Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Boisko na cały rok żeby Racibórz nie był zaściankiem

Włodarz Raciborza zaprosił do magistratu trenera piłki nożnej i specjalistkę od budowy boisk ze sztuczną nawierzchnią by przekonać zainteresowanych, że w tej kadencji samorządu przy ulicy Srebrnej powinien powstać taki obiekt.

Boisko na cały rok żeby Racibórz nie był zaściankiem
Prezydent Dariusz Polowy pokazał w wirtualnym przekazie próbkę sztucznej trawy, z której mogłoby powstać boisko przy Srebrnej.

Zdalna prezentacja odbyła się 16 grudnia. Wystąpili na niej ekspertka Izabela Szklarczuk oraz trener Unii Marek Hanzel. Ten ostatni mówił jak bardzo potrzebna jest w Raciborzu odpowiednia baza treningowa, która umożliwi trenowanie grup dziecięcych i młodzieżowych przez cały rok. Obecnie w stolicy powiatu od listopada do marca panuje w szkoleniu martwy okres z powodu braku dostępu do odpowiednich boisk. Hanzel uważa, że należy „gonić sąsiadów”, którzy mają sztuczne nawierzchnie od dawna. Mówił o 50 utalentowanych, młodych piłkarzach wytransferowanych z Unii Racibórz, którzy nie znaleźli na miejscu odpowiednich warunków do rozwoju. – Bez boiska ze sztuczną nawierzchnią będziemy zaściankiem piłkarskim w regionie – przestrzegał M. Hanzel.

Wymóg cywilizacyjny

W temacie wypowiadał się również Andrzej Starzyński związany do niedawna z Unią działacz piłkarskiego Podokręgu i członek zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej. – Takie boisko to już wymóg cywilizacyjny – stwierdził. Przypomniał, że Miasto wydało miliony na nowy aquapark i gruntowny remont stadionu przy Zamkowej i nadszedł czas na inwestycję w bazę piłkarską. – Nasi zawodnicy nie mają zimą gdzie trenować w mieście i rodzice piłkarzy złorzeczą, że wszędzie można tylko nie w Raciborzu – mówił na zdalnej prezentacji A. Starzyński.

Miejsce i koszty

Dariusz Polowy zorganizował ją by dopingować radnych miejskich do akceptacji planowanego przezeń wydatku (ponad 3 mln zł) w budżecie Raciborza na 2021 rok. Swoje poparcie dla projektu wyraziły uczestniczące w transmisji radne Zuzanna Tomaszewska i Anna Ronin. Druga z nich powiedziała, że od 10 lat środowisko piłkarskie upomina się o takie boisko, ale samorząd realizował w pierwszej kolejności potrzeby pływaków i lekkoatletów. Ronin uważa, że Miastu potrzebna jest klarowna strategia rozwoju sportu. Przysłuchująca się także Ludmiła Nowacka, była wiceprezydent miasta, przypomniała o toczących się od dawna w magistracie przymiarkach do inwestycji w „sztuczną trawę”. – Problemem od zawsze było miejsce na taki obiekt i koszty jego powstania. Zastanawiano się co ważniejsze – inwestycje w młodzież czy drużynę seniorską – mówiła. Nowacka była ciekawa kto ma być zarządcą odnowionego stadionu Unii. Prezydent odparł, że nie ustalono tego jeszcze, ale w grę wchodzą OSiR albo spółka miejska – Unia.

Na razie bez dotacji

Na zdalnym spotkaniu nie byli obecni przedstawiciele ani ośrodka, ani klubu. Prezydent tłumaczył ich nieobecność charakterem przygotowanego przekazu, w którym chciał pokazać co może powstać w mieście i jakie potrzeby mieszkańców zaspokoić. Pytaliśmy przy tej okazji czy D. Polowy będzie szukał środków zewnętrznych na realizację wielomilionowej inwestycji. Włodarz zwrócił uwagę na poniesione wcześniej w Raciborzu wydatki na basen i stadion, gdzie kwoty dotacji były niewysokie wobec pełnych kosztów. Przyznał, że Miasto starało się o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale w Warszawie nie uwzględniono pomocy finansowanej dla remontu stadionu.

(ma.w)

Czas na inwestycje - kampania Dariusza Polowego 11 wiadomości, 80 komentarzy w dyskusji, 71 zdjęć, 7 filmów

Ludzie

Anna Ronin

Radna Miasta Racibórz

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~JoLi (91.64. * .180) 29.12.2020 16:02

Bardzo dobra decyzja ale chyba o 10 lat za pozno...Co do lokalizacji Boska ze sztuczna trawa na Srebnej to chyba wielkie nieporozumienie...I tu powinno przedyskutowac srodowisko Trenerskie jesli chodzi o lokalizacje takiego boiska..

~patesonia (185.56. * .220) 25.12.2020 08:34

wymogiem cywilizacyjnym jest np mycie rąk po wyjściu z ubikacji ,wymogiem chwili i cywilizacji sa maseczki dezynfekcja i dystans, więc nasze miasteczko jeszcze długo będzie zaściankiem z prezydentem obcałowującym raczki pań a boisko nie ma z tym nic wspólnego. za chwile ktoś powie ,że tylko stok narciarski może nas uchronić przed zaściankowością bo Duda lubi na ratach śmigać i jakby wpadł to bez stoku będzie kicha.Pan były prezes używa argumentów oddalonych od logiki i potrzeb wszystkich a bliskich ideologiom grup fanów i wyznawców.
do tego jeszcze totalny bajzel w tej spółce powołanej podobno dla piłki . czy Pan Andrzej ,przedsiębiorca może sobie pozwolić na taki galimatias dokumentowy w swojej działalności gospodarczej ?

JacekK 23.12.2020 12:34

Najwyższy czas!