Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
JUNIORZY i TRAMPKARZE – wyniki, tabele i zapowiedzi 

Drużyny młodzieżowe nie zwalniają tempa bieżących rozgrywek. Rywalizacja w kilku grupach na półmetku rundy wiosennej jest bardzo ciekawa, ponieważ czołowe zespoły nie odpuszczają i toczą zaciętą walkę o każdy mistrzowski punkt. Zapraszamy do lektury.

W Rybniku łucznicy rozegrali towarzyski turniej 3D. Gospodarzem był Górnośląski Hajmat [ZDJECIA] 

Turniej 3D dla pasjonatów łucznictwa rozegrano w Rybniku, na terenie Górnośląskiego Hajmatu - Rybnickiego Stowarzyszenia Łuczniczego. 

Wzruszający i sportowy. Taki był I Memoriał im. asp. Michała Kędzierskiego w Raciborzu [ZDJĘCIA] 

Początek maja w Raciborzu zaczął się niezwykle aktywnie. Odbył się 1. Memoriał im. asp. Michała Kędzierskiego, który przyniósł szereg atrakcji dla wszystkich miłośników sportu i rekreacji.

Gold Team Tygrys z sukcesami. Przywieźli medale i puchary z Wiednia [ZDJĘCIA] 

W ostatnim czasie zawodnicy klubu Gold Team Tygrys zdobyli kolejne stopnie uczniowskie Polskiego Związku Kickboxingu. - Intensywne treningi pozwalają nam startować w kolejnych zawodach w formule K1. W naszym klubie mamy dwóch mistrzów Śląska,...

Kto, z kim, kiedy? Piłkarskie ZAPOWIEDZI na 03/06.05.2024 

Dopiero co opadły emocje z ostatnich pojedynków, a przed nami kolejna seria ligowych spotkań. Zespoły przodujące będą miały okazję wzbogacić swój dorobek, choć na drugim biegunie nikt nie odpuszcza, bo każda zdobycz jest bardzo cenna....

Remis w derbach 4 ligi. ROW 1964 Rybnik i Odra Wodzisław dzielą się punktami [ZDJĘCIA] 

Wzbudzający emocje derbowy mecz pomiędzy ROW-em Rybnik a Odrą Wodzisław zakończył się remisem 1:1.

Piłkarska majówka – sprawdź wyniki z 01.05.2024 

W pierwszym dniu „majówki” odbyło się sporo ciekawych spotkań. Po kolejne ligowe punkty na boiska wybiegły drużyny z niższych klas rozgrywkowych oraz kilku grup młodzieżowych. Zapraszamy do lektury.

Kibice nie zawiedli. INNPRO ROW Rybnik kontra Texom Stal Rzeszów [ZDJĘCIA] 

W drugiej rundzie Metalkas 2. Ekstraligi INNPRO ROW Rybnik podejmował u siebie ekipę Texom Stal Rzeszów.

Kto, z kim, kiedy? Piłkarskie ZAPOWIEDZI na 01.05.2024 

Sympatycy futbolu zacierają ręce, bo w pierwszym dniu „majówki” będą mieli okazję zobaczyć kilka ciekawych spotkań. W środę rozegranych zostanie 46 kolejnych meczy, których stawką są bardzo ważne punkty. Zapraszamy do lektury.

Wartko! Z Jejkowic do Gaszowic. Relacja z biegu ulicznego [ZDJĘCIA] 

Biegacze mieli do pokonania dystans 10 km. Polecamy zdjęcia z biegu autorstwa Daniela Wojaczka.

Ludwik Piechoczek

ur. 13.04.1889, zm. 08.01.1941

Ludwik Piechoczek urodził się 13 kwietnia 1889 r. w Jastrzębiu Górnym jako syn Jana i Jadwigi z domu Tyman. Ukończył ośmioklasową szkołę powszechną oraz trzymiesięczny kurs przygotowujący do pracy w administracji publicznej. Pracował jako górnik w kopalni Donnersmarck w Chwałowicach, udzielając się jednocześnie w organizacjach kulturalno-oświatowych. Należał do ruchu „Eleusis”, do którego został wciągnięty przez Maksymiliana Basistę. Ruch przygotowywał na Śląsku przyszłych działaczy polskiego ruchu narodowego.

W latach 1911 – 1913 służył w armii pruskiej. Po wybuchu I wojny światowej został ponownie powołany do wojska. Walczył na froncie zachodnim m.in. nad Marną i Sommą. Ranny w 1916 r., w listopadzie 1917 roku został zwolniony ze służby wojskowej. W 1918 r. znalazł się w Rybniku, gdzie był jednym z organizatorów Rady Ludowej oraz analogicznych rad w powiecie. Współuczestniczył w zakładaniu Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska w powiecie rybnickim, której był członkiem od 1919 r.

Uczestniczył w powstaniach śląskich. W dwóch pierwszych pełnił funkcję dowódcy II batalionu w 2 pułku Strzelców Rybnickich. W okresie plebiscytu brał udział w kampanii plebiscytowej oraz organizował wiece narodowe. Pełnił także funkcję zastępcy komisarza plebiscytowego. W III powstaniu był w dowództwie Grupy „Południe”. Szczególnie zasłużył się w dniach bitwy pod Olzą, gdzie zorganizował rozproszone jednostki powstańcze i poprowadził je do zwycięskiego kontrataku. Trzon tych jednostek tworzyli powstańcy z Ziemi Wodzisławskiej. Posiadał stopień podporucznika wojsk powstańczych. Po trzecim powstaniu został przewodniczącym komisji ds. likwidacyjnych trzeciego powstania na okręg rybnicki. Od 1922 był właścicielem hurtowni w Rybniku. Posiadał koncesję w zakresie wyrobów spirytusowych, tytoniu i zapałek.

W 1924 roku został prezesem Zarządu Powiatowego Związku Powstańców Śląskich i piastował to stanowisko aż do wybuchu II wojny światowej. Był przewodniczącym Rady Okręgowej Związków Zawodowych w Katowicach oraz wiceprzewodniczącym ZG Związku Zawodowego Robotników Przemysłu Górniczego. Związany był z Narodowo-Chrześcijańskim Stronnictwem Pracy i Obozem Zjednoczenia Narodowego. Był posłem II i III kadencji Sejmu Śląskiego, a w latach 1935 – 1938 posłem na Sejm Rzeczypospolitej IV kadencji. Pracował wówczas w komisjach przemysłowo-handlowej oraz skarbowej. W 1938 r. bez powodzenia ubiegał się o mandat senatora. W 1934 roku wydał w Rybniku broszurę pt. „Powiat rybnicki w czasie powstań śląskich”. Przed wybuchem II wojny światowej, współpracował z Wojskiem Polskim i Strażą Graniczną nad zorganizowaniem Obrony Narodowej w powiecie rybnickim, w skład którego wchodziła wówczas Ziemia Wodzisławska.

W dniu wybuchu wojny udał się na wschód, skąd powrócił późną jesienią, zatrzymując się u siostry w Jastrzębiu. Tam też został aresztowany przez gestapo 22 października 1940 roku i przewieziony do aresztu w Rybniku, a stamtąd 8 grudnia 1940 roku do KL Auschwitz. Bohaterski powstaniec zginął tam 8 stycznia 1941 roku.

W 1918 r. poślubił Jadwigę z domu Mur, z którą miał dwie córki: Wandę i Jolantę, oraz syna Stanisława, który zginął w 1942 r. rozstrzelany przez Niemców koło Krakowa.

Został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Niepodległości oraz Krzyżem na Śląskiej Wstędze Waleczności i Zasługi. Jego nazwisko znajduje się na tablicy pamiątkowej umieszczonej w głównym holu gmachu Sejmu. Tablica ta upamiętnia przedwojennych posłów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Artur Marcisz