Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak zostać piłkarzem? Dyskusja z okazji 75-lecia Unii Racibórz

Panel dyskusyjny odbył się w Domu Kultury Strzecha 14 września. Prowadził go Łukasz Olkowicz z "Przeglądu Sportowego". Zaczął od opowieści o Łukaszu Piszczczku - jak trafił do kadry narodowej prowadzonej przez Leo Beenhakera.

Jak zostać piłkarzem? Dyskusja z okazji 75-lecia Unii Racibórz
Uczestnicy panelu dyskusyjnego w Strzesze z okazji 75 lat Unii Racibórz - Łukasz Olkowicz, Marek Śledź, ks. Zbigniew Czendlik i Wojciech Cygan

Boisko syntetyczne musi być w klubie

Olkowicz mówił o problemie z infrastrukturą sportową. - Śledzę trenerską karierę Dawida Plizgi, to mój kolega. Życzę mu awansu. Dziwię się, że w Raciborzu nie ma ani jednego boiska ze sztuczną murawą. Dzieci trzeba przerzucać między ośrodkami. Ale to nie tylko kłopoty Raciborza - zauważył dziennikarz.

Marek Śledź twierdzi, że boisko syntetyczne musi być w klubie, żeby dzieci i młodzież mogły trenować 3 razy w tygodniu przez 12 miesięcy w roku. - To ileś tysięcy kontaktów więcej z piłką - zauważył trener.

Śledź podzielił się swym poglądem na wdrażanie systemu ultraofensywnego futbolu. - Lepiej jak mecz skończy się 4:3 niż 1:0. Jak drużyna schodzi z boiska, to ja nie pytam, ile straciliśmy, a ile strzeliliśmy. Żeby było lepiej taka fala ultraofensywhości musi zalać całą Polskę - stwierdził dyrektor akademii Rakowa Częstochowa. - Trzeba przestawić sposób myślenia w polskiej piłce - poparł go prezes Cygan.

Potrzebna jest zmiana filozofii

Trener Śledź uważa, że dzieci ucząc się piłki nożnej boją się popełniać błędy, a to niszczy ich kreatywność. - To jest dowód na to, jak wiele nieodpowiednich osób trafia do pracy z dziećmi. Trzeba zmienić filozofię bycia trenerem. On nie może być samcem alfą tylko hetmanem wojska, który odda berło żołnierzom - radził pan Marek.

Ł. Olkowicz wspomniał o pokusach obecnych czasów, odciągających młodych od sportu. - Trzeba się zmierzyć z zagospodarowaniem czasu dzieciakom, bo podwórek, które wychowają następców Lewandowskiego już nie będzie - zauważył.

Śledź uważa, że nie ma na ten problem gotowej recepty. Potrzebna jest wczesna migracja między klubami - ze słabszych do mocniejszych. Zaszczytem powinno być oddanie takiego zawodnika, ale do tego trzeba wyjść z przywar narodowych.

Wszyscy powinni pracować dla Unii, bo jest legendą

Unia jest klubem o największej historii i wszyscy inni powinni pracować dla niej. - Dotknąłem wszystkich klubów raciborskich, to niemal rodzinnie zarządzane kluby. Ich wychowankowie muszą trafiać do Unii, lepszego sposobu nie ma - skwitował dyrektor Rakowa.

O zagrożeniach "pożerających dzieci i młodzież" mówił też ksiądz Czendlik. - Ja patrzę na to dobrem, nie negatywem. Trzeba widzieć do przodu, bo w tył spogląda się przez małe lusterko tak jak w samochodzie. Dzieci muszą szanować swoje ciało, bo to dom ich duszy - zakończył kapłan i fan futbolu.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~btr32 (169.59. * .219) 25.09.2021 08:58

ale odkrycia...tylko w praktyce w tej Unii robia wszystko to co prelegenci ganili... hipokryzja do szczścianu i szczyty nieudolności

~wena (95.40. * .13) 24.09.2021 20:11

Czasy się zmieniły.Dziś problemem jest motywowanie dziecka do zajęć ruchowych.Pan Śledź ma rację co do zajęć kultury fizycznej w szkołach.To co obserwuje się teraz przeczy jakiejkolwiek metodyce zajęć dydaktycznych ze sportu. Wszystko odbywa się byle jak , bez realizacji programu z kultury fizycznej , często zajęcia z w-f traktuje się jak dopust Boży , byle je odbębnić. Zajęcia kultury fizycznej są sporadycznie wizytowane przez dyrektorów szkół , czy przedstawicieli kuratoriów /brak specjalistów/.Czasy , kiedy w szkole były 4 godz w-f i 2 godziny szkolnego koła sportowego a czasem też godziny spotu tygodniowo, minęły bezpowrotnie.Dziś się oszczędza.Dzieci w klasach I-III mają zajęcia kultury fizycznej z nauczycielami najczęściej nie mającymi pojęcia o tym co robią.Można się oburzać na te słowa , ale taka jest rzeczywistość.