Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Skąd się biorą mistrzowie? Radni Raciborza poznali odpowiedź wizytując ZSOMS

Dr Ludmiła Nowacka jako dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego oprowadziła członków komisji oświaty po obiektach szkolnych. Wizytę zaplanowano przed miesiącem. Członkini komisji i szefowa szkoły chciała uświadomić radę, jakim potencjałem dysponuje popularna "ósemka". - To nie tylko placówka oświatowa, ale kampus z bogatą ofertą sportową i edukacyjną - mówiła pokazując m.in. sale dydaktyczne, halę namiotową i basen.

Skąd się biorą mistrzowie? Radni Raciborza poznali odpowiedź  wizytując ZSOMS
Dyrektor ZSOMS dr Ludmiła Nowacka i radni komisji oświaty przy nowej tężni znajdującej się na terenie szkolnego kampusu

Materiał wideo:

Wizyta z 19 maja zaczęła się przy nowej tężni, która stanęła przy szkole, sfinansowana ze środków Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego. Jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców, w trakcie spotkania radnych odpoczywało przy niej kilka osób. Obok tężni ma się niedługo pojawić nowy plac zabaw, który sfinansowany zostanie także z Budżetu Obywatelskiego, tym razem Miasta Racibórz.

Niesmak w radzie rodziców

Oprowadzającej radnych dyrektor dr Ludmile Nowackiej towarzyszyła Joanna Modrzejewska, matka miejscowej pływaczki Magdaleny, która zdobywa medale na krajowych imprezach i w tym roku zdaje maturę. Modrzejewska działała przez ostatnie lata w radzie rodziców szkoły. Żałuje, że dr Nowacka nie wygrała konkursu na kolejną dyrektorską kadencję (piszemy o tym tutaj). Brała udział w obradach komisji konkursowej w Katowicach. Jej zdaniem konkurent - dr Marcin Kunicki zaprezentował się tam słabiej niż obecna dyrektorka. Nie kryła zaskoczenia werdyktem komisji konkursowej, bo uważa, że L. Nowacka ma się czym pochwalić jako zarządzająca zespołem szkół od 2016 roku i to ona powinna kontynuować pracę w kampusie przy ul. Kozielskiej. Przypomniano, że otrzymała ostatnio nagrodę marszałka i uzyskała ocenę wyróżniającą - najwyższą możliwą za swoją pracę. Z tego co usłyszeliśmy w szkole, grono pedagogiczne też chciało nadal pracować z obecną szefową. Sama dyrektor nie chciała komentować sytuacji z planowanymi zmianami w dyrekcji placówki. - To decyzja organu prowadzącego - ucięła dyplomatycznie.

Nie wolno marnować talentów

Oprowadzając członków komisji L. Nowacka, wskazywała, że warto, aby zapoczątkowane przez nią zmiany w szkole były kontynuowane. Pokazała m.in. odnowione sale dydaktyczne do nauki metodą montesorri; zaprojektowaną przez nią stołówkę szkolną przy internacie, a także obiekty sportowe - halę namiotową, bieżnię lekkoatletyczną i krytą pływalnię. Według L. Nowackiej potrzebna jest współpraca samorządu miejskiego z ZSOMS, gdzie powinni trafiać szybko selekcjonowani uczniowie o predyspozycjach do uprawiania sportu. W miejskim systemie pływacy w najstarszych klasach mają mniej godzin treningowych, w ZSOMS jest to z kolei priorytet.

Kierunek amerykański

W trakcie spotkania na terenie szkoły pojawiła się absolwentka ZSOMS sprzed dwóch lat - Beata Maruszczyk. Kontynuuje edukację - jak wielu uczniów tej szkoły - w USA, gdzie nadal pływa wyczynowo. Przyjechała do Polski w odwiedziny i serdecznie wyściskała się z Nowacką i Modrzejewską. - Tęsknię za czasami szkolnymi. W ZSOMS warto było się uczyć, dzięki temu mogłam wyjechać za ocean. W USA nie można nawet schabowego posmakować, ale z drugiej strony to świetne miejsce zabaw - śmiała się w rozmowie ze swymi znajomymi z "ósemki".

Wielka modernizacja

Dr Ludmiła Nowacka poinformowała radnych, że hala namiotowa budząca od lat wiele kontrowersji w związku z funkcjonowaniem (kłopoty z zadaszeniem czy wadliwie wykonane wiraże) przejdzie wkrótce modernizację. Pieniądze pozyskano z Funduszy Norweskich. Ogółem prace w hali pochłoną 14 mln zł. Robotom budowlanym towarzyszyć będzie zestaw tzw. miękkich przedsięwzięć (eventy, warsztaty, szkolenia) zaprojektowany w całości w ZSOMS.

Przewodnicząca komisji oświaty Zuzanna Tomaszewska na zakończenie wizyty zapowiedziała, że zwróci się do naczelnika wydziału edukacji Krzysztofa Żychskiego, by ten przygotował radnym analizę możliwości współpracy szkół miejskich z ZSOMS.

Ludzie

Ludmiła Nowacka

dyrektor Dyrektor Instytutu Studiów Edukacyjnych PWSZ w Raciborzu, radna miasta Racibórz, kierownik ds. sportu w SP 15, była zastępca prezydenta miasta Racibórz.

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~robaczek (178.43. * .5) 20.05.2021 20:35

Pani Modrzejewska zapomniała że w 2016 roku jej córka była jedną z najlepszych polskich grzbiecistek , a teraz jest zawodniczką , która ma problemy z wejściem do finału B Mistrzostw Polski . Za Pani Nowackiej ze Szkoły numer 15 przyszły dwie wspaniałe grupy , które były najlepsze w Polsce , dzisiaj po 4 latach nie ma po nich śladu to są sukcesy i dorobek Pani Nowackiej . W klasyfikacji Szkół Mistrzostwa Sportowego w Polsce z 6 miejsc na 10 to są sukcesy wstyd i poruta , ale mniemanie o sobie można dalej mieć wysokie, tylko świadczy to o braku skromności . Kończ waćpan wstydu oszczędzi