Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Prezes Szwed: sytuacja jest naprawdę trudna [3 PYTANIA]

To duża uciążliwość dla klubów, które nie dostały jeszcze miejskich dotacji i nie wiadomo kiedy je dostaną - mówi Nowinom prezes MKS SMS Victoria Racibórz, klubu, których dał miastu olimpijczyków, reprezentantów Polski i był kolebką karier światowych gwiazd sportu jak np. Justyna Święty - Ersetic.

Prezes Szwed: sytuacja jest naprawdę trudna [3 PYTANIA]
Prezes Victorii Sławomir Szwed proponuje zawieranie umów wieloletnich na dotacje dla klubów sportowych

Bardzo możliwe, że urząd miasta będzie musiał powtórzyć konkursy dotacyjne dla klubów sportowych. Co to oznacza dla środowiska sportowego w Raciborzu? Jest pan reprezentantem jednego z najbardziej zasłużonych klubów w mieście, o ponad półwiecznej historii.

- Jesteśmy przyzwyczajeni dawać sobie radę w trudnych sytuacjach, ale ta jest bardzo uciążliwa, bo nie widać perspektywy otrzymania miejskiej dotacji na naszą działalność. Klub funkcjonuje od stycznia do grudnia. W naszym przypadku chodzi o pływaków i lekkoatletów, gdzie sezon halowy skupia się na miesiącach zimowych i wczesnowiosennych. Ponosimy wówczas gros wydatków organizacyjnych. To widać aktualnie, startujemy na krajowym czempionacie w Lublinie, skąd rozmawiam z Nowinami. Niestety kłopoty z terminami dotacji dla klubów trwają na Batorego od dawna.

Co trzeba byłoby zmienić, żeby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości?

- Pamiętajmy, że chodzi o sprawy szkoleniowe, o dobro dzieci. W czasie pandemicznym sport ma szczególną rolę i pozwala odbudować funkcje psychofizyczne młodych ludzi, ograniczanych ruchowo przez zdalną naukę i inne obostrzenia. W ostatnich latach wypracowaliśmy system dialogu środowiska sportowego z władzami miasta. Działała, z mojej inicjatywy Rada Sportu, wiedzieliśmy, jaka jest sytuacja finansowa czy prawna samorządu, a władze dowiadywały się, z jakimi problemami zmagają się kluby. Ostatnio tych spotkań Rady Sportu brakuje, mam nadzieję, że powrócą.

Ma pan na myśli więcej dialogu, ale jakie konkretne ruchy można wdrożyć w magistracie "na już", żeby uniknąć tak czarnych scenariuszy jak ten obecny?

- Ja nie chcę narzekać, ale pieniędzy fizycznie nie ma. Nie ma też perspektywy czasowej kiedy będą i brakuje na ten temat informacji. Muszę mieć wiarę, że te problemy zostaną rozwiązane. Liczę, że i czas na rozliczenie dotacji zostanie wydłużony. Gdyby potwierdziło się, że pieniądze z Batorego spłyną dopiero w czerwcu czy lipcu, to nie sądzę, żeby urząd kazał się rozliczać jak dotąd do końca października, bo to będzie dosyć trudne, o ile w ogóle wykonalne. Najlepszym rozwiązaniem na obecną chwilę wydaje się zawieranie umów wieloletnich z Miastem, tak by pieniądze można było do klubów przekazywać wraz z uchwaleniem budżetu miasta.


Czytaj także:

https://www.nowiny.pl/177481-kluby-nie-dostana-dotacji-az-do-wakacji-istotne-naruszenie-prawa.html?display=Feedback

https://www.nowiny.pl/177396-jak-urzad-wpedza-kluby-w-dlugi-nowacka-chce-szybciej-dzielic-dotacje-sportowe.html

Ludzie

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~alaska (31.0. * .197) 30.04.2021 21:14

Szwed , dałbyś już sobie spokój.

~anigrosza (78.31. * .90) 28.04.2021 15:00

Żadnych pieniędzy dla biegaczy. Już dość zmarnowano na ich stadion i halę.

~KomuSzkodzicie (31.60. * .206) 28.04.2021 09:57

Kto donosi do wojewody na Polowego? Kto na tym traci?

~Polowyogarnijsie (5.173. * .124) 28.04.2021 09:48

Po owocach poznacie...Polowy wszedzue sieje tylko zamęt.Czego sie nie dotknie,to wywołuje konflikty!