Wtorek, 13 kwietnia 2021

imieniny: Przemysława, Hermenegildy, Marcina

RSS

Unia Racibórz sp. z o. o. odstaje finansowo od innych spółek komunalnych

19.01.2021 22:00 | 6 komentarzy | ma.w

Przyznał to prezydent Dariusz Polowy zapytany na konferencji prasowej o komentarz do pogłosek o wynoszącej 150 tys. zł stracie finansowej miejskiej spółki - Unii Racibórz.

Unia Racibórz sp. z o. o. odstaje finansowo od innych spółek komunalnych
Pamiątkowy gadżet - kubek w barwach raciborskiej Unii/zdj. FB klubu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sytuację Unii bada aktualnie komisja rewizyjna rady miasta. Kontroluje ona m.in. konkurs grantów na działalność sportową, jaki przeprowadził wydział edukacji w drugiej połowie 2020 roku oraz kwestie formalne związane z działalnością klubu.

Sprawie Unii przygląda się wnikliwie lekarz i były samorządowiec Marek Labus, który dotarł m.in. do PZPN sprawdzając licencję klubu z Raciborza na udział w rozgrywkach ligowych. Labus wystąpił na sesji rady miasta, wyliczając swe wątpliwości na temat Unii, jej prezesów (K. Sałajczyk, M. Kozicki) oraz nadzoru nad spółką (szefową rady nadzorczej jest adwokat E. Pierzchała).

Pytanie o sytuację finansową powstałej w 2020 roku spółki komunalnej prezydent Polowy usłyszał w poniedziałek 18 stycznia, na zdalnej konferencji prasowej, na której omawiał budowę nowego lodowiska.

- Nie chciałbym się odnosić dokładnie, ale w porównaniu z innymi spółkami miejskimi, które wychodzą zdecydowanie na plus w swoim raportowaniu, to Unia rzeczywiście odstaje - oznajmił D. Polowy.

Prezydent szybko jednak uspokajał, że to pierwsze pół roku od uchwały rady miasta w sprawie Unii i kilku miesięcy jej funkcjonowania. - Pamiętajmy, że to budowanie czegoś od nowa, pewna nowa jakość. Koszty muszą występować - stwierdził D. Polowy. W kwestii czy takie wskaźniki rachunkowe mogą oznaczać, że spółka zostanie poddana postępowaniu likwidacyjnemu (jej kapitał założycielski wynosi 150 tys. zł) prezydent odesłał do rady nadzorczej Unii.

Prezes Unii Maciej Kozicki (zadaliśmy mu pytania związane z pogłoskami o stracie w wysokości 150 tys. zł oraz dotyczące jej następstw); czekamy na odpowiedź) ma być gościem na posiedzeniu komisji gospodarki miejskiej rady miasta w czwartek 21 stycznia. Szefem komisji jest Piotr Klima wspierający M. Labusa w jego dociekliwości w sprawie Unii.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza