Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wodzisław przyznał pieniądze dla klubów sportowych. SWD i Kokoszyce bez grosza. Co z Odrą?

Wodzisławski magistrat opublikował wyniki otwartego konkursu ofert na działalność sportową. Do konkursu, jak co roku, stanęły kluby sportowe i stowarzyszenia, działające w mieście, a oceną wniosków zajęła się komisja konkursowa. Po publikacji pojawiło się kilka niespodzianek. 

Wodzisław przyznał pieniądze dla klubów sportowych. SWD i Kokoszyce bez grosza. Co z Odrą?
44 250 zł otrzymała Akademia Sportowa TOP TEAM, szkoląca dzieci i młodzież w judo. Na zdjęciu zawodnicy podczas V Gali Akademii TOP TEAM w 2022 roku. fot. arch. Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.

Wodzisław przyznał pieniądze dla klubów sportowych. SWD i Kokoszyce bez grosza. Co z Odrą?

Łącznie dla klubów sportowych miasto zdecydowało się przeznaczyć 439 200 zł. Najwięcej z tego tortu przypadnie w udziale trzem klubom: MKP Odra Centrum (77 tys. zł), KS Wicher Wilchwy (73 700 zł) oraz LKS Naprzód 46 Zawada (61 700 zł). Również sporo, bo dokładnie 44 250 zł otrzyma Akademia Sportowa TOP TEAM

Pełna lista klubów z dofinansowaniem przedstawia się następująco:

Daleko do wnioskowanych kwot

Warto dodać, że zanim prezydent Mieczysław Kieca wydał zarządzenie o przyznaniu klubom kwot dotacji, kwoty opiniowała powołana komisja konkursowa, w skład której weszli radni koalicji większościowej oraz przedstawiciele urzędu: wiceprezydent Izabela Kalinowska i kierownik Biura Spraw Społecznych Izabela Michałek. Radę miasta reprezentowali w komisji: Dezyderiusz Szwagrzak, Adam Króliczek, Mariusz Blazy, Jakub Elsner oraz Roman Kapciak

Trzeba przyznać, że kwoty zaproponowane przez komisję znacząco różniły się od kwot wnioskowanych przez kluby. Nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że w wielu przypadkach ostateczna kwota to ledwo mały ułamek kwoty wnioskowanej. Weźmy na przykład UKS Rapid, który wnioskował o 145,4 tys. zł, a otrzymał zaledwie 9450 zł dotacji przy ok. 150 szkolonych młodych zawodnikach. Największą różnicę widać w MKP Odra Centrum, gdzie wnioskowano o 414 900 zł, a dotacja wyniesie 77 tys. zł. Gdyby miasto przyznało dotacje w wnioskowanych kwotach dla wszystkich klubów, musiałoby przeznaczyć łącznie 2,103 mln zł. 

Co szczególnie zaskakuje, komisja zdecydowała, aby nie przyznać dotacji dwóm klubom - KS SWD Wodzisław Śląski oraz KS 25 Kokoszyce. SWD wnioskował o 257,8 tys. zł, a KS 25 Kokoszyce o 121 400 zł (przy czym w wyjaśnieniu komisji wpisano adnotację - błędna kwota). Właśnie wyjaśnienie komisji konkursowej jest tu kluczowe. - Po wnikliwej analizie wszystkich wniosków oraz zasięgnięciu opinii radców prawnych, dwa wnioski zostały odrzucone z powodu błędów, które w opinii radców prawnych są bezsprzeczne i muszą skutkować ich odrzuceniem - poinformował przewodniczący komisji Roman Kapciak w uzasadnieniu przygotowanym na wniosek prezydenta miasta. 

Jak oceniali?

W uzasadnieniu tym znalazła się także informacja o kryteriach oceny. - Każdy członek komisji po przeanalizowaniu ofert, rozdysponował kwoty dofinansowań wedle swojej najlepszej wiedzy intencji. Sugerowano się różnymi kryteriami, takimi jak liczba dzieci, odnoszone sukcesy, popularność, infrastruktura i opłaty stale, potrzeby i cele na jakie otrzymane środki zostaną wydatkowane. Wobec różnic kwot, wzorem lat ubiegłych wyliczono średnią, która dała końcową wysokość dofinansowań - wyjaśnił Roman Kapciak. 

Na uwagę zasługuje jeszcze jeden element. W zestawieniu w ogóle nie ma mowy o Odrze Wodzisław. Jak udało nam się dowiedzieć, klub nie wnioskował do miasta o środki na sport. Być może znów pojawi się w mieście możliwość promocji przez sport, a wtedy klub będzie ubiegać się o środki. W czwartek ma odbyć się konferencja prasowa prezydenta na temat podziału wolnych środków, więc również promocja miasta poprzez sport może być jednym z poruszanych zagadnień. 

Ludzie

Adam Króliczek

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Izabela Kalinowska

Zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Kmiotkuzejdżzesceny (94.254. * .191) 06.02.2023 22:38

PIS i PO jedno i to samo zło!
Prosty przykład Kieca jest z PO i na sport nie dał nic.
Radni go zmusili więc kapnęło groszem.
Tym sposobem wykończony jedyny klub, który od kilku lat osiąga wyśmienite wyniki, praktycznie bez środków miejskich. SWD Wodzisław Śląski.
Kieca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej za tego typu skandaliczne antysportowe przestępne czyny. Niestety w Wodzisławiu przez kolejne co najmniej 10 lat nie będzie nic. Jak przyjdzie nowy prezydent nawet pro sport, to za 10 lat nie będzie w stanie odbudować tego co Kmiotek zniszczył.
Nigdy w historii Wodzisławia nie było tak strasznie działającego prezydenta na szkodę Wodzisławian!

~PeOwiec (5.173. * .188) 06.02.2023 18:32

A co ma PiS do tych dotacji przecież to prezydent z podrabiają są z po i oni decydowali

~osiemgwiazdek (86.106. * .158) 06.02.2023 17:23
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

pis już wszystko zniszczył w tym kraju teraz się za sport biorą ?