Z pomocą przez pokolenia
Setną rocznicę swojego istnienia obchodziła Ochotnicza Straż Pożarna w Gorzycach. 95 lat z kolei upłynęło od powstania OSP w Łaziskach.
Podczas mszy św. został poświęcony nowy sztandar OSP Gorzyce ufundowany przez lokalną społeczność.
Historię OSP w Gorzycach przypomniał jej prezes Piotr Folwarczny. Inicjatorem powołania straży w 1906 r. był ówczesny wójt Wilhelm Parma, który też został pierwszym prezesem. Działalność straży została zawieszona na czas I wojny światowej. W okresie międzywojennym gorzycka OSP szybko się rozwijała. W czasie II wojny światowej częściowo zniszczona została remiza i sprzęt pożarowy. W 1955 r. strażacy z Gorzyc otrzymali konny wóz strażacki przekazany przez kopalnię „Anna”. Zarząd jednostki podjął starania o pozyskanie samochodu ciężarowego, które w 1957 r. zakończyły się sukcesem. Kilka lat później OSP Gorzyce otrzymała nowoczesny na owe czasy beczkowóz na podwoziu ZIŁ-a. W 1968 r. powołany został komitet budowy nowej remizy. W 1974 r. przystąpiono do prac, które zakończyły się po dwóch latach. W 1996 r. z okazji obchodów 90-lecia został odrestaurowany i zamontowany na postumencie zabytkowy wóz strażacki i pamiątkowa tablica.
Strażacy OSP Gorzyce brali udział w wielu dużych i trudnych akcjach – gasili pożary lasów w Olkuszu, Imielinie i Kuźni Raciborskiej, mieli swój wkład w zwalczaniu skutków powodzi w 1997 r. Natomiast w 1998 r. jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego a w 2001 r. z okazji 95-lecia odznaczona Złotym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa.
Na zebraniu w 2005 r. podjęta została decyzja o wykonaniu nowego sztandaru – mówi prezes Piotr Folwarczny. Stary pochodzący z 1958 r. był już zniszczony. Pierwszy sztandar naszej jednostki, który został ufundowany w 1937 r. zaginął podczas wojny.
Podczas obchodów stulecia nowy sztandar został uroczyście przekazany strażakom a potem udekorowany Złotym Znakiem Związku OSP RP. Wręczono również odznaczenia zasłużonym członkom OSP Gorzyce. Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał Zbigniew Fonfara, srebrne – Wojciech Strokosz i Kazimierz Podeszwa a brązowy – Stanisław Sanecznik. Odznaką Strażak Wzorowy został uhonorowany Tomasz Krzyżak.
Podczas obchodów stulecia nowy sztandar został uroczyście przekazany strażakom a potem udekorowany Złotym Znakiem Związku OSP RP. Wręczono również odznaczenia zasłużonym członkom OSP Gorzyce. Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał Zbigniew Fonfara, srebrne – Wojciech Strokosz i Kazimierz Podeszwa a brązowy – Stanisław Sanecznik. Odznaką Strażak Wzorowy został uhonorowany Tomasz Krzyżak.
Po uroczystościach oficjalnych gości podjęto tradycyjną strażacką grochówką a mieszkańcy mogli się bawić podczas festynu. Przygotowano dla nich wiele atrakcji.
W Łaziskach świętują 95-lecie
Setną rocznicę istnienia OSP z Łazisk świętować będzie za pięć lat. Teraz czas na obchody 95-lecia.
Uroczystości rozpoczęto mszą św. w zabytkowym drewnianym kościółku, po której uczestnicy przemaszerowali do parku przy pobliskiej remizie. Bogatą historię OSP Łaziska przedstawił jej prezes honorowy Jan Adamczyk.
Stowarzyszenie strażackie powołano w Łaziskach w lutym 1911 r. a jej założycielem i pierwszym prezesem był Alojzy Kubiniok. Po zakończeniu I wojny światowej w 1922 r. strażacy wybudowali w czynie społecznym pierwszą remizę. W 1937 r. ufundowany został sztandar – znów dużą ofiarność wykazała miejscowa społeczność. W czasie okupacji działalność straży została ograniczona, ale kontynuowano ją mimo szykan i prześladowań. W 1952 r. dzięki ofiarności społeczeństwa zakupiono pierwszą motopompę. Jednostka wzbogaciła się też o samochód strażacki. Po dwóch latach budowy w 1964 r. została oddana do użytku nowa remiza. Rozbudowano ją w latach 1987-1990. Spośród akcji ratowniczych, w których brali udział strażacy z Łazisk wspominany jest duży pożar tuczarni trzody chlewnej, do którego doszło w grudniu 1983 r. Jak odnotowują kroniki OSP Łaziska, akcja trwała 24 godziny a strażacy zapobiegli rozprzestrzenieniu się ognia na pobliskie budynki gospodarcze i mieszkalne. W latach 1985 i 1997 strażacy brali udział w ratowaniu mienia mieszkańców podczas groźnych powodzi, gdy z brzegów wystąpiła Olza i jej dopływy.
#nowastrona#
Łaziska liczą około 1700 mieszkańców a do straży należą 393 osoby – mówi Jan Adamczyk. W tym gronie jest 25 członków czynnych, 11 kobiet i 7 członków honorowych. Uważam, że jest to godne podkreślenia, rzadko się zdarza, by tak duża część mieszkańców była związana ze strażą. Myślę, że w wielu miejscowościach mogliby się od nas uczyć społecznego zaangażowania.
Podczas uroczystości związanych z 95-leciem wręczono odznaczenia i wyróżnienia licznemu gronu strażaków. Złote medale Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali Łucjan Wojtek i Jacek Adamczyk, srebrny – Antoni Sobek, brązowe – Marek Glenc, Eugeniusz Glenc, Marek Mrozek i Emil Widenka a odznaki Strażak Wzorowy – Brunon Pyrchała, Jan Mrok, Bogumił Adamczyk, Adam Sikora i Daniel Wojtek. Władze OSP Łaziska wyróżniły też swoich zasłużonych członków za długoletnią przynależność do straży. 60-letnim stażem mogą się poszczycić Józef Wodecki i Eugeniusz Jarząbek a od 55 lat członkami OSP są Gerard Światek, Bernard Stabla i Antoni Sobek. Uhonorowano również sponsorów wspierających strażacką działalność. Wszyscy otrzymali foldery wydane z okazji 95-lecia oraz pamiątkowe statuetki. OSP Łaziska liczy obecnie blisko 400 członków.
(jak)