Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kuźnia Raciborska: 24. Bieg Niepodległości z wojskową oprawą [ZDJĘCIA]

Przedszkolaki, dzieci i młodzież szkolna oraz dorośli - w sumie 218 zawodników wzięło udział w 24. edycji Biegu Niepodległości, który odbył się w sobotę, 11 listopada w Kuźni Raciborskiej. Każdy z uczestników mógł liczyć na wyjątkowy medal oraz dyplom, a zwycięzcy w swoich kategoriach otrzymali atrakcyjne nagrody.

Kuźnia Raciborska: 24. Bieg Niepodległości z wojskową oprawą [ZDJĘCIA]bart
W 24. edycji Biegu Niepodległości udział wzięło 218 zawodników

Pod wojskowym patronatem

Tegoroczna impreza biegowa, która rozrasta się z roku na rok została wzbogacona o akcent wojskowy, bowiem patronat nad wydarzeniem objął dowódca 6. batalionu powietrzno-desantowego z Gliwic ppłk Szymon Noworyta oraz prezes zarządu Fundacji Na Rzecz Rehabilitacji Zawodowej Dla Służb Mundurowych i Ich Rodzin "Salut" dr Grzegorz Matyjaszczyk. To kolejne - obok Lasów Państwowych - podmioty, które aktywnie włączają się w organizację kuźniańskiego biegu. Dzięki temu mieszkańcy na stanowiskach promocyjnych mogli zapoznać się ze sprzętem będącym na wyposażeniu wojsk powietrzno-desantowych, czy obejrzeć wojskowe pojazdy, jak choćby samochód PWA AERO 4x4, który jest dostarczany do pola walki często metodą desantową, czyli - mówiąc najkrócej - zrzucany jest z samolotu.

Oprócz stanowiska promocyjnego, kilkunastu żołnierzy z 6. batalionu pobiegło - na czele z instruktorem w-f sierż. Michałem Aleksanderkiem - w biegu głównym

Inicjatorem udziału żołnierzy był wiceburmistrz Wojciech Gdesz, który podczas spotkania w siedzibie 6. batalionu zaproponował objęcie patronatem Biegu Niepodległości. - Jako, że w imprezie biorą udział nie tylko mieszkańcy Kuźni, ale i osoby z zewnątrz, warto przypomnieć tragiczne wydarzenie z 2019 r. i pokazać miejsce pamięci dedykowane dwóm patrolom saperskim. Stąd też udział fundacji "Salut", by miało to właściwy wydźwięk - powiedział nam zastępca burmistrza.

Powrót żołnierzy do Kuźni Raciborskiej

Udział wojska w kuźniańskich wydarzeniach nie jest niczym nowym. To tu w latach 1962-1990 istniał 11. dywizjon rakietowy obrony powietrznej, a od kilku lat żołnierze biorą aktywny udział w obchodach różnych wydarzeń, które mają miejsce w Kuźni Raciborskiej. - Armia i orzełek na czapce nie jest tylko na festyn. On nie jest po to, by zaimponować. To przede wszystkim zobowiązanie, by w tych warunkach i niespokojnych czasach, z jakimi mamy dziś do czynienia pokazać, że siła państwa jest najważniejsza, żebyśmy w razie czego po prostu byli gotowi i wiedzieli, co robić - podkreślił burmistrz Paweł Macha.

Wiceprezes fundacji "Salut" ppłk rez. Bogdan Bednarek przedstawił cele organizacji. - Są takie sytuacje, że żołnierz czy osoba z rodziny, która ulega wypadkowi, zostaje w krótkim czasie pozostawiona samemu sobie. Wtedy my pomagamy, organizując zbiórkę funduszy. Mamy kilku podopiecznych, pomagamy saperom z 6. batalionu organizując pomoc lekarską i rehabilitację na emeryturze - powiedział przedstawiciel organizacji

O okolicznościach obecności żołnierzy podczas sobotniego biegu powiedział też ppor. Grzegorz Maślikiewicz: - Z Kuźnią Raciborską jesteśmy związani przez to, że nasi saperzy poświęcili tu swoje życie i zdrowie. Pełniąc służbę, oddali największą wartość naszej Ojczyźnie przy usuwaniu z lasów tzw. zardzewiałej śmierci. Dziś oddajemy hołd zarówno im, jak i naszej Ojczyźnie, która po 123 latach niewoli wróciła na mapy Europy - zaznaczył oficer prasowy 6. batalionu powietrzno-desantowego z Gliwic.

A oto laureaci 24. Biegu Niepodległości w poszczególnych kategoriach:

PRZEDSZKOLAKI - DZIEWCZYNKI:

I miejsce: Klaudia Panfil

II miejsce: Amelia Brześniowska

III miejsce: Emilia Kot

PRZEDSZKOLAKI - CHŁOPCY:

I miejsce: Franek Benauer

II miejsce: Patryk Dancewicz

III miejsce: Adam Zaremba

KAT. WIEKOWA 7-11 LAT - DZIEWCZYNY:

I miejsce: Julia Cieślak

II miejsce: Kaja Król

III miejsce: Martyna Banaś

KAT. WIEKOWA 7-11 LAT - CHŁOPCY:

I miejsce: Bartosz Sobeczko

II miejsce: Florian Sowa

III miejsce: Jakub Dudek

KAT. WIEKOWA 12-16 LAT - DZIEWCZYNY:

I miejsce: Zofia Wcisło

II miejsce: Karolina Kasprzyk

III miejsce: Maja Ptak

Nieodzownym elementem kuźniańskiego biegu są medale, które swoim wzorem odbiegają od standardowego krążka

KAT. WIEKOWA 12-16 LAT - CHŁOPCY:

I miejsce: Antoni Szwajcok

II miejsce: Piotr Glenc

III miejsce: Michał Przybyła

BIEG GŁÓWNY - KOBIETY:

I miejsce: Katarzyna Masłowska

II miejsce: Ksymena Pietrzak

III miejsce: Katarzyna Brzozowska

BIEG GŁÓWNY - MĘŻCZYŹNI:

I miejsce: Mateusz Wanglorz

II miejsce: Łukasz Kretek

III miejsce: Łukasz Groborz

KAT. NORDIC WALKING - KOBIETY:

I miejsce: Aleksandra Mandrysz

II miejsce: Danuta Ulman

III miejsce: Katarzyna Cwik

KAT. NORDIC WALKING - MĘŻCZYŹNI:

I miejsce: Kamil Spyra

II miejsce: Krzysztof Grobelny

III miejsce: Michał Cwik

Bartosz Kozina

Ludzie

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.

Wojciech Gdesz

Wiceburmistrz Kuźni Raciborskiej

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].