Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wodzisław Śląski stawia na szachy

W dniu 27.08.2019 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Prezydentem Miasta, Uczniowskim Klubem Sportowym „Baszta” i Śląskim Związkiem Szachowym w sprawie realizacji szkolenia sportowego młodzieży uzdolnionej sportowo w Centrum Szkolenia Szachowego w Wodzisławiu Śląskim. Porozumienie określa zasady współpracy.

Wodzisław Śląski stawia na szachy

Centrum Szkolenia Szachowego realizując program szkolenia młodzieży zobowiązuje się do:

– zapewnienia bazy szkoleniowej pozwalającej na prowadzenie zajęć szkoleniowych z szachów;

– podnoszenia kwalifikacji nauczycieli, instruktorów i trenerów, rozwój infrastruktury sportowej oraz rozwoju CSS;

– szkolenia dzieci i młodzieży o charakterze pozaklubowym;

– realizacji Strategii Rozwoju Oświaty Miasta Wodzisław Śląski w zakresie powszechnej nauki gry w szachy i rozwoju klas sportowych szachowych.

W roku szkolnym 2019/2020 zajęcia szachowe będą realizowane we wszystkich klasach II i III szkół podstawowych oraz w przedszkolach. W Szkole Podstawowej nr 1 w Wodzisławiu Śląskim jest realizowana nauka gry w szachy na dodatkowych zajęciach na poziomie klas I-III. Tam też docelowo mają powstać klasy sportowe w tej dyscyplinie. Wyspecjalizowaną kadrę zapewnia UKS „Baszta”.

Powyższe porozumienie jest efektem wprowadzenia w Unii Europejskiej programu „Szachy w szkole” w roku 2011. W celu umożliwienia wprowadzenia programu w Wodzisławiu Śląskim zaangażowały się: Wydział Edukacji Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego z ówczesnym naczelnikiem Panem Eugeniuszem Ogrodnikiem oraz obecnym naczelnikiem Panią Ludwiką Kłosińską, którzy działali pod patronatem i przychylnością Pana Prezydenta Mieczysława Kiecy, Prezesa Śląskiego Związku Szachowego Pana Andrzeja Matusiaka oraz działaczy Klubu UKS Baszta (Pana Jerzego Karpa oraz obecnego zarządu Klubu). Efektem współpracy jest założenie CSS przy tak dużym zaangażowaniu wszystkich stron. Jednym z najważniejszych efektów porozumienia są korzyści płynące dla najmłodszych, otrzymujących możliwość rozwoju już w pierwszych krokach stawianych w ramach edukacji.

Szachy pozwalają na:

– kreowanie intelektu

– naukę logicznego myślenia,

– wyrobienie zmysłu obserwacji,

– rozwinięcie zdolności matematycznych,

– naukę strategicznego myślenia i planowania,

– rozwijanie wyobraźni, koncentracji i pamięci,

– wyrobienie umiejętności osiągania wyznaczonych celów,

– naukę cierpliwości, systematyczności, pilności i dyscypliny,

– rozwinięcie umiejętność nauki na własnych błędach i podejmowania decyzji.

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Don_C 06.09.2019 01:43
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@Spiker/Loslau - wszystko kręci się wokół szkół podstawowych. Obojętnie co to rozum wodzislawskich mongolow kończy się na szkole podstawowej. Tak samo jest we wszystkich powiatowych pierdziszewach. Ich rozum i magisterki dalej nie sięgają. To już tak daleko zaszło że na Mosir juz też jest atrapa szkoły podstawowej.

~Spiker (83.29. * .117) 06.09.2019 01:04
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Po co budować hale, utrzymywać jakiś przeklęty stadion, martwić się basenem skoro można zainwestować w szachy i brydż sportowy na zapleczu szkoły podstawowej

mhl999 05.09.2019 15:25
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Szachy nie są takie proste wbrew pozorom.

~Kelner (87.101. * .96) 05.09.2019 14:54
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Biegi,szachy, bierki i gra w cukierki. Wszystko to łączy jedno - nie trzeba żadnych obiektów sportowych. Władze miasta uwielbiają takie dyscypliny.

~MadMax (46.134. * .221) 05.09.2019 12:16
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

To wkrótce będzie najpopularniejsza dyscyplina sportu w Wodzisławiu.