk Siedlaczek, licznie zgłosili się raciborskie "Sokoły".

W gronie zaproszonych sławnych sportowców znaleźli się przede wszystkim starsi uczestnicy Olimpiad - z Monachium, Montrealu i Moskwy. "Najmłodsi" to reprezentanci Polski w Sydney w 2000 roku i Atenach w 2004 roku. Zaproszenie przyjęła m.in. lekkoatletka Grażyna Rabszyn (trzykrotna olimpijka) i szermierz Marian Sypniewski (również trzykrotnie brał udział w IO), uhonorowano zapaśnika Ryszarda Wolnego pięciokrotnego uczestnika najważniejszej imprezy sportowej globu. Obecni byli też m.in. Jerzy Kraska, Renata Mauer – Różańska,Lesław Ćmikiewicz, Leszek Swornowski, Artur Michalkiewicz, Mirosław Małek, Janusz Trzepizur, Hubert Kostka, Adam Krzesińki.

Mowę na rozpoczęcie święta uczestników igrzysk wygłosił Andrzej Kraśnicki prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Cieszył się, że Racibórz dołączył do rodziny olimpijskiej, podkreślał znaczącą dla sportu polskiego rolę miejscowej ZSOMS jako kuźni talentów. Podziękowania otrzymał od niego Wojciech Nazarko, o którym przedstawiciel PKOl powiedział, że Centralnych Dni.. nie byłoby w Raciborzu bez niego.

Specjalną prezentację olimpijską przygotowało dla zgromadzonych w Arenie Rafako stowarzyszenie Źródło i jego grupy taneczne.

W programie pobytu sław sportu na ziemi raciborskiej przewidziano m.in. zwiedzanie miasta i Zamku Piastowskiego. Wcześniej olimpijczycy spotkali się z młodzieżą szkolną, której opowiadali o swoich sukcesach i kulisach kariery sportowej.

 

 

Ludzie:

Adam Hajduk

Adam Hajduk

inspektor ds. inwestycji w gminie Rudnik, były Starosta Raciborski

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.